A lábszárfekély is krónikus seb, aminek otthoni kezelését sebész, érsebész, bőrgyógyász irányítja az általános orvoson, a nővérügynökségek szakosított nővérein keresztül.
A lábszárfekély kezelése és megelőzése
Sajnos egyre több lábszárfekélyes beteg van. Hiszen egyre több az elhízott ember, a mozgásszegény életmódot választó, a dohányzást nem abbahagyó és a civilizációs betegségekben szenvedő. Ugyanis ezek a hajlamosító tényezők a betegség kialakulásában.
A fekély a térd alatt és a boka között alakul ki. Bármelyik életkorban kialakulhat, nemtől függetlenül. Az erek betegsége. Kialakulásának okai: keringési elégtelenség, artéria elzáródása vagy cukorbetegség komplikációja.
A kezelés helyileg (lokálisan), illetve a kiváltó okot gyógyítva történik. Ha fertőzés jelei mutatkoznak, antibiotikus kezelés szükséges helyileg vagy az egész szervezetbe juttatva. Az orvos által előírt kötszert kell alkalmazni és cserélni az előírás szerint, és az elengedhetetlen gumikötszert felhelyezni, fontos a kompressziós harisnya hordása napközben, és éjszakára vagy fekvéskor annak levétele. Viszont vannak esetek, amikor a gumikötszer felhelyezése tilos, ezért mindig csak orvosi javallatra használja a beteg. Ezenkívül szükséges a kiváltó ok kezelése, a rendszeres gyógyszeres kezelés.
Az otthoni sebkezelés aranyszabályai:
• A seb csak tiszta környezetben tud gyógyulni. Nemcsak a kötszerek sterilitása fontos, hanem a beteg ruhájának, ágyának tisztán tartása és vasalással történő fertőtlenítése. A ruha és az ágynemű legyen szellős, műszálmentes.
• Az orvos utasításainak pontos betartása a kötszer cseréjével, a gyógyászati segédeszközök használatával és a gyógyszeres kezeléssel kapcsolatban.
• Az egészséges táplálkozás, a megnövelt C-vitamin és az ásványi anyagok fogyasztása javasolt, csökkentve a sóbevitelt. A folyadékbevitel mennyiségét az orvossal kell konzultálni.
• A rendszeres mozgás elengedhetetlen mindenki számára. Nem lehet kifogás, ha valaki a mozgásában korlátozott. Mindenkinek a mozgásképességeinek megfelelő gyakorlatokat kell választania.
Mint minden betegségnél, a megelőzés a legfontosabb. Íme néhány jó tanács:
• Rendszeresen részt kell venni a szűrővizsgálatokon. Fontos az esetleges elváltozásokat szakorvossal konzultálni és az általa elrendelt kezeléseket betartani.
• Rendszeresen ellenőrizzük (kiemelten a cukorbetegségnél) a lábak állapotát. A legkisebb elváltozásokat is mutassuk meg az orvosunknak.
• A láb ápolásakor langyos vízben áztassuk a lábat a jobb vérkeringés érdekében, Majd óvatosan felitatva a nedvességet törülközővel töröljük szárazra, a lábujjak között is! Az egész lábat hidratálni kell, csak a lábujjak közét nem. A benőtt körmöket, tyúkszemet bízzuk szakemberre, pedikűrösre.
• Műszálmentes, szellős zoknit ajánlott hordani, amely olyan betegek részére van előállítva, akiknek keringési zavaraik vannak. A cipő nagysága és szélessége a beteg lábának megfelelő legyen. A legjobb lenne, ha a cipők tiszta bőrből készülnének.
• Szigorúan tilos dohányozni.
Dr. Horváth Mária
okleveles egészségügyi nővér
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.