Amit a műfogsorról tudni kell...

A műfogsor nem kizárólag az időskor problémája, már fiatalkorban is egyre gyakrabban előfordul a részleges fogpótlás. Egy jól elkészített műfogsor vagy részleges pótlás a megfelelő ápolás mellett hosszú időn keresztül észrevétlenül járul hozzá a jó közérzet kialakításához: biztosítja a rágás és a beszéd zavartalanságát, visszaadja a harmonikus arcformát.

Fontos a tisztítás!

A részleges protézist viselőknél bizonyítottan növekszik a fogsorra tapadó plakk mennyisége, ezért növekszik a szájbetegségek kockázata is. Különös figyelmet kell fordítani a protézissel szomszédos fogak higiéniájára, ahol a fogkefével, fluoridos fogkrémmel végzett rendszeres fogmosást ki kell egészíteni a fogak közötti terület, valamint a szabaddá vált gyökérfelszín tisztításával. Erre a célra fogselyem és az interdentális fogkefe használata kiválóan alkalmas.

A részleges protézist a maradó fogakkal együtt, ideális esetben minden étkezés után fogkefével és fogkrémmel meg kellene tisztítani, hogy könnyen eltávolíthassuk a lazán rárakódó ételmaradékokat. Ez az alapos tisztítás azt jelenti, hogy este lehetőleg speciális fogsortisztító fogkefével kell megtisztítani a fogsort, majd fogsortisztítóba helyezni. A kapcsok, rejtett elhorgonyzási eszközök belső felületeit is – melyek fokozottan plakklerakódási helyek – gondosan meg kell tisztítani.

A teljes protézist is minden nap alaposan meg kell tisztítani. A fogsor folyó vízzel történő leöblítése után következik a mechanikus tisztítás, mely kis fejű, keményebb típusú fogkefével vagy fogsortisztító kefével történjen. Fontos, hogy a fogkefe sörtéi gondosan legömbölyített végűek legyenek, mert az éles, kemény, műanyag sörték, melyek köztudottan a zománc és a dentin kopását idézik elő, a protézis anyagában karcolást, károsodást okozhatnak. Fogkrémek használata is ajánlható, de kerülni kell a durva szemcsés fogkrémeket, mert felérdesíthetik a fogsor felszínét, ez pedig fokozott plakk-képződéshez, elszíneződéshez vezet. A gyakorlatban elterjedt a különböző háztartási tisztítószerek alkalmazása, mely azonban rendkívül káros, tönkreteheti a műfogsort. A mechanikus tisztítás után speciális kémiai hatású fogsortisztítók használatára is szükség van. A műfogsorok tisztítására kifejlesztett tisztítótabletták eltávolítják a szennyeződéseket és elpusztítják a káros baktériumokat, gombákat.

Biztonságos érzés

Az új protézis viselése eleinte kifejezetten kellemetlen, sőt kínos érzést is kelthet, mivel a megszokás rendszerint heteket vehet igénybe. A kezdetben kissé lazának tűnő fogsorhoz idővel az arc és a nyelv izomzata alkalmazkodik, és segít helyben tartani azt. Mindez azonban csak a tökéletesen elkészített, az egyedi igényeket maximálisan figyelembe vevő műfogsorra igaz. A kor előrehaladtával megváltozhat az állcsontok egymáshoz való helyzete, így a korábbi, jól illeszkedő protézis kényelmetlenné válhat. Idővel a legjobb műfogsor is „megöregedik“, elhasználódik, szintén kellemetlenségeke tokozva. Ezért teljes protézis viselése esetén is nagyon fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés.

Még a jól illeszkedő műfogsor is bizonytalanságérzetet kelthet viselőjében, főként a kezdeti időszakban. Attól tarthat, hogy rágás, beszéd, köhögés vagy tüsszentés közben a fogsor elmozdul. A biztonságérzet növelésében – és nem csak a kezdeti időszakban – jó segítséget jelentenek a fogsorrögzítő krémek. Használatukkal – mint azt vizsgálatok is igazolták – nem csak a fogsor stabilitása, hanem a rágóereje is növelhető.

További előnyük, hogy megakadályozzák az ételmaradék protézis alá kerülését és megvédik a nyálkahártyát a protézis okozta mechanikai sérülésektől. A fogsorrögzítő krémek nem ragasztók a szó igazi értelmében, hanem a fogsor és a szájpadlás közötti nyál tapadóképességének fokozásával növelik a protézis stabilitását.

Fontos azonban tudni, hogy a fogsorrögzítő krémek az elhasznált, rosszul illeszkedő protézisek rögzítésére és korrekciójára nem alkalmasak. (tn)

A protézis szennyeződésének három fázisa:

Az első fázisban ételmaradék tapad meg a fogsor felszínén, melyet még könnyen el lehet távolítani folyó vízsugár alatti keféléssel, fogkrém vagy szappan segítségével.

A következő fázis a fogsor alaplemezén és fogain erőteljesen megtapadó nyálkás, ragadó lepedék, az ún. protézisplakk. Ez a plakk elősegíti a különböző étel, ital és dohányzás eredetű elszíneződések kialakulását. A protézisplakkban a nyálból származó kalcium is lerakódhat.

A harmadik fázisban a kalcifikáció előrehaladtával a protézisplakk teljesen elmeszesedhet, és létrejön az ún. protézisfogkő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?