Micsoda mennyei érzés a forróságot lehelő házfalak közül az olvadozó aszfaltról végre beköltözni a hűvös munkahelyre, ahol a klímaberendezések egész nap gondoskodnak a kellemes hőmérsékletről.
Ablakot kellene nyitni...
A levegő néha túl forró, néha túl hideg, esetleg túl száraz, néha pedig kellemetlen huzat veszi el a kedvünket – panaszkodik az emberek nagy része, akik klimatizált helyiségben dolgoznak. A légkondicionálás kényszerhelyzetet jelent természetellenessége és a mesterséges klímához való alkalmazkodási nehézségek miatt. Tudományos vizsgálati eredmények bizonyítják a klímaberendezések egészségkárosító hatását.
Napjainkban egyre ismertebb a köznyelvben légiósbetegségnek nevezett, egy bizonyos baktérium okozta tüdőgyulladás.
VETERÁNOK BAJA
Az elnevezést a felfedézés körülményei miatt kapta a kórkeltő baktérium. A levegőben terjedő betegséget 1976-ben észlelték először az Egyesült Államokban, Philadelphiában. Ott is a háborús veteránok szervezetének, az amerikai légiónak a gyűlésén, egy szállodában. A résztvevők közül több mint 180-an betegedtek meg, kilencen pedig meg is haltak az akkor még ismeretlen fertőzésben.
A legionella pneumonphila nevű mikroorganizmus meleg, nyirkos környezetben, nagyon lassan szaporodik. Nemcsak klímaberendezésekben, hanem minden olyan helyen, ahol víz van, tehát mosdókban, csaptelepeken, zuhanyrózsákon is megtelepszik. A baktérium atípusos tüdőgyulladást okoz, vagyis ennél a betegségnél a tüdőgyulladásra jellemző valamelyik tünet hiányzik, esetleg eltér a megszokottól. A legionella pneu-monphilának azonban semmi köze a világszerte rettegett SARS-vírus okozta betegséghez.
A diagnózis felállításához szerológiai vizsgálatot végeznek. Azt kell megnézni, van-e a vérben ellenagyag, amely a szervezetbe került mikroorganizmus miatt termelődik. A köpet és a vizelet vizsgálata is szükségessé válhat. Ha bebizonyosodik, hogy legionella okozza a tüdőgyulladást, antibiotikumos kezelést alkalmaznak. Míg egyéb, baktérium okozta gyulladások esetleg spontán elmúlnak, a légiósbetegséget nagyon súlyos tünetek kísérik, és nehezen kezelhető. Emberről emberre nem terjed, csak közvetlenül a szervezetbe jutva váltja ki a panaszokat. A láz mellett fejfájás, izomfájdalmak is jelentkezhetnek, valamint kínzó, száraz köhögés.
Megelőzése egyetlen módon lehetséges: a nedves helyiségek alapos takarításával, tisztán tartásával, valamint a klímaberendezések rendszeres karbantartásával.
Az automata rendszerben működő berendezéseket ma már olyan műszerrel is felszerelik, amely jelzi, ha a szűrők eltömődtek, s emiatt megváltozott a légkondicionálóban a nyomás. Nem mindegy, hogy az épület füstös, szmogos környezetben áll-e, vagy éppen erdő szélén. Mivel a klímaberendezések a kinti levegőt használják fel, a túlzott terhelésnek kitett szűrőket akár havonta is tisztítatni, cseréltetni kellene. A kevésbé terhelteket elegendő félévenként.
JAVASLAT
Minden hivatali helyiségben fontos lenne ablakok felszerelése. Rövid szellőztetés minden mesterséges légáramoltatásnál jobb lenne.
Ahol ellenzik a klímaberendezések működtetését, a hagyományos, állandó légáramlást biztosító rendszert átalakíthatják változtatható légáramoltató készülékre. ĺgy egyéni igények szerint lehet szabályozni a beáramló friss levegő mennyiségét. Egy ilyen felszerelés azonban meglehetősen drága, bár egy, a meleg levegőt visszajuttató berendezés révén az áramfogyasztás a hagyományos rendszerekhez viszonyítva felére csökken. Hátránya, hogy az elhasznált levegőt óránként csak kétszer újítja fel 10-14 helyett.
Bármennyire jólesik a hideg a forróságban, soha ne állítsuk túl alacsonyra a hőmérsékletet. A szervezet ugyanis képtelen alkalmazkodni a túl nagy hőingadozáshoz. Alaposan megfázhatunk.
A legionella okozta tüdőgyulladást a középkorúak és az idősebbek gyakrabban kapják el, mint a fiatalok.
Nagyobb veszélyben vannak azok, akik dohányoznak, vagy rendszeresen fogyasztanak alkoholt.
A kortikoszteroidokat szedő betegek – például az allergiásak - szintén fogékonyabbak a legionellára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.