A mozgásszervi betegségek „keleti” kezelése a nyugati világban

akupunktúra

Sok betegséget vagy tünetegyüttest a gyógyszeres kezelés mellett például akupunktúrával is lehet gyógyítani. E módszer eredete a kínai hagyományos orvoslásba nyúlik vissza, s közben taoista és konfuciusi filozófiával egészült ki.

Eszerint az emberi testen mintegy 2000 akupont van, amelyeket pályák, azaz meridiánok kötnek össze. Ezeken a pályákon áramlik a csi életenergia, ami az emberi test egészségéért felelős. Ha a csi energia áramlása akadályba ütközik, az ember megbetegedhet. Az akupunktúra feladata, hogy a csi energia áramlását helyreállítsa. A hagyományos kínai orvoslás szerint az egészség nem csak az az állapot, amikor az ember nem beteg. Az egészség a jólét működő hálózata.

Nem univerzális csodaszer

Az akupunktúra rég nem csak a keleti világ gyógymódja. Manapság már a nyugati orvostudományban is az elismert, alkalmazott és tudományosan bizonyított hatásokkal bíró gyógymódok közé tartozik, sőt egyes országokban a kezelés költségeit az egészségbiztosítók megtérítik. Nagyszabású kutatások igazolják hatékonyságát, de megvannak a korlátai, és semmiképpen nem nevezhető univerzális csodaszernek.

Egyéb gyógymódokkal kombinálva

Az akupunktúra lényege, hogy bizonyos bőr alatti pontokba vékony tűket helyeznek. A pontokat, amelyekbe a terapeuta a tűt szúrja, a tünetek alapján választja ki, mégpedig szigorú „szabályok” szerint. E pontok elhelyezkedésének alapos ismerete nagyon fontos egyéb gyógymódok alkalmazásánál is. Sokkal hatékonyabb például az injekció vagy a lézeres kezelés, ha az akupunktúrás pontba adják. Ennek kiváló példája a lézeres akupunktúra, amellyel figyelemre méltó eredményeket lehet elérni olyan makacs, nehezen kezelhető diagnózisoknál, mint amilyen a befagyott váll szindróma, vagy az arcidegbénulás. Egyéb eredményes kombináció lehet még az elektroakupunktúra, az ultrahangos, illetve mágneses akupunktúra, az akupresszúra vagy a moksakezelés.

Amikor segít...

Szinte végtelen azon betegségek vagy tünetek listája, amelyeknél az akupunktúra hatásos lehet. A páciensek gyakran akkor kérik ezt a módszert, amikor a nyugati terápiák nem hoztak enyhülést, vagy nem szeretnének azonnal gyógyszeres kezelést vagy invazívabb beavatkozást alkalmazni. A leggyakoribb diagnózisok, amelyek esetében az akupunktúra segíthet:

• fájdalmas menstruáció

• nehezen kezelhető gyomor- vagy emésztőrendszeri panaszok

• neurológiai betegségek

• pszichoszomatikus panaszok

• allergiák vagy immunrendszeri panaszok

• derékfájdalmak és mozgásszervi panaszok

Tünetmentessé lehet tenni a krónikus degeneratív betegségeket, és olyan, nehezen kezelhető állapotoknál is segít, mint amilyen például a Sudeck-szindróma vagy a műtét utáni hegesedés, ami miatt az ízület képtelen mozgástartományán javítani.

Tudás és tapasztalat

Maga az akupunktúra biztonságos, de sajnos, gyakran nem megfelelően képzett „terapeuták” végzik, akik ugyan nem ártanak, de nem is használnak. A páciens ilyenkor reményt vesztve többet nem veszi igénybe az akupunktúrát, pedig ha igazi szakember kezébe került volna, megszabadulhatott volna panaszaitól. Fontos, hogy az akupunktúrát a megfelelő diagnózisok kezelését illetően kellő tapasztalattal és tudással rendelkező, okleveles szakember végezze.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?