Egy dolog szorosabban kapcsolódik az agy egészségéhez, mint ahogy azt az emberek gondolják. Ha szeretné az agyműködést és a jó gondolkodási képességeket megőrizni idős korára, a neurológus azt javasolja, hogy törődjön az agya egészségével.
A neurológus figyelmeztet: Ez a legrosszabb dolog, amit az agyával tehet
Kim Johnson Hatchett neurológus a közösségi médiában osztotta meg tapasztalatait. Azt tanácsolja az időseknek, hogy egyszerűen mozogjanak többet, ha meg akarják őrizni a jó, minőségi gondolkodás képességét. Mert a legrosszabb dolog, amit az agyaddal tehetsz, ha egyáltalán nem mozogsz! Hogy miért?
A fizikai aktivitás szorosan kapcsolódik az agyhoz. „Minden alkalommal, amikor mozogsz, idegnövekedési faktort választasz ki, egy peptidet, amely részt vesz az agyban lévő neuronok szabályozásában. Emellett elősegítheti a mielin, egy neuroprotektív burkolat kialakulását is, amely segít az idegrostoknak az elektromos impulzusok gyors és hatékony továbbításában, és amely korral degenerálódhat” - magyarázta Hatchett.
Szerinte a rendszeres kardióedzés növeli az agy vérellátását, ami javítja a kognitív funkciókat. „Egy kis napi testmozgás csökkenti a demencia kockázatát” - mondta, hozzátéve, hogy még ha az emberek korábban soha nem is mozogtak, bármikor elkezdhetik. És az élet minden újdonsága kapcsolatokat hoz létre az agyban, a tevékenységek ismétlése pedig erősíti ezeket a kapcsolatokat.
„Ha meg akarja őrizni a mozgékonyságát és a kognitív képességeit, az egyik befektetés, amit megtehet, hogy minden nap mozog és használja az izmait” - mondta a neurológus. Amit a pácienseinek ajánl, azok az olyan gyakorlatok, mint például a fekvőtámaszok és a guggolás. Mint arról a The New York Post beszámolt, az év elején a Journal of Alzheimer's Disease című szaklapban megjelent tanulmány szerint a rendszeres testmozgás - akár csak néhány ezer lépés - összefügg a nagyobb agytérfogattal. Az agytérfogat pedig összefügg az agy egészségével. A kisebb térfogat csökkent kognitív funkciót jelez, és demenciához vezethet. Ezzel szemben az agytérfogat fenntartása vagy növelése a kutatók szerint „potenciálisan neuroprotektív hatású” lehet.
Egy másik tanulmány azt állítja, hogy már az is segítheti az agyműködést, ha a hosszan tartó ülés közben időnként egy-egy percig guggolunk. Hatchett elmagyarázza, hogy az izomtömeg 50 éves kor után évente 1-2%-kal, 60 éves kor után pedig évente 3%-kal csökken. Az emberek azonban már a 30-as és 40-es éveikben is változtathatnak ezen a hiányon.
Kim Johnson Hatchett azt tanácsolja pácienseinek, hogy találjanak időt heti 3-4 alkalommal 30 perc erőnléti edzésre, és napi 25-30 perc testmozgásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.