A nem hőkezelt tej is okozhat agyvelőgyulladást

Fokozott kullancsveszély

Néhány napja derült ki, hogy nyolc beteg került a trencséni kórházba a kullancs okozta agyvelőgyulladás gyanújával. A központi idegrendszert megtámadó veszélyes vírusos betegségnek súlyos következményei maradhatnak. Három esetben beigazolódott a betegség. Amint a közegészségügyi hivatal közölte, a fertőzést nem a kullancs, hanem a nem pasztőrözött tejtermékek okozták.

A betegség hordozója ugyan a kullancs, de a fertőzött állattól, főleg kecskétől és juhtól származó nem hőkezelt tejtől és tejtermékektől is meg lehet betegedni. A betegség kezdetben az influenzához hasonlít. Gyakori tünete a levertség, az izom- és ízületi fájdalom, a fejfájás, a hőemelkedés. Súlyosabb esetben a vírus a központi idegrendszert támadja meg. A kullancs okozta agyvelőgyulladás lappangási ideje általában 1 hét, néha 1 hónap is lehet. Általában kétfázisú a betegség. Az első 2-3 napban kisebb láz, majd pár napos tünetmentesség után kiugró magas láz és heves fejfájás, hányás, szédülés és izomfájdalom kíséri az idegrendszeri tünetek kialakulását, melyek eszméletzavarhoz, bénulásokhoz vezethetnek. A legsúlyosabb esetben gépi lélegeztetésre is szükség lehet. A betegség 1 százalékban halálos, 10 százalékban maradandó bénulással gyógyul. További 30-40 százalékban szellemi és fizikai károsodás marad vissza.

Legbiztosabb a védőoltás

A közegészségügyi hivatal a kullancs okozta agyvelőgyulladás ellen az oltást ajánlja, amit az év folyamán bármikor lehet kérni. Általában mindenkinek ajánlott, de a végső szót a kezelőorvosnak kell kimondania, aki a szérumot előírja és beadja. A vakcinát az egészségbiztosítók nem fizetik, a betegnek magának kell a költségeket megtérítenie. Némely biztosító bizonyos összeggel hozzájárul a költségekhez.

Nincs célzott terápia

A kullancs által okozott agyvelőgyulladásnak nincs célzott gyógymódja, az esetleges agykárosodás mértékét gyógyszeresen lényegileg nem lehet befolyásolni. Súlyossága az életkor előrehaladtával nő.

Mit tehetünk, ha már bennünk van?

Ha a kullancs még alig kapaszkodott meg és a bőrfelszínen található…

• Gyors és határozott mozdulattal, alkalmas eszközzel (ujj, köröm, tű) távolítsuk el a bőrről.

• Nedves gézlap vagy vattacsomó gyengéd, kullancs körüli körkörös mozgatása is eredményes lehet. Nem annyira a forgatás iránya a fontos, hanem a türelem.

• Speciális kullancseltávolító csipesz segítségével, amelynek lényege, hogy a nyaki részt megragadva, összepréselés (sérülés) nélkül távolítható el a kullancs.

Ha már mélyebben a bőr alá fúródott…

• Amikor már a kullancseltávolító eszközzel sem ragadható meg (és távolítható el sérülés nélkül) a kullancs, akkor érdemes szakemberhez, sebészhez fordulni. A sebészeten ilyenkor először mindig vattacsomó körkörös, kitartó (néhány tíz másodperces) mozgatásával próbálkoznak, amely a legtöbbször elegendőnek bizonyul. Ha mégsem, akkor – speciális kullancskiszedő csipesz hiányában – vastagabb injekciós tű segítségével próbálják meg sérülés nélkül azt eltávolítani, amelyet mindig gondos sebfertőtlenítés és a páciens figyelmének a lehetséges tünetekre történő felhívása követ.

• A kullancs levegő-utánpótlásának elvágására korábban alkalmazott zsírfélék vagy aromás anyag (pl. sebbenzin) nem javasolt, mert a kullancs „fuldoklása” során váladékai a vérbe kerülhetnek. Az interneten mostanában terjedő „gyufafejjel” történő eltávolítás sem ajánlott. A gyufafej „megnyálazása” azonban senkinek sem javasolt, hiszen abban káros anyagok is lehetnek. A sikeres eltávolítás után a csípés helyét fertőtlenítve (jód, alkohol, propolisz, kamilla) a kullancsot alaposan össze kell nyomni (akár elégetni), mert gyengébb nyomás esetén továbbra is mászó- és fertőzőképes maradhat. Ha a kullancs feji része a bőrben marad, az a szálkához hasonlóan kilökődik, vagy rosszabb esetben gyulladást, gennyedést okoz. Az utóbbi esetben sebészeti rendelést kell felkeresnünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?