Az UVC sugarakat az ózonréteg teljes egészében elnyeli, az UVB sugárzás azonban már eléri a szaruhártyát, és itt el is nyelődik. A behatás mértékétől függően jelentkeznek szempanaszok: égés, szúrás, idegentestérzés, könnyezés, fénykerülés lehet a következmény.
A szaruhártyán apró hámhiányok képződhetnek, melyek kb.
AMIT A SZEMRŐL TUDNI KELL
A szaruhártyán apró hámhiányok képződhetnek, melyek kb. 24 óra alatt gyógyulnak be. Az akut szaruhártya, illetve kötőhártyagyulladás szintén az UVB-sugárzás rovására írható.
Az UVA-sugárzás mélyebbre hatol. A szemlencséig jutva ismételten és tartósan fotokémiai változásokat okoz. Ennek következtében szürkehályog keletkezik.
Közismert, hogy az ózonréteg fokozatosan vékonyodik, helyenként lyukak is kialakulnak benne. Egyre akadálytalanabbul ömlik ránk a napfény, UV-tartományával együtt.
Mivel a károsító hatás mértéke függ a behatás idejétől, vannak veszélyeztetettebb csoportok. Ők azok, akik foglalkozásuk (építőmunkások, földművesek, rendőrök, úszómesterek) vagy hobbijuk (sportolás, horgászat) miatt többet tartózkodnak a szabadban. Az antioxidánsok bizonyos természetes védelmet nyújtanak.
Megbízható és jó megoldás a napvédő szemüveg viselése.
Fényvédő szemüveg vásárlásakor kérjük ki az optikus szakember véleményét, hallgassuk meg tanácsát, hogy a lehető legnagyobb biztonságban legyünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.