Nem titok, hogy akár a nemi szerveket, a végbelet sem szabadna szappannal és más szárító készítménnyel tisztítani. A szakemberek azt ajánlják: székletürítés után tiszta vizet használjunk. Különösen fontos ez azoknak, akik valamilyen végbélbetegségben szenvednek, például aranyerük, idegen szóval hemoroidjuk van.
Akinek aranyere van...
Sajnos tájainkon a mosdókban nincs WC-zuhany, mint az arab vagy ázsiai országokban. Nálunk még a legmodernebb irodahelyiségekben sincs bidé, magyarul altestmosó tál. A megfelelő végbél- higiénia pedig nagyon fontos, egyenesen elengedhetetlen annak, akinek aranyere van. A végbél szövete vékony, és a durva toalettpapír gyakran apró sebeket, repedéseket ejt rajta, amelyek a a nem megfelelő higiénia következtében begyulladhatnak. Még jobban oda kell figyelni a végbél tisztán tartására, amikor a hemoroidok fájdalmasan véreznek vagy kitüremkednek. Mindenféle mechanikus ingerlés csak ront a helyzeten. Az alapos higiénia tehát az alap. Az a legjobb, ha minden székletürítés után tiszta vízzel mossuk meg a végbélnyílást. Az illatosított szappan azért nem jó, mert ingerli a végbélnyílást és gyakran megváltoztatja a végbél környezetének pH-értéket. Inkább olyan szappant használjunk, amelynek pH-értéke a bőréhez hasonló, vagyis 5,5.
Jó megoldás a nedvesített törlőkendő
Ha erre nincs lehetőség, megfelelő alternatíva a nedvesített törlőkendő. Toalettpapír helyett hasz náljuk, mert kíméletesebb. Még jobb, ha a törlőkendő olyan anyagokat tartalmaz, amelyek nyugtatnak és csökkentik a gyulladást, esetleg olyan gyógynövénykivonattal készülnek, amely a krónikus érelégtelenség gyógyítására is ajánlott. Az egyik ilyen gyógynövény a gyulladáscsökkentő és összehúzó tulajdonságú szúrós csodabogyó (Ruscus acuelatus).
Nem árt, hanem használ
A Földközi-tenger vidékéről származó örökzöld növényről van szó, amely szaponinokat tartalmaz. A krónikus érelégtelenségben szenvedők használják. Ebbe a betegségcsoportba tartozik az aranyér is. Összehúzza a hajszálereket, csökkenti áteresztő képességüket. A hajszálereknek nagyon vékony a faluk, áteresztő képességük nagy, és ez bizonyos körülmények között duzzanatot, ödémát okoz” – mondja dr. Radovan Juríček gasztroenterológus.
Aranyat érő tanácsok
• minden székletürítés után tisztítsuk meg a végbelet, legjobb tiszta vízzel
• ha erre nincs lehetőség, nedves törlőkendőt használjunk
• a végbelet óvatosan töröljük meg, csakis puha fehér toalettpapírral – feliratok és illatanyagok nélkül
• pamut, nedvfelszívó, szellős alsóneműt viseljünk
• legalább 60 C-fokos vízben mossuk az alsóneműt, optimális esetben vasaljuk is ki (hasonló eljárás ajánlott a női gombafertőzések és egyéb női problémák esetében is)
• székletinkontinencia esetén (ami szintén a kitüremkedett erek következménye) használjunk cserélhető betétet, és forduljunk szakemberhez
• menstruáció idején ajánlott gyakrabban cserélni az intimbetétet, ilyenkor jobb választás a tampon vagy a menstruációs kehely
• ha nem vérzik az aranyér, a pizsama alsó része nélkül aludjunk, nők pedig hálóingben alsónadrág nélkül (Ázsiában, ahol nagy a nedvesség és a meleg, napközben úgynevezett sarongot, maláji szoknyát viselnek, és gyakran nincs alatta semmi. Tudják, miért...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.