A betegek otthoni kezelése gyakran nagy terhet ró a családra
Amikor az ülés is fáj...
JELIGE: Kétségbeesés. „Végső elkeseredésemben írok, és kérek segítséget. Édesanyám évek óta mozgáskorlátozott. Baleset miatt került kerekesszékbe. Néhány napja arra panaszkodik, hogy fáj a farkcsontja. Sérülés nyoma nincs, nem is emlékszik, hogy megütötte volna, felfekvései nincsenek. Mi lehet ennek az oka, és mit tehetnék érte?”
A farokcsont fájdalmát sérülés is okozhatja, de az édesanyja esetében spontán módon alakulhatott ki. Ortopéd szakorvos vagy neurológus hatáskörébe tartozik az okok kiderítése és ennek alapján a gyógyítás. Kiválthatja isiász, a fenékvájatban keletkező tályog, ízületi gyulladásos folyamat, amely ezt a részt érinti. Legjellemzőbb tünete a fájdalmas ülés, súlyosabb esetekben már a fekvés és a terület érintése is erős fájdalmakkal jár.
A kezelés az orvos hatáskörébe tartozik. Sok esetben a betegnek gyulladásgátló fájdalomcsillapítót, fizikoterápiát ajánl. Segíti a gyógyulást, ha:
- speciális gyógyászati segédeszközzel, vagyis ülőgyűrűs memóriahabos szivaccsal enyhítjük a nyomást az érintett helyen. A beteg üljön a szivacsra úgy, hogy a farkcsont a lyukba kerüljön. Ezzel csökkentjük a nyomást az adott területen. A párnát ne csak üléskor, hanem hanyatt fekve is használja az édesanyja. A farkcsont fájdalma esetén az oldalfekvés előnyösebb.
- a fájdalmas részre helyezzen jeges pakolást. Erre a zselés jégzsák a legalkalmasabb. Ügyeljen arra, nehogy fagyási sérülést okozzon az édesanyjának! Amikor a jégzsákot kiveszi a fagyasztóból, csomagolja száraz törülközőbe, úgy helyezze a fájdalmas testrészre!
- gyógynövénykivonatokat tartalmazó tapaszt ragaszthat a fájdalmas testrészre, feltéve, ha valamelyik anyagra nem allergiás az édesanyja. Fájdalomcsillapító gyógytapaszt csak az orvossal való konzultáció után ajánlatos használni, mert a szájon keresztül alkalmazott fájdalomcsillapítók és a ragtapasz hatóanyagai felerősíthetik vagy gyengíthetik egymás hatását. Ilyenkor beszélünk a gyógyszerek nemkívánatos kölcsönhatásáról.
- naponta legalább háromszor polarizált fényterápiát alkalmazhat a fájdalmas részen.
A fent említett praktikák javíthatják az édesanyja állapotát, de az okokat csak egy alapos szakorvosi kivizsgálás derítheti ki.
Dr. Horváth Mária okleveles egészségügyi nővér
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.