Már a terhesség időszakában is jelentős, a szülést követő napokban pedig különösen nagy az anyák pszichés terhe.
A legősibb kapcsolat
A terhesség hatodik hónapjában a magzat már jól hall, ezért a zenehallgatás, a hangos felolvasás kapcsolatot építő és egyben fejlesztő hatású.
A születés testi-lelki folyamatának kifejezője és szimbóluma, hogy az újszülött felsír, közli a környezetével, hogy itt van, látható, él! Ez maradandó lelki élmény a szülők, a család és persze a gyermek számára. A születést követő felsírás nem egyszerű érzelmi jeladás, annál sokkal összetettebb jelenség. Például az oxigén bevitelét szolgálja.
A csecsemő és az anya, apa közötti lelki és fizikális kapcsolat első lépése a külvilágban, amikor karba veszik, magukhoz ölelik. Ez a gyermek pszichés fejlődése szempontjából múlhatatlanul fontos! Előfordul, hogy a lelki kötődés az anyáknál nem mindig alakul ki közvetlenül a szülés után. A szülés után depresszió léphet fel a gyermekágyas nőnél. Ennek hátterében többnyire a szüléssel járó stressz állhat, de szerepe lehet a hormonháztartás megváltozásának, esetleg a szoptatásnak is. Ez a depresszív állapot legfeljebb két hétig tarthat. Az újszülött, a csecsemő pszichés fejlődése szempontjából az is nélkülözhetetlen, hogy már az első napokban is szóljanak hozzá, beszéljenek vele. Ennek hatására a csecsemő négy-hathetes korában már elmosolyodik, két hónapos korától már gőgicséléssel válaszol. A legfontosabb a táplálkozással kapcsolatos keresési reflex működése, ez teszi lehetővé azt, hogy a csecsemő megtalálja a mellbimbót. Továbbá a kapaszkodási reflex, amellyel az anyába kapaszkodik. A Babinski-reflex megmutatja, hogy egészséges a gyermek fejlődése. Ez úgy működik, hogyha a csecsemő talpát megsimogatjuk, a lábujjak automatikusan felfelé fordulnak. A fejlődés első szakaszában már létrejönnek az érzékelés különböző fajtái. A hallás már az anyaméhben kialakul, ennek révén a baba közvetlenül világra jötte után felismeri az anya hangját. A látás is működik az első perctől fogva, bár kezdetben még homályosan.
A szoptatás az anya-gyermek kapcsolat fontos eleme. Valaha, a felső tízezernél, arisztokratáknál dajkát fogadtak, mert a szoptatást alantasnak, szolgai feladatnak tekintették. ĺgy sokszor megesett, hogy a gyermek később is jobban ragaszkodott a táplálékot nyújtó idegen asszonyhoz, mint saját anyjához. Tudni kell, hogy nincs olyan kiváló készítmény, ami pótolná az anyatejet, és nincsenek olyan szavak, amelyek pótolnák azt az összetett kötődést, amit a szoptatás a gyermeknek és az anyának egyaránt jelent.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.