Miért van az, hogy inkább a nők szenvednek tőle, hogy két nő közül, akik hasonló életmódot folytatnak, az egyiknek vannak „gödröcskéi”, a másiknak nincsenek?
A hormonális tényezők a legfontosabbak?
Amit tudunk: A cellulitisz bőrelváltozás, ami rendszerint a combokon, a fenéken, az alhason és néha a kar hátsó részén jelentkezik, egyébként egészséges nőknél (is). Néha férfiakon is megjelenik, az esetek 90-98%-a azonban hölgyekre jellemző. A serdülőkoron túljutott nők 85-98%-ánál látható valamilyen fokú narancsbőr. A cellulitisz elnevezés a francia orvosi irodalomból származik, 150 évvel ezelőttről. A kifejezés azt jelzi, hogy betegség. De a sok éves kutatás ma már ennek ellentmond.
Két lényegesen eltérő nézet uralkodik a cellulitisz kialakulásáról. Az egyik az életmódbeli, a másik a hormonális tényezőket veszi figyelembe. A szakértők javarésze szerint mindkettő szerepet játszik.
Ahhoz, hogy jobban megértsük, mi is az a cellulitisz, kezdjük a magyarázatot egy kis bőranatómiával. A bőr legkülső rétegét úgy hívják, hogy epidermisz. Ez alatt található a dermisz, ami gazdagon telített hajtövekkel, izzadságmirigyekkel, vérerekkel, idegvégződésekkel és kötőszövettel. A következő szöveti réteg a felső rétege annak a három rétegnek, amit bőralatti zsírnak, „álló zsírsejt oszlopoknak” is hívnak, és kötőszövet választja el őket egymástól. Ezekről a zsírsejt oszlopokról kis zsírsejtek nyomulnak be a dermiszbe. Ez a bőr alatti zsír adja a bőrnek azt a „göröngyösségét”, amit cellulitisznek hívunk.
Az epidermisz, a dermisz és a bőr alatti szövet felső rétege férfiaknál más, vastagabb. A különbség a férfi és női zsírsejtrendszerben a magzati fejlődés harmadik harmadában keletkezik, és születéskor erősödik. A nemek közötti hormonális különbség nagyban megmagyarázza a bőrstruktúra különbségét. Bebizonyosodott, hogy azoknál a férfiaknál, akik kevesebb férfihormonnal születtek, gyakran megfigyelhető a nőkéhez hasonló bőr alatti zsír megjelenése. Ezeknek a hormonoknak a születésekor jelenlévő aránya határozza meg, hogy valakinek lesz-e narancsbőre, vagy sem. Ezzel magyarázható az is, hogy sok esetben miért pubertás korban jelentkezik, és miért nem lehet teljesen eltüntetni, csak csökkenteni.
Miért válik láthatóbbá idősebb korban?
1. Nőknél a dermisz vastagsága a 30. életév körül éri el a maximumot.
2. A dermisz, amit a kötőszövet köt össze, a kollagén és elasztikus szálak korosodásával elkezd lazulni .
Az életmód szerepe
Sok szakértő a cellulitisz okozójának a méreg- és salakanyag kötőszövetben való felgyülemlését tartja – a test bizonyos részein. Igaz-e vagy sem? Mindenesetre bizonyított, hogy a szervezetben felhalmozott méreganyag csökkentése segít a cellulitisz kezelésében. Ahhoz, hogy ezt jobban megértsük, nézzük, hogyan halmozódnak fel a méreganyagok.
A méreganyagok többféleképpen jutnak a szervezetünkbe:
légzéssel,
szájon, a tápcsatornán át, és amit sokan elfelejtenek:
a bőrön keresztül. (a bőr a legnagyobb szervünk.)
Szinte minden méreganyag, ami ezen a három úton a szervezetünkbe kerül, eljut a májhoz is, ami a fő méregtelenítő szervünk. Innen többféle irányban mehetnek a salakanyagok. Nagy részük a fő méregelvezető csatornán, a nyirokcsatornán át távozna, ami a vastagbelekbe vezet. Az emberek többségénél jelentkező salakanyag-felhalmozódás miatt azonban egy része visszaszívódik. (táplálkozási szokásainkból adódóan, az európai emberek vastagbelében átlagosan kb. 2-6 kg lerakódott salakanyag figyelhető meg!) Mivel a májunk ma már több mint 20 000 féle kémiai méreganyaggal kénytelen megbirkózni, aminek a többségét nem is ismeri, így nem tudja hatástalanítani azokat.
Nyirokkeringésünk lelassult – az életmódunknak köszönhetően –, az elszállítandó méreganyag mennyisége pedig nőtt, nem csoda, ha nem tud szervezetünk megküzdeni ezzel a feladattal. Az így felhalmozódott méreganyag „dugulást” okoz, olyan ez, mint egy forgalmi dugó.
Azok a bizonyos helyek
Gondolom, sokan töprengtek már azon, miért azokon a bizonyos helyeken alakul ki narancsbőr. Nos, ennek az egyik oka az, hogy a méreganyagoknak a legjobb raktározási helye a fontos szervektől való lehető legtávolabbi hely. Mivel ezek a méreganyagok mind savasak, a szervezetünk nem tudja közömbösíteni őket, csak „feloldani”, mégpedig vízzel. ĺgy ezeken a kötőszöveti részeken vízfelhalmozódás jelenik meg, ami persze csökkenti a vérellátást. Mivel a nőknél a zsírszövetek oszloposan rendeződnek, így a felhalmozódott anyag – ami a zsírszövetek falára rakódik, kifelé nyomja a rugalmas, elasztikus szövetet (ami közben elveszítette a rugalmasságát), ugyanolyan formában, mint ahogy a zsírszövetek rendeződnek. Ennek látható következménye: a bőr „hullámos” felszíne, a gödröcskék.
Milyen típusú ételek hatékonyak?
A méregtelenítés egyéni és komplex, de mindenképpen érdemes sok ökológiai termesztésű gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani:
elősegítik a szervezet öntisztulását,
magas az antioxidáns tartalmuk segít csökkenteni a szabadgyökök okozta károsodást. Fogyasszon sok vízhajtó zöldséget is, mint zellert, uborkát, petrezselymet.
A cellulitisz fokozatai
Egy egyszerű teszttel megnézheti, milyen fokú a „kár”.
1. fokozat – szabad szemmel nem látható, de amikor összecsípjük a bőrt, könnyen belilul.
2. fokozat – enyhén egyenetlen a bőr, leginkább állva figyelheti meg.
3. fokozat – szabad szemmel is jól látható.
4. Nagy „hullámok” láthatók.
Tippek cellulitisz ellen
1. az érfalak erősítése
2. kötőszövet-termelés serkentése
3. kollagén és elasztin termelésének serkentése
4. a sejtek vízellátása
5. a sejtfalak javítása
6. a szabadgyök-károsodás csökkentése/megelőzése
7. a gyulladás csökkentése
8. testradírozás
9. méregtelenítés
10. mozgás
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.