A túlzott intimhigiénia is árthat

A nők leggyakrabban hüvelyi gombafertőzés miatt keresik fel a nőgyógyászt. Négy nő közül három legalább egyszer találkozik ezzel a betegséggel, s 50 százalékuk újból megfertőző-dik. Szlovákiában jelenleg legalább 50 ezer produktív korban lévő nőt érint.

Sok fertőzés nemi érintkezés útján terjed. Az összefüggést azonban gyakran nem lehet egyértelműen megállapítani, mert a lappangási idő akár néhány hét is lehet. A hüvely természetes közege savas pH-értékű. Ez megakadályozza a jelen lévő baktériumok gátlástalan elszaporodását és az új baktériumok megtelepedését, így véd a fertőzésekkel szemben. Az egészséges hüvelyflóra felborulása azonban kedvez a betegségek kialakulásának.

A fertőzések számának növekedése a szakemberek szerint összefügg azokkal a tényezőkkel, amelyek a hüvely természetes védőrendszerét károsítják: túlzott intimhigiénia, táplálkozási hibák (túl sok cukor), klóros vízben való fürdés, a nedves fürdőruha testen hagyása, a szervezet immunrendszerének legyengülése, környezeti ártalmak, allergiák, illetve stressz. A sperma szintén csökkentheti a hüvely egészséges savasságát akár nyolc órára is, mivel lúgos pH-értékű. A hüvelyflóra egyensúlyát az antibiotikumok, illetve a hormonális változások is felboríthatják. A fertőzések száma azonban azért is mutathat ilyen mértékű növekedést, mert a mai diagnosztikai módszerek természetesen jobbak. A szakemberek óvnak a felesleges pániktól: elsőként mindig érdemes tisztázni, milyen fertőzésről van szó, a panaszok oka ugyanis gyakran teljesen természetes és ártalmatlan. Egy kis folyás például nem biztos, hogy fertőzésre utal. Ha betegséget diagnosztizálnak, modern módszerek segítségével általában gyorsan és biztosan gyógyítható. Ha tehát a folyáshoz viszkető, égő érzés vagy egyéb tünetek társulnak, minden esetben érdemes minél hamarabb felkeresni az orvost! A kezeletlen fertőzésnek súlyos és gyakran visszafordíthatatlan következményei lehetnek. A medence területén jelentkező gyulladások méhen kívüli terhességet okozhatnak.

A hüvely gombafertőzését leggyakrabban a Candida albicans okozza, amely a nők többségénél a hüvely mikrobiális közegének része. Puszta jelenléte önmagában még nem okoz betegséget. Fertőzés akkor alakul ki, ha a hüvely mikroflórája megváltozik, amikor a gombák elszaporodnak és hüvely nyálkahártyájában gyulladás keletkezik. A gombák szaporodását a meleg, nyirkos közeg, főleg a nem megfelelő alsónemű viselete, a szoros és nem eléggé szellős nadrág is elősegíti. Ám néha a gombafertőzés minden látható ok nélkül is kialakulhat.

Általában kúppal, kenőccsel vagy tablettával gyógyítják. A nők többsége gyorsan és jól reagál rájuk, a panaszok néhány napon belül elmúlnak. Problémát jelent viszont, hogy a fertőzés megszüntetése egyáltalán nem garancia arra, hogy többé nem alakul ki. Arra a kérdésre, hogy miért újul ki a fertőzés, nincs egyértelmű válasz. Az ilyen nőknek általában baj van a hüvely „lokális immunitásával”. Az egyik ok lehet az egész szervezet mikroflórájának hosszan tartó sérülése. Fontos szerepet játszik ebben a hüvely pH-értéke, a nyálkahártya gyulladása és néhány más tényező. Az ok néha az általános immunrendszer gyengesége. Világos tehát, hogy a vissza-visszatérő hüvelyi gombafertőzést komplex módon kell kezelni.

A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az ismételt gombafertőzések kezelését nagymértékben segíti az enzimoterápia. Enyhíti a túlzott gyulladás nem kívánatos következményeit, ugyanakkor serkent olyan immunmechanizmusokat, amelyek a fertőzés legyőzéséhez kellenek. Az enzimoterápia gyermekek és felnőttek légúti megbetegedéseinek és a húgyúti fertőzések kezelésében is előnyös. Ha valakinek egymás után többször gombafertőzése van, az azt jelzi, hogy az immunrendszerével nincs minden rendben. (ki-st)

Az enzimek hatása

Nemrég Csehországban a nőgyógyászati rendelőkben felmérést végeztek arról, hogy milyen hatással vannak az enzimek a gombafertőzések kezelésére. Bebizonyosodott, hogy jelentős mértékben korlátozzák, esetleg teljesen hatástalaníthatják az ismételt hüvelyi fertőzések kialakulását. Nagyon fontos lenne, hogy ennek a felmérésnek az eredményeit Szlovákia minden nőgyógyásza megismerje, hangsúlyozta dr. Martin Hrubiško allergoimmunológus. Természetesen ez az előny csak akkor érhető el, ha az enzimoterápiát a hagyományos kezeléssel kombinálják. Ez a magyarázata annak, hogy a felmérésben résztvevő nők kétharmadának egész évben nem volt gombafertőzése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?