A sápadt arcú lányok gyógynövénye

A vasfű (Verbena officinalis L.) Európában, Ázsiában, Afrikában és Amerikában előforduló, parlagokon, utak mentén termő évelő növény. Kb. 50 cm magas, elágazó, négyoldalú szárú, a levelei érdekesen szárnyasan szeldeltek, a virágai a szár végén hosszú füzérben helyezkednek el, színük halványpiros.

A vasfű (Verbena officinalis L.) Európában, Ázsiában, Afrikában és Amerikában előforduló, parlagokon, utak mentén termő évelő növény. Kb. 50 cm magas, elágazó, négyoldalú szárú, a levelei érdekesen szárnyasan szeldeltek, a virágai a szár végén hosszú füzérben helyezkednek el, színük halványpiros.

Érdekes a vasfű latin nevének az értelme. A verbena a verbum szóból keletkezett, ami esküt jelent.

A görög nők férjeiknek a ruhájára tűzték annak jeléül, hogy hűek legyenek feleségükhöz és hazájukhoz, olyan hűek és kemények, mint a vas. Vagyis nem azért vasfű, mert vasat tartalmaz, és esetleg gyógyítani lehet vele a vashiányos anémiát. Nem lehet.

Gyógyászati szempontból értékes a növény virágos-leveles hajtásának felső része, ami kb. 30-40 cm hosszú. Akkor kell gyűjteni, amikor virágzik, vagyis május végén, június-júliusban.

Hatóanyagai: a verbenalin és a hasztatozid iridoid glikozidák. Továbbá tartalmaz flavonoidokat, nyákot, illóolajat, cserzőanyagot, szaponinokat, terpéneket és terpénes alkoholokat.

Gyógytulajdonságai: étvágygerjesztő, epehajtó, vizelethajtó, tejválasztást fokozó, enyhe fájdalomcsillapító, értágító és nőgyógyászati betegségeket kedvezően befolyásoló növény.

Gyógyászati felhasználása

1. A verbenalinnak paraszimpatikus hatása van, vagyis jó az emésztés serkentésére, ugyanis fokozza az emésztőnedvek kiválasztását.

2. A verbenalin fájdalomcsillapító és lázcsillapító tulajdonságát fel lehet használni fej- és fogfájásnál, és jótékony a sebek gyógyításánál is.

3. Összehúzza a méhizomzatot és serkenti a méh működését. Ezért nem ajánlatos vasfűteát inni áldott állapotban lévő nőknek.

4. Mivel a vasfű hatóanyagai fékezik a pajzsmirigyhormon termelődését, alkotórésze lehet a pajzsmirigytúltengésre alkalmazott teakeveréknek, amelynek az összetétele a következő: 40 g vasfű, 20 g macskagyökér, 15 g bojtorjángyökér, 15 g csalán, 10 g édesgyökér. Két evőkanálnyit fél liter vízbe áztatunk, és 6-8 órán keresztül állni hagyjuk, majd rövid időre forrásba hozzuk. Ezt a mennyiséget nem isszuk meg egyszerre, hanem 1 nap alatt kortyonként fogyasztjuk el. A vasfű fő hatóanyagai gátolják az agyalapi mirigy elülső lebenyében képződő THS-t (thyreotropin) képződését, ezeknek a receptoraihoz kötődnek, és következtében csökken a túlzott hormontermelődés. Ez annyit jelent, hogy a pajzsmirigytúltengésnél észlelt tünetek, mint az idegesség, gyengeség, fogyás, szapora pulzus, álmatlanság és szívritmuszavar enyhülnek vagy elmúlnak.

5. Mivel keserű anyagokat is tartalmaz, étvágygerjesztőként is számításba jöhet. Ezt a hatását fokozza a paraszimpatikus hatása és az illóolaja is. Tehát a gyenge gyomrúak és sápadt arcú lányok gyógynövénye.

6. Hány idős ember panaszkodik, hogy „lusták a belei”, és csak minden harmadik nap van székletük. Addig még ez bekövetkezik, a vastagbélben erjedési és rothadási folyamatok mennek végbe. A gázok rossz közérzetet, puffadást és migrénes fejfájást okozhatnak. Itt is segít a vasfű, mert fokozza a belek tónusát. Nem hashajtó, hanem kiürülést segítő szer. Ez lényeges különbség, ugyanis nem a tünetet kezeli, hanem az okot.

7. A cserzőanyag nagyon jó szolgálatot tesz a szájban előforduló gyulladásoknál, mint pl. az aftáknál, torokgyulladásnál, hangszálgyulladásnál, rekedtségnél. Ez az összehúzó, fertőtlenítő hatása érvényesül a rosszul gyógyuló fertőzött sebek kezelésénél is.

8. Mivel csökkenti a lázat, a hársfavirággal, fekete bodzavirággal és a rozmaringlevéllel együtt lázcsillapító teakeverék alkotórésze lehet.

9. A belőle készült tea segít idegesség, álmatlanság és félelem esetén. Erősebb a hatás, ha a vasfüvet más gyógynövényekkel, mint pl. az angyalfűvel, orbáncfűvel, bazsalikommal, levendulával, rozmaringgal és citromfűvel kombináljuk.

10. Fejfájás esetén a szárított, megáztatott vasfűből, vagy a nyers és egy kicsit szétzúzott vasfűből borogatást tegyünk a homlokra.

11. Valamikor a vasfüvet úgy használták tea formájában, mint ma használjuk a kínai teát, úgy, mint enyhe serkentőt. Orosz-országban még ma is szívserkentőként alkalmazzák.

12. A vasfű jó szolgálatot tesz vesebántalmak (pl. krónikus vesegyengeségnél vagy krónikus vesegyulladásoknál, amikor az egyik vese érzékenyebb, mint a másik) kezelésében. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és antibiotikus hatású. A teakeverékben lehet vasfű, kakukkfű, majoránna, ánizs, édeskömény, bazsalikom és orvosi zsálya. A tea elkészítése és adagolása: belső használatra 3 evőkanálnyi mennyiséget forrázunk le 1 liter vízzel, 15 percig hagyjuk ázni, szűrjük le és három részre osztva 1 nap alatt fogyasszuk el. Külső használatra 8 evőkanálnyi mennyiséget 1 liter vízben forraljunk fel, 20 percig hagyjuk lúgozódni, majd szűrjük le.

Ha megfelelően adagoljuk, akkor nincs mellékhatása, nem okoz mérgezést, de mégis vannak, akik nem fogyaszthatják: az áldott állapotban lévő nők, akiknek lassú a szívverése, az asztmások és azok, akiknek vastagbélgyulladása van.

A szerző fitoterapeuta

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?