A terhesség alatti gyógyszerszedések

Jelenleg a nemzetközi szaktekintélynek számító orvosok csak kilenc gyógycsoport esetében tartják bizonyítottnak a magzati ártalmasságot, melyek közül az első három csoport igen nagy, akár 100%-os valószínűséggel okozhat fejlődési rendellenességet. Ezek közé tartozik 1. a Contergan; 2. a férfi nemi hormonok; 3.

Jelenleg a nemzetközi szaktekintélynek számító orvosok csak kilenc gyógycsoport esetében tartják bizonyítottnak a magzati ártalmasságot, melyek közül az első három csoport igen nagy, akár 100%-os valószínűséggel okozhat fejlődési rendellenességet. Ezek közé tartozik 1. a Contergan; 2. a férfi nemi hormonok; 3. a vérképzésben oly fontos szerepet játszó fólsav hatását bénító gyógyszerek. A Contergan Magyarországon sohasem volt forgalomban. Férfi nemi hormonokat terheseknek nem szokás és nem szabad adni. A fólsav hatását bénító gyógyszereket bizonyos rákos betegségek kezelésekor használják, de terhesség alatt ezek sem kerülnek alkalmazásra.

A következő hat csoportba tartozó gyógyszerek az estek mintegy 5–25%-ában okoznak fejlődési rendellenességet, a kora terhesség alatti alkalmazásukat követően. Ezek a következők: 4. bizonyos epilepszia elleni gyógyszerek; 5. a hormonzavarok kezelésére mesterségesen előállított női nemi hormonok (Syntestrin); 6. a fokozott véralvadékonyságot gátló egyes szerek; 7. A pikkelysömör és a rendkívül súlyos pattanások (aknék) kezelésére használt igen nagy adagú A-vitamin-származékok; 8. A depressziósok kezelésében alkalmazott lítiumsók; végül 9. a rákos betegségeknél használt sejtosztódást bénító készítmények. A felsorolt gyógyszerek csak az anyák fent említett betegségeiben válhatnak szükségessé. Szerencsére csak ritkán, mivel a fenti betegségek terheseknek – az epilepsziától eltekintve, amelyet minden 200. másállapotban lévő nőnél észlelnek – huszonéves korban alig fordulnak elő. Ezen túl a ma már rendelkezésre álló sok más, hasonló hatású gyógyszer között csaknem mindig található olyan, amely a magzatra nem, vagy csak nagyon kis mértékben veszélyes. Régebben egy tizedik csoporttal is számoltunk, és ebbe a pajzsmirigybetegségek gyógyszereit soroltuk. Ma már nem, mert egyrészt többségük csak átmeneti fejlődési zavart okoz a magzatban (a születéskor észlelt megnagyobbodott pajzsmirigy, úgynevezett veleszületett golyva később magától rendeződik), másrészt lehetőség kínálkozik a terhesség alatt a magzatra ártalmatlan készítmények alkalmazására.

Mindezeket azért fontos ilyen részletesen ismertetni, mivel hazánkban jelenleg bizonytalanság uralkodik a terhesség alatti gyógyszerszedés megítélésében. A helyzet áttekintését sajnos még a gyógyszergyárak sem segítik elő, mivel számos gyógyszer mellékelt tájékoztatójában feltüntetik: terhesség alatt nem szabad szedni. Ennek hátterében általában az állatkísérletek adatai állnak. Ma már azonban tudjuk, hogy az állatkísérletek eredményei nem érvényesíthetők közvetlenül az emberre. S szerencsére az emberi vizsgálatok tapasztalatai csak az említett kilenc gyógyszercsoportban támasztották alá a magzati ártalmasságot.

Az e kérdésben kevésbé tájékozott orvosok sem szeretik a terhesség megtartásának ajánlásával vállalni a felelősséget. A családtervezőknél az orvosok eltérő véleménye is zavart kelt. Jól jellemzi ezt a helyzetet egy konkrét eset.

Egy családtervező nőnek, aki terhessége alatt vesemedence-gyulladásban szenvedett, és emiatt Tetran-kezelésben részesült, a terhesgondozó orvosa azt ajánlotta, hogy szakíttassa meg a terhességét a Tetran okozta magzati károsodás miatt. A terhes azonban nagyon akarta a gyermeket, és ezért a fővárosban még további két genetikai tanácsadót felkeresett. Az egyik helyen ajánlották a terhességmegszakítást, a másik tanácsadóban azonban kifejezetten ellenjavallották. Ez a bizonytalanság természetesen nem hatott megnyugtatóan a leendő anyára.

Korábban állatkísérletekben és szórványos emberi esetekben igazolták, hogy a Tetran nagy adagú tartós alkalmazásakor, különösen a terhesség második felében, átjut a lepényen, és lerakódhat a magzat csontrendszerében. Később azonban az is bizonyossá vált, hogy ennek ártalmasabb következménye (veleszületett rendellenesség, daganat vagy más) nincs. Tehát ártalmatlan! A terhesség negyedik hónapja után ugyanis a nagy adagban és legalább egy hétig adott Tetran legfeljebb halványan elszínezheti a tejfogakat, emiatt azonban nem szabd egy magzatot megölni! Ilyen alapon hasonló sorsra juthatnának az igencsak gyakori szuvas fogúak is! A helyzet ma egyértelmű: a Tetran már nem szerepel az emberben magzati ártalmat okozó gyógyszerek listáján. Emiatt a terhességet tehát nem helyes – sőt nem is szabad! – megszakíttatni. Az érvényben levő rendelet szerint a terhességmegszakítás orvosi javallata akkor állítható fel, ha a súlyos, kezelhetetlen és méhen belüli magzati vizsgálattal fel nem ismerhető magzati ártalom kockázata meghaladja a 10%-os valószínűséget. A Tetran esetében ez semmiképpen nem áll fenn.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?