A korlátozás bevált az EU-ban

Minden 10 másodpercben egy ember meghal a dohányzás valamelyik következményében. Gyakorlatilag nincs olyan szervünk, amelyet ne károsítana a dohányfüst. A nikotin és a füstben lévő további 4000 káros vegyi anyag tüdőrákot, krónikus obstrukciós tüdőbetegséget, gégerákot, gyomor- és bélfekélyt, korai hallásvesztést, keringési zavart, szívbetegséget és fogszuvasodást okozhat.

Minden második dohányos e káros szenvedély következményeiben hal meg, az Európai Unióban ez évente 650 ezer embert jelent. Minél fiatalabb a dohányos, annál károsabb következményei vannak e káros szenvedélynek.

Szlovákiában 2004-ben a 18 éves fiatalok 46 százaléka dohányzott, ami az összes dohányos negyedét teszi ki. Május utolsó napján, a dohányzás elleni világnapon tartott rendezvényeken egyebek mellett az ő figyelmüket próbálták felhívni arra, hogy a nikotin nemcsak az egészségüket ássa alá, hanem baráti társaságban is negatívan érintheti őket, hiszen a dohányosnak kellemetlen szagú a haja, a bőre, a ruhája, a lehelete.

Sokat beszélünk az aktív dohányzásról, és megfeledkezünk a passzív dohányzás ártalmairól. Ismeretes, hogy a cigarettafüst 85 százaléka a levegőbe megy, vagyis a dohányos szülők gyermekei már kiskorukban önkénytelenül cigiznek. A nikotin a vérárammal az agyba jut, s megemeli a dopamin és a noradrenalin szintjét, azokét az anyagokét, amelyektől a hangulat függ. Megváltozik a központi idegrendszer biokémiai összetétele, s ez okozza a függőséget: nikotinra van a szervezetnek szüksége, hogy normálisan érezze magát. A passzív dohányosoknak 16-19 százalékkal nagyobb esélyük van a tüdőrákra, mint azoknak, akiknek környezete füstmentes.

A WHO becslése szerint egy évnél tovább csak a leszokni vágyók öt százaléka tud meglenni nikotin nélkül. 95 százalék újra rágyújt, de nem azért, mert nem erős az akarata, hanem azért, mert nikotinfüggő. Január óta egy új gyógyszer segíti a leszokni vágyókat. A vareniklin hatóanyagú gyógyszer nem nikotint visz a szervezetbe, hanem a nikotin hatását helyettesíti.

Az Európai Unió lakosainak 88 százaléka helyesli a dohányzási tilalmat a munkahelyen, a pályaudvarokon és a repülőtereken, az üzletekben és más nyilvános helyeken - derült ki az unió országaiban legutóbb végzett felmérésből. „A legtöbb dohányos is egyetért füstmentes éttermek, irodák, stb. létesítésével” – jelentette ki Strasbourgban Markos Kyprianou, az EU egészségügyi biztosa. A részleges dohányzási tilalmat támogatók száma egy év alatt két százalékkal nőtt az unióban. Kyprianou szerint az arány még tovább nő majd, ha az emberek megismerik a dohányzásmentes helyek előnyeit.

ĺrországban, amely az uniós országok közül elsőnek vezette be a dohányzási tilalmat a kocsmákban és az éttermekben, ma már az állampolgárok 95 százaléka helyesli a tiltást. Olaszországban, ahol sok helyen szintén tilos dohányozni, a megkérdezettek 90 százaléka támogatja a dohányzás betiltását éttermekben. Németországban ez az arány csak 74 százalék.

Az EU egészségügyi biztosa segíteni akart a dohányosoknak abban, hogy leszokjanak szenvedélyükről: a dohányzás elleni világnapon e-mailen kaptak további ösztönző tanácsokat. Az elmúlt 12 hónapban majdnem minden harmadik dohányos megpróbált leszokni a dohányzásról. Közülük azonban csak minden ötödik próbált szakértői segítséget igénybe venni, minden negyedik nikotinszűrőt, vagy ahhoz hasonló „segítséget” vett igénybe. Minden tíz dohányosból azonban hét nem bírta ki két hónapnál tovább – derült ki a mintegy 25 ezer uniós állampolgár bevonásával végzett felmérésből.

Sokak előtt még hosszú út áll: a görög dohányosok 12 százaléka naponta kettőnél több doboz cigarettát szív el, a német dohányosok 22, az osztrák dohányosok 36 százaléka naponta húsznál több cigarettát fogyaszt. Ausztriában emellett nagyon kevesen értenek egyet a dohányzási tilalmakkal.

Az Európai Unió egészségügyi bizottságának adatai szerint évente 650 ezer emberéletet követel a dohányfogyasztás az uniós országokban. Ehhez még hozzájön a passzív dohányosok köréből kikerülő évi 80 ezer halott. (MTI, ki, át)

Elrettentő adatok

A passzív dohányzás legalább olyan káros, mintha aktívan lélegeznénk be a füstöt. ĺme néhány elrettentő adat:

a dohányfüst 4000-féle káros anyagot tartalmaz

40 belőle rákkeltő.

25 százalékkal nagyobb az esély, hogy tüdőrákban betegszünk meg, ha a párunk dohányzik.

a füst 15 százalékát lélegzik be a dohányosok, a többi a környezetükben tartózkodók tüdejébe jut.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?