Csontjaink egészsége szorosan kapcsolódik táplálkozásunkhoz. Pozitívan és negatívan egyaránt hathatunk arra, milyen erősek lesznek csontjaink, könnyebben vagy nehezebben törnekhetnek-e el.
A kóla mindent elronthat
Terített asztal mellett
Most nézzük egy kicsit a mindennapok oldalát. Melyek is azok az élelmiszerek, amelyek hasznosak számunkra? Jó kalciumforrások a tej és a tejtermékek – egyliternyi tejben 1200 mg kalcium található, amely teljes napi szükségletünket képes fedezni –, tehát a tej, a túró, a sajtfélék fogyasztása jótékony hatással lehet csontjainkra. Sok zöldség is tartalmaz kalciumot, bár meg kell jegyezni, hogy rosszabbul hasznosíthatót, mint a tejtermékek: a brokkoli, a káposzta, a mogyoró, a csonthéjasok jelentős források lehetnek.
Sosem lehet elég korán kezdeni...
Jogos tehát a kérdés: mikor kell elkezdeni tudatosan, „csontvédő” módon táplálkozni, melyik az az életkor, amikor már figyelni kell ételeink, élelmiszereink kalciumtartalmát? Legtöbbünk úgy gondolná, hogy amikor elérkezik abba a korba, amelyben már veszélyeztetett lehet, érdemes lesz majd átgondoltabban táplálkozni. Valójában már csontjaink kifejlődésénél gondolnunk kell(ene) idősebb korunkra, és már a gyermekkorban annyi kalciumot fogyasztani, amennyi a zavartalan csontfejlődéshez kell.
Harc a kilókkal
A túlsúly okozta problémákról mindenki hallott már, az a tény, miszerint az enyhe túlsúly néha hasznos is lehet, kevesebbek előtt ismert. A csontritkulásnál előnyt jelenthet bizonyos menynyiségű eltérés a normál testsúlytól, hiszen fizikai ingert jelent a csontoknak, bizonyos mértékben elősegíti a felépítő folyamatokat. Nem szabad viszont erre hivatkozva az elhízás útjára lépni, mivel az egészséges, helyes táplálkozás és a másik fontos fizikai inger, a mozgás sokkal hatékonyabban védik meg csontjainkat. Érdemesebb tehát inkább ezt az utat követni. (pr-ki)
A csontritkulás világnapja
A csontritkulás világszerte kb. 200 millió nőt és férfit érint, amely becslések alapján a 60-70 évesek mintegy egyharmadát, míg a 80 év felettiek kétharmadát sújtja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kimutatásai szerint a csontritkulás a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett a legjelentősebb egészségügyi probléma. A Nemzetközi Csontritkulás Alapítvány (International Osteoporosis Foundation, IOF) adatai szerint Európában minden 30. másodpercben bekövetkezik egy csontritkulásos eredetű törés. Az ilyen törések jelentős mértékben korlátozhatják az egyén megszokott életvitelét, mozgási szabadságát, a kialakuló szövődmények pedig halálozáshoz is vezethetnek. Az Európai Unióban a csontritkulás miatt bekövetkezett csípőtáji törések halálozási aránya egy éven belül 15-30%. Az IOF felmérései szerint az általa vizsgált tizenhat európai ország közül kilencben a diagnosztizált csontritkulásos betegeknek mindössze a 10%-át kezelik. Ez világosan mutatja azt az ellentmondásos helyzetet, hogy tudjuk és ismerjük a betegség fontosságát, ám a hatékony terápiás lehetőségek megléte ellenére a páciensek jelentős része mégsem részesül megfelelő kezelésben.
Amit tanácsos, és amit nem
Az Egészségügyi Világszervezet a következőket ajánlja a csontritkulás megelőzésére:
bőséges fehérjebevitel mellett növelni kell a kalciumban gazdag ételek (a kisebb zsírtartalmú tejtermékek) fogyasztását;
az étrend sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazzon;
rendszeresen (naponta) mozogni és sportolni kell;
rendszeres kalcium és D-vitamin-pótlás;
egészségesebb életmód – kerüljük a túlzott kávé- és alkoholfogyasztást, valamint fel kell hagyni a dohányzással.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.