Amíg a gyermekorvos megérkezik

Minden szülő rémálma: gyermeke beteg lesz, különösen akkor, ha a tünetek – láz, fülfájás, hascsikarás, köhögés – este, ügyeleti időben jelentkeznek. Összegyűjtöttük azokat a módszereket, amelyekkel csillapíthatók a szimptómák.

Láz

A láz fokozza a szervezet védekezőképességét a baktériumokkal szemben, és csökkenti egyes baktériumok fertőzőképességét is. Első lépésként mérjük meg a testhőmérsékletet. Fülben vagy végbélben hőmérőzve fél fokkal magasabbra szökik a higanyszál, mintha hónaljban mérnénk. Ezt mindig vegyük figyelembe.

Hőemelkedés esetén (hónaljban mérve ez 37-38 °C közötti érték) nem feltétlenül kell azonnal csillapítani a lázat. A hőemelkedés egyfajta védekezési reakció, amely segít a szervezetnek elpusztítani a kórokozókat.

A szülő feladata ilyenkor, hogy folyamatosan a gyerek mellett legyen. 37 °C felett felgyorsul az anyagcsere, megnő a folyadékigény, ezért nagyon fontos, hogy a kisgyereknek folyamatosan adjunk inni. Jó hatásúak a szénhidráttartalmú italok, például a cukros tea, a gyümölcslevek. Ha csak vizet kíván, az sem baj. Előfordulhat, hogy a futkározástól kimelegedett gyereknél alacsony lázat mérünk. Ne essünk pánikba, ez csupán a nagyfokú izommunka eredménye. Ha a hőmérséklet 38 °C-nál többet mutat, még nem kell orvost hívni, de kezdjük meg a láz csillapítását. A fizikális hőcsökkentés, azaz a hűtőfürdő vagy hűtőborogatás természetes módon húzza le a lázat. A hűtőfürdő alkalmazása esetén csemeténket a testhőmérsékletével megegyező hőmérsékletű vízbe kell beleültetni, majd lassan hűtsük le a vizet. A túl gyorsan érkező és túl hideg víz érösszehúzódást okoz, és meggátolja a hővezetéssel történő hőleadást. Ezért a lábtól, hideg víz hozzáadásával kezdjük víz hűtését, lassan, egyenletesen, 4-6 °C-kal csökkentve a hőmérsékletet. Másik módja a hatékony lázcsillapításnak a hűtőborogatás.

Mártsunk textíliát (törülközőt vagy lepedőt) langyos vízbe, ezzel tekerjük be a gyerek teljes testét. A felső végtagokat nyugodtan hagyjuk ki, csak hónaljtól csavarjuk be bokáig, így megmarad a kicsi szabadságérzete. A gyerek ezt a műveletet is nehezen fogja tűrni, hiszen a nekünk langyos, kb. 20 °C-os víz neki hidegnek tűnik majd. A nedves textília köré csavarjunk száraz lepedőt, és nyolc-tízpercenként váltogassuk a borogatást, amíg a testhőmérséklete 38 °C alá süllyed.

A közismert és sokszor alkalmazott csukló- és homlokborogatás csupán kellemes érzést nyújt a betegnek, ám a lázat nem viszi le.

Ha nem csökken a láz, és tartósan 38,5 °C fölött marad, adjunk lázcsillapítót a kis betegnek. Ha a módszer hatásos, elég, ha reggel visszük el őt az orvoshoz.

Hányás esetén nehezebb a szülő dolga: ötpercenként egy-két korty cukros teával vagy gyümölcslével kínáljuk gyermekünket.

Ha hasmenése van, adjunk neki kiskanálban sós-cukros teát. Az evés is gondot okozhat: reszelt almával, pépesített banánnal, sós vízben főtt krumplival vagy répapürével próbálkozzunk.

Ha a lázas gyerek szeretne enni, bármilyen szénhidrátdús táplálékot kaphat, pl. gyümölcslét, péksüteményt, kiflit, babapiskótát, de fontos, hogy csak kis menynyiségben! Ha a gyerek kívánja, tejterméket is ehet, pl. joghurtot, kakaót.

Vannak olyan helyzetek, amikor azonnal orvoshoz kell vinni a gyereket, vagy ki kell hívni az ügyeletet. Ha egyáltalán nem tudjuk rávenni, hogy igyon, akkor a kiszáradás veszélye fenyegetheti. Ennek egyik tünete a lepedékes nyelv, de jelzés lehet az is, ha már 8-10 órája nem pisilt. Ha a lázzal spriccelő hasmenés párosul, rögtön kórházba kell vinni, mert súlyos fertőzés veszélye áll fenn. Ha rossz a hangulata, és a láza egyáltalán nem csökken, vagy ha a láz hányással, hasmenéssel párosul, szintén látnia kell őt az orvosnak.

Hasfájás

A kisgyerekeknek sokszor fáj a hasuk. Ennek alapvető oka, hogy a bélgázok nem tudnak megfelelően kiszabadulni a bélcsatornából. Vannak székrekedésre hajlamos gyerekek is, visszatérő hasi fájdalommal. Nincs szükség azonnal orvosra, de ha a panaszok gyakran előfordulnak, jelentkezzünk be egy kivizsgálásra.

Hogy a beszorult gázok távozzanak, simogassuk a gyerek hasát a vastagbél lefutási irányába – tehát neki jobbról balra, fölfelé.

Hívja ki az orvost! Nem múló, erősödő hasi fájdalom esetén sürgős beavatkozásra is szükség lehet. Ha a gyereknek rendszeresen van széklete, de az most véres, és még hány is, rögtön látnia kell őt az orvosnak. Székelési problémákkal küzdő gyerek esetén is érdemes szakembert hívni.

A cikk befejező részében a fülfájásról és a köhögésről lesz szó.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?