Nem tartják megvalósíthatónak a szakértők, sőt, egyesek hevesen bírálják azt az ötletet, amely szerint a csecsemőtápszerhez egy éhséget elnyomó hormont kívánnak keverni adalékként.
Köztudott, hogy a tápszeres csecsemők gyorsabban nőnek és híznak, mint az anyatejjel táplált társaik.
A leptin lenne a bűnös?
Köztudott, hogy a tápszeres csecsemők gyorsabban nőnek és híznak, mint az anyatejjel táplált társaik. Az anyatejes csecsemőknél viszont kisebb a kockázata annak, hogy elhízott felnőttek lesznek.
Buckingham-egyetem kutatói azt vizsgálják, hogy leptint adva a csecsemőtápszerhez, elejét vehetik-e a későbbi túlevésnek.
A leptin nevű hormont az agy az ember életének végéig termeli. Dr. Mike Cawthorne és munkatársai patkányokon már kipróbálták a módszert: ha vemhes állatoknak adták a leptint, utódaik sosem híztak el. Még azok is soványak maradtak, amelyeket zsírban gazdag táplálékkal etettek, míg a kezeletlen patkányok ivadékai meghíztak, és diabétesz is kialakult náluk.
A leptinnel korábban már kísérleteztek embereken is, de eredménytelenül, mert úgy tűnik, nem működik az éhséget csillapító hatás. Számos tudós bírálja a tápszerhez adott leptin ötletét, nem tartják kellően megalapozottnak és bizonyítottnak. – Izgalmas az az elképzelés, hogy valamit hozzáadunk egy élelmiszerhez, ami megváltoztatja az agy fejlődését, ám ugyanakkor riasztó is, ráadásul felmerül a kísérletek elvégzésének kérdése. Vajon újszülötteken fogják lefolytatni a kísérleteket? – kérdezi dr. Nick Finer, cambridge-i kutató. Hasonlóan vélekedik dr. Ian Campbell táplálkozástudományi szakember is: – Nincs rá bizonyíték, hogy ez a módszer embereknél is működne.
(BBC News)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.