Sokan szenvednek, amikor csaknem kibírhatatlan a meleg. Tudja, hogyan kell nyáron megfelelő folyadékkal ellátni a szervezetet, s mely italok a legmegfelelőbbek a szervezetnek? Összeállításunkból megtudhatja.
A test olyan, mint a légkondicionáló
Testünk úgy működik, mint a légkondicionáló: nem gond lehűteni magát abban az esetben, ha elegendő folyadék van a szervezetben. A bevitelnek és a leadásnak egyensúlyban kell lennie egymással. Megmutatjuk, hogyan kell elérni az egyensúlyt.
Hideg vagy langyos?
Nyáron ösztönösen is a hideg italok után vágyódunk, amelyekben jégkockák csörögnek. Kérdés, hogy ez jó-e a szervezetnek. A sivatagok lakói régen mondogatják már, hogy a hideg ital nem a legjobb megoldás forróság idején. A hideg és a jéghideg ital ugyanis hőtermelésre serkenti a testet, és még jobban izzadunk és gyorsabban elveszítjük a folyadékot. Ez pontosan az ellenkezője annak, mint amit szeretnénk. Az ideális folyadék langyos, mert a testet lehűti anélkül, hogy vérkeringési gondot okozna.
Mit igyunk?
Elsősorban szoba-hőmérsékletű csapvizet, esetleg langyos gyógynövény- vagy gyümölcsteát. A borsmenta-, citromfű- vagy hibiszkusztea hűsít, a zöld tea visszaadja az elveszített ásványi anyagokat, a zsálya pedig megfékezi az erős izzadást.
A kiizzadt ásványi anyagokat pótolni kell, különben keringési zavarok léphetnek fel. Főleg azoknak a nőknek kellene erre vigyázniuk, akiknek alacsony a vérnyomásuk.
Az ideális ásványvíz az, amiben 200 mg nátrium, 50 mg magnézium van – írja a Brigitte német honlap. Izzadáskor a test sót, magnéziumot, nátriumot, káliumot és cinket veszít, a vezetékes víz ezt nem tudja pótolni. Elektrolitokat például zöldséglevesből vagy egyszerű sós péksüteményből is pótolni lehet.
Mit kell kerülni?
A romantikus esték a csodálatos napnyugtával arra csábítanak, hogy koktélt vagy finom bort igyunk. Ám amint azt biztosan tudják, az alkohol nem egészen jó a nagy hőségben, mert megterheli a keringési rendszert, serkenti a víz és az ásványi anyagok távozását. Talán az alkohol és a cukor kombinációja a legrosszabb, ezért kis adag ital elfogyasztása után is meg kell emelni a folyadékbevitelt.
Óvatosan kell bánni a koffeint tartalmazó italokkal is, legyen szó kávéról vagy fekete teáról. Hasonlóan mint az alkohol, nem enyhíti a szomjúságot. Ellenkezőleg, a koffein megnöveli a szívfrekvenciát és izzadást okoz. Nem kell azonnal lemondani kedvenc italáról, de utána feltétlenül igyon meg egy pohár vizet.
Mennyit igyunk?
A felnőtt ember naponta két liter vizet képes meginni, forró napokon ez a mennyiség még több, szélsőséges hőségben háromszor annyi is lehet. A folyadékhiány összpontosítási zavarhoz, emésztési problémákhoz, rosszulléthez, izomgörcsökhöz vezethet. A forró napokon 2-3 liter vizet meg kellene innunk akkor is, ha nem érzünk szomjúságot. Folyadékpótlásnak számít az olyan élelmiszerek fogyasztása is, mint a görögdinnye, az uborka vagy a saláta.
Inni egész nap folyamatosan kell. A szomjúságérzés már figyelmeztető jel, hogy a szervezetnek folyadékhiánya van. Egyszerre ne fogyasszunk túl sok folyadékot, a bél egy óra alatt legfeljebb egy litert képes felszívni.
Hogyan használjuk a jégkockát?
Bár a jégkocka a nagy forróságban nem éppen a legjobb választás, de ha mégis ragaszkodunk hozzá, inkább a bőrre tegyük. Hősokkot vált ki, ami edzi az ereket és összehúzza a szöveteket. A jégkocka ezért a dekoltázsra és a combokra kiváló szépítőszer.
Hideg zuhany
Úgy hat a szervezetre, mint a jéghideg ital. Felélénkül a vérkeringés, jeges italként hat a szervezetre és utána pedig felmelegíti. Ezért legjobb langyos vízzel zuhanyozni.
(izdravie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.