Ne higgye senki, hogy csak a nők öregszenek.
Amikor a spermiumok lusták…
Hogyan hat a kor a spermiumok minőségére és a termékenységre?
A 30. és 50. életkor között óriási változáson megy keresztül a herezacskó és a prosztata, 3–37 százalékkal csökkent a termékenység, míg a nők teherbeesési esélye 38 százalékkal lesz kisebb. A férfiak termékenységére óriási hatással van a túlsúly, a dohányzás, az alkohol, a passzív dohányzás – nyilatkozta dr. Jozef Dubravický urológus azon a sajtóértekezleten, amelyen arra próbáltak a szakemberek választ adni: mi az oka annak, hogy Szlovákiában minden hatodik pár hiába várja a gyermekáldást.
Júniusban nyolc szlovákiai városban próbálták felmérni, mit tudnak az emberek a termékenységről, van-e fogalmuk arról, mi befolyásolja, mi nehezíti, és mi segíti a fogamzást. Az eredményeket a szakemberek egyenesen katasztrofálisnak minősítették. A feltett kérdéseknek csak az 5 százalékára válaszoltak helyesen a megkérdezettek. A férfiak ezzel kapcsolatos ismeretei szintén elszomorítóak. Közismert, hogy csaknem minden hatodik párnak termékenységi problémája van. A nők tekintetében az okok nem változtak, ám a férfiak esetében elmondható, hogy romlott a spermiogramm. Szerencsére az esetek többségében nem terméketlenségről, hanem ún. szubfertilitásról, vagyis csökkent termékenységről van szó. Ez azt jelenti, hogy a hím ivarsejtek valami miatt „lusták”, nem jutnak el a fogamzás helyére. Sok párnak ez bánatot, szomorúságot okoz. A fejlett országokban 2000-ben 0,1 százalékkal emelkedett a népesség, konkrétan Észak-Amerikában 0,6-al, Afrikában 2,6-al, Kínában 1 százalékkal, ezzel szemben Európában 0,1 százalékkal csökkent.
A szakemberek már egyre hangosabban mondják, hogy számos tényező van, amely negatívan befolyásolja a spermák minőségét. Itt a stresszt, a kábítószereket, a rossz étkezést, az alkoholt, a túlzott gyógyszerfogyasztást, a dohányzást, a túlsúlyt, a mozgáshiányt, a nehézfémeket és a szennyezett környezetet említik leggyakrabban. Azt is mindenkinek tudni kell, hogy ha valakinek „lusták” az ivarsejtjei, az még nem betegség, s megfelelő „vitaminkoktéllal” eredményesen korrigálható. Az L-Carnitin, az E-vitamin, a cink és a glutation megfelelő arányban határozott javulást hozhat. A sajtóértekezleten jelen lévő dr. Martin H. Imhof, a bécsi egyetem munkatársa hangsúlyozta: „Tapasztalataim szerint az említett anyagok megfelelő arányban történő szedése egyértelműen hatásosabb, mint ha a férfi külön-külön szedné, ugyanis felerősítik egymás hatását. A cél az, hogy a spermiogramm minősége elérje a normális szintet. Szlovákiában a termékenység kérdéseivel – a szakembereken kívül – a Bocian polgári társulás foglalkozik. (ki) Több információ: www.bocianoviny.sk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.