Minden szülő rémálma: gyermeke beteg lesz, különösen akkor, ha a tünetek – láz, fülfájás, hascsikarás, köhögés – este, ügyeleti időben jelentkeznek. Összegyűjtöttük azokat a módszereket, amelyekkel csillapíthatók a szimptómák.
Amíg a gyermekorvos megérkezik
A fülgyulladás lázzal is jár, tehát amíg kiér az orvos, kezdjük meg a láz csillapítását. Érdemes gyógyszert is adni, mert a gyerekeknek való lázcsillapítók egyben fájdalomcsillapítók is, azaz a pirula vagy kúp beadásával egyszersmind a fülfájást is csillapítjuk.
Amíg a gyermekorvos megérkezik, sapkával melegítsük a fület, figyeljünk arra, hogy ne legyen huzat, nyitott ablak a szobában. Népi és jó praktika a sós dunsztkötés: melegítsünk sót, majd tegyük zokniba, és helyezzük a beteg fülre. Fontos, hogy először saját fülünkön próbáljuk ki, nem lett-e túl meleg a csomag!
Manapság gyógyászati segédeszköz boltokban zselés párnácskákat is árulnak. Érdemes beszerezni egy ilyet, ha a gyerek hajlamos a fülgyulladásra.
A középfülgyulladás legtöbbször nem villámcsapásként ér minket, mert nem más, mint a hurutos, légúti megbetegedésben szenvedő kisgyerek újabb tünete.
Teendő: A gyulladás a bennrekedt, pangó váladéktól alakul ki, amely a duzzadt nyálkahártyával egyetemben elzárja a fülkürtöt, így megakadályozza a középfül szellőzését. Az óvodás korú gyerekek nem képesek annyiszor és olyan hatékonyan orrot fújni, mint a felnőttek.
A szülő feladata, hogy orrszívóval kiszívja az orrot. A kézi orrszívók nem hatékonyak „orrszívó porszívót”, azaz olyan szívót kell alkalmazni, amely a porszívó csövéhez erősítve, annak szívóerejével távolítja el a váladékot. Sokat segít még, ha az orrleszívás előtt fiziológiás sóoldatot vagy tengervíz-oldatot csepegtetünk a gyerek orrába.
Az ilyen oldat bármennyi ideig alkalmazható, nem úgy, mint a gyógyszertárban kapható orrcseppek, melyeket maximum 5-7 napig használhatunk, mert különben tönkreteszik az orr nyálkahártyáját. A nyálkahártya gyulladását csökkentő orrcseppet csakis az orrszívás után alkalmazzuk, mert a bedugult, teli orrban nem tudja kifejteni a hatását.
Köhögés
A köhögés legtöbbször a felsőlégúti hurut egyik kísérőjelensége. A gyerek a garat falán lefolyó, hátracsorgó váladék miatt köhög.
Ne vegyünk rögtön köhögéscsillapító gyógyszert, a reklámok ne befolyásoljanak! Jusson eszünkbe: minden gyógyszernek lehet mellékhatása.
A nagyobb gyerek, ha tud, szopogathat torokfertőtlenítő tablettát. Adjunk C-vitamint, és most is elengedhetetlen a bőséges folyadékpótlás. Jó a mézes tea, egy-egy kanál méz önmagában is csökkenti az ingert. Egy természetes gyógymód (ha a gyerek már tud gargalizálni): melegítsünk mézet, csavarjunk bele citromot, ezzel gargalizáltassunk. Sajnos a méz csak akkor ajánlható, ha a családban a szülők és a gyerek nem érzékenyek a virágporra.
Hívja ki az orvost!
Ha a gyerek hajnalban, álmából felriadva ugatásszerűen köhög, vigyük orvoshoz. Ez ugyanis a krupp-szindróma egyik kísérőjelensége. Ha kinyitjuk az ablakot, vagy a gyermeket a nyitott ajtajú hűtőszekrény elé állítjuk a tünetek általában csökkennek.
A több napja fennálló köhögés lehet még kezdődő asztma vagy tüdőgyulladás jele is, ez szintén orvosi kezelést indokol.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.