Étkezésünk, életmódunk, lakáskultúránk, környezetünk szennyezettsége egyenesen feltételezi, hogy asztmásak legyünk. Hogy miért alakul ki ez a beteg, még nem tudjuk. Örökölhetjük, de sokan azért kapják meg, mert anyjuk dohányzott a terhesség alatt. Súlyos légzőszervi betegség is kiválthatja.
A megfelelő kezelés a legfontosabb
Sokan nem is gondolják, hogy az élsportolók között is van asztmás, hiszen erről a betegségről általában az a hír járja, hogy csökkenti a teljesítményt. „Sikeresen kezelt pácienseim között említhetném Jozef Göncit, Veronika Zuzulovát” – mondja dr. Katarína Bergendiová immunológus. Tudni kell, hogy a teljesítménycsökkenés nem természetes velejárója a betegségnek.
Mi az asztma?
Krónikus allergiás gyulladás, amely során az alsó légutak nyálkahártyája megduzzad, a légutak beszűkülnek, akadályozzák a levegő áramlását, s ezzel a légzést. A gyulladást nem fertőzés okozza, hanem a légcső túlzott védekező reakciója.
Asztmatikus rohamkor összeszűkülnek a légutak, hisztamin szabadul fel, amely fokozza a gyulladást és a duzzanatot, serkenti az erős és sűrű váladék képződését. Az emberek többsége azt hiszi, hogy a beteg roham idején nem tud lélegezni, ám a valóságban a kilélegezés nehezített. A könnyebb rohamokat otthon is át lehet vészelni görcsoldó szer használatával, de súlyosabb esetekben azonnal orvost kell hívni.
Miért alakul ki?
Ezt pontosan senki sem tudja. Sokan öröklik a hajlamot. Ha valamelyik szülő allergiás, ez az asztma kialakulásának erős kockázati tényezője.
A szakorvos a családi anamnézis után kivizsgálja a beteget. Nem mindig sikerül első alkalommal felállítani a diagnózist, néha asztmaellenes kezelést kell alkalmazni. A legjobb páciens az, aki együttműködik az orvossal. A genetikai hajlamot nem lehet befolyásolni, de a légcső gyulladásos allergiás reakcióját lehet tompítani, néha olyannyira, hogy teljesen megszűnik, de ez csak sokéves kezelés után várható. Az asztmások esetében a gyulladáscsökkentő az alapgyógyszer. A betegek többsége kétféle gyógyszert szed: antihisztaminikumot, amelyet néha egész életen át kell szedni, mert csökkentik az allergia okozta gyulladást. Legelterjedtebbek a kortikoszteoridok. Elég belőle egészen kis adag, s a minimumra csökkenti a mellékhatásokat. Csak orvosi utasításra lehet abbahagyni a szedését, ugyanis a kiiktatás után ismét jelentkezhetnek a panaszok.
A betegek jól ismerik az ún. gyors hatású gyógyszereket, amelyeket a légutak hirtelen összeszűkülése és légzési panaszok ellen használják. Ha a kezelés megfelelő és szakszerű, a beteg teljesen tünetmentes lehet. Ám ha rendszeresek a rohamok, változtatni kell a kezelés módján. Régebben gyakori volt az asztma okozta halál, de ma már ez igen ritka jelenség. Csak akkor fordul elő, ha egyáltalán nem kezeltette magát a beteg, vagy ha a kezelés módja nem volt helyes.
Mi az, ami segít?
Fogyasszon elegendő C-, B6-vitamint és magnéziumot.
Ne dohányozzon, és kerülje a passzív dohányzást is.
Portalanítsa lakását.
A port mindig nedves ronggyal törülje le.
Kerülje a macskákat, szőrük ugyanis erős allergiát válthat ki.
Kerülje a stresszt.
Minden betegséget, még az egyszerű náthát is alaposan kezelje ki.
Naponta igyon meg legalább 8 pohár vizet: hígítja a váladékot, megkönnyíti a köhögést. (ki)
A roham tünetei
a mellkas feszülése
akadályozott légzés
sípoló légzés
köhögés
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.