Még az olyan egyszerűnek és mindennapinak tűnő mozdulatokhoz is, mint amilyen a járás, futás, a kéz megemelése és a tárgyak megragadása, különböző izmok egész sorának összehangolt összehúzódása szükséges.
A váll legjobban látható izma, a háromszög alakú deltaizom adja meg a vállak jellegzetes, lekerekített formáját.
A végtagok izmai I.
A váll legjobban látható izma, a háromszög alakú deltaizom adja meg a vállak jellegzetes, lekerekített formáját. Ez az izom a kulcscsonton és a lapockacsont tövisnyúlványán ered és a felkarcsont testén, annak középső harmadában tapad. Feladata a kar emelése és távolítása a törzstől – maximum 90 fokos szögig.
A lapockacsontról további öt izom ered, amelyek a felkarcsonthoz húzódnak és köpenyszerűen alkotják a vállforgató izmokat. Ezek a lapockacsont tövisnyúlványa feletti és alatti izmok, a lapockacsont alatti izom, a nagy és kis görgeteg izom. Ezek az izmok teszik lehetővé a váll mindenirányú mozgatását.
A felkaron két, kötőszövetes lemezekkel elválasztott izomrekesz különíthető el: a kétfejű karizom (musculus biceps), a hollócsőr karizom és a karizom alkotta elülső rekesz és a háromfejű karizmot (musculus triceps) tartalmazó hátsó. Az izomrekeszek funkciója ellentétes. A bicepsz két felületes ínnal a lapockán ered, és közös izomhasat képezve lent, az orsócsonton tapad. Feladata az alkar hajlítása és elfordításával a tenyér felfelé mutatása. A bicepsznél rövidebb hollócsőr karizom szintén a lapockán ered és a karcsonton tapad, összehúzódása a kart emeli és előre hajlítja. A karizom a karcsontot és a singcsont könyökhajlathoz közeli részét köti öszsze, és az alkart hajlítja.
A hátsó rekeszben található tricepsz három hosszú ínnal ered: a lapockán és a karcsont felső és alsó felén. A három fej a kar hátsó részét képező nagy izomhasban egyesül és a singkampón tapad. Feladata a bicepsszel ellentétes, feszíti a kart, miközben a bicepsz ellazul.
A tenyér izmai
A tenyérizmok közül speciálisan fejlődtek a hüvelykujj és a kisujj felé esők. A hüvelyki izompárna (thenar), azaz a hüvelykujj izmai, a rövid távolító izom, amely az ujjat kifelé mozgatja. Ezzel részben ellentétes a szembe fordító izom, amely a hüvelykujj kisujjhoz érintését teszi lehetővé. A thenar izmai közül a hüvelykujj-távolítót segíti az alkar izmaihoz tartozó hosszú távolító izom. A közelítő izom a hüvelykujjat a többi ujj felé mozdítja, a rövid hajlító izom pedig a hosszú hajlító izmot segíti a hüvelykujj hajlításában. A kisujji izompárna (hyperthenar), azaz a kisujj felé eső izmok között található a kisujjhajlító izom, a kisujjat kifelé mozgató távolító izom és a közelítő izom. A tenyér izmait az ún. gilisztaizmok és a kézközépcsontok közötti izmok alkotják. A finom gilisztaizmok a négy utolsó ujj első ujjpercét a tenyér felé hajlítják, míg a második és harmadik ujjpercet megfeszítik. A kézközépcsont közötti izmok az ujjakat nyitva és zárva a kéz tengelye felé közelítik, illetve távolítják.
Forrás: Család és Egészség
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.