A vörös vesebab előnyei

bab k

Pakisztáni kutatók nemrég a vörös vesebabot vették górcső alá, s a kutatás eredményeit a Czech Journal of Food Scieneces szaklap tette közzé. Legalább négyszázféle ehető babfajtát ismer a tudomány.

Régóta ismeretes, hogy a bab nagyon telít, s emellett nagyon egészséges is. Érdemes tehát fogyasztani, persze csak mértékkel. Egyik-másik fajta egyes embereknél komoly panaszokat is előidézhet. (Például a lóbab hosszú távon vérszegénységet okozhat bizonyos genetikai rendellenességet hordozó egyéneknél. E betegség neve favizmus.) Tudni kell, hogy a babfajták fehérjében bővelkednek. Ezek pedig pótolhatatlan szerepet játszanak a táplálkozásban. Létfontosságú funkciójuk van testszöveteink felépítésében és helyreállításában, a sav-bázis egyensúly fenntartásában (ez pedig előfeltétele a megfelelő anyagcsere-folyamatoknak). Szükségesek például a hormonok és enzimek előállításához is. Ezért fontos, hogy megfelelő mennyiségben juttassunk szervezetünkbe jó minőségű fehérjéket. Ha hiány mutatkozik, legyengülhet testünk védekezőképessége, az immunrendszer, így könnyebben legyőzhetnek bennünket a különféle kórokozók. Nem csoda, hogy a föld szegény országaiban az elégtelen fehérjebevitel gyakran okoz súlyos tünetekkel járó hiánybetegségeket, például kwashiorkort (súlyos fehérjehiány és sorvadás jellemzi) és marasmust (szöveti szinten való éhezés, testi sorvadás jellemzi). A vörös vesebabról azt is érdemes tudni, hogy bővelkedik a lizin nevű aminosavban. A búzaliszt viszont lizinben szegény. Ezért aki sok búzalisztes terméket fogyaszt, annak a kiegyensúlyozottság érdekében nem árt az étrendjébe például vörös vesebabot is beiktatni.

Első lépésként a vörös vesebabból kivont fehérjével (úgynevezett izolátummal) különböző arányban (5, 10, 15 és 20%) dúsították a búzalisztet. Ezt követően ezeknek a keverékeknek a felhasználásával kekszet sütöttek. Természetesen vörös-vesebab-fehérje nélkül is sütöttek kekszet. Arra voltak kíváncsiak, hogy lehetséges -e és egyáltalán érdemes-e ilyen módon fehérjével dúsított sütőipari termékeket készíteni – tehát hogy ízük az elfogadható tartományon belül marad-e. Beigazolódott, hogy az így készített keksz finom és ehető. Kivételt csak a vörösvesebab-fehérjét 20%-os arányban tartalmazó keksz képezett, az ugyanis kissé sötétebb és keményebb lett. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a vörösvesebab-fehérje sikeresen felhasználható magas fehérjetartalmú kekszek készítéséhez. Az ilyen termékek pedig jól felhasználhatók az alultápláltság problémájának leküzdésére, különösen a fejlődő országokban. Ezen túlmenően vészhelyzeti élelmiszerként jó szolgálatot tehetnek természeti katasztrófa és háború idején.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?