A gyenge immunrendszer nehezen áll ellent

Bár az igazi tél úgy tűnik, várat magára, ám jó, ha felkészülünk rá. A fény- és vitaminhiány mellett a hideg teszi próbára legjobban immunrendszerünket. Megszaporodnak a felső légúti panaszok. A didergős hónapok a legtöbb embert lehangolttá teszik, hiszen még a szabad idejüket is többnyire zárt térben töltik.

Bár az igazi tél úgy tűnik, várat magára, ám jó, ha felkészülünk rá. A fény- és vitaminhiány mellett a hideg teszi próbára legjobban immunrendszerünket. Megszaporodnak a felső légúti panaszok. A didergős hónapok a legtöbb embert lehangolttá teszik, hiszen még a szabad idejüket is többnyire zárt térben töltik.

A téli hónapokban védekezési képességünk csökken. A meggyengült immunrendszer kevésbé képes ellenállni a baktériumok és vírusok támadásának.

Facsart orr

Decemberben és januárban főleg a nátha facsarja az orrokat. Az azt következő torokgyulladás veszélyeztet felnőttet, gyereket. Az egy légtérben tartózkodók már néhány perc alatt is elkaphatják egy köhögő, tüsszögő betegtől a fertőzést, amely egyik napról a másikra a fél iskolai osztályt, a munkahelyi kollégák többségét ledöntheti a lábáról. A tévhittel ellentétben a náthának és az influenzának semmi köze sincs egymáshoz. A két betegséget más vírus okozza, csak a kezdeti tüneteik hasonlítanak valamennyire. A náthás embernek folyik az orra és tüsszög, ettől rossz a közérzete, de néhány nap alatt rendbe jön. Az influenzásokra ennél jóval több kellemetlenség vár. Kezük-lábuk, fejük fáj, a hideg rázza őket, elesettnek érzik magukat. Többnyire magas lázuk van. Egy hét alatt azért szerencsére az influenzások is meggyógyulnak.

Míg a náthát és egyéb enyhe légúti megbetegedéseket házilag ki lehet kúrálni, az influenzával jobb orvoshoz fordulni. A betegség olyan szövődményekkel járhat, mint a középfül-, az arcüreg-, illetve a tüdőgyulladás. Sokan már az első tüneteknél a házi patikában fellelhető, korábbról megmaradt antibiotikumokhoz nyúlnak, pedig ilyen esetben a vény nélkül kapható lázcsillapítók, orrcseppek és orrkenőcsök tökéletesen megfelelőek. Csak orvosi javaslatra szedjünk antibiotikumot, és pontosan kövessük az alkalmazási előírást!

Szabad levegőn

Természetesen nem mindenki betegszik meg. Sokan éveken át egészségesen vészelik át a hideg évszakot. Van, akit természetes adottsága, jól működő immunrendszere véd meg a betegségektől, mások maguk tesznek azért, hogy megelőzzék a felső légúti fertőzéseket. Ennek fontos része a vitaminban gazdag étrend, a rendszeres mozgás a szabad levegőn.

Különösen hasznos átszellőztetni a tüdőnket tiszta időben, miután a köd felszállt. Megerősíthetjük az immunrendszerünket, ha ősztől vitaminokban gazdag ételeket eszünk. Például a télen is kapható gyümölcsöt, a C-vitaminban dús savanyú káposztát.

Nagy lendülettel

A havas napokon megtízszereződik a balesetek száma. Az idős emberek vannak ilyenkor a legnagyobb veszélynek kitéve. Sokan a csúszóssá vált járdákkal mit sem törődve nagy lendülettel kelnek útra. Hamar megtörténik a baj. Télen a rövid felmelegedés, majd hirtelen visszatérő fagy után a jégen a fiatalabbak is könnyen elcsúsznak. Úgy tűnik, mintha friss, ropogós hóra lépnének, de a fehér réteg alatt sima jég rejtőzik. Ebből a szempontból a lépcsők különösen veszélyesek. A töréseknél általában bevérzések, duzzanatok látszódnak. Ilyenkor célszerű feltételezni, hogy nem csak felületes sérülések keletkeztek, ezért orvoshoz kell menni. Ha éjjel történik a baleset, és nem elviselhetetlen a fájdalom, néhány órát lehet várni a rendelés kezdetéig, de nem szabad sokáig húzni-halasztani a vizsgálatot. Ha tűrhetetlen fájdalmai vannak, minél előbb keresse fel az ügyeletet. Gyakran előfordul, hogy valaki például egy vállficamot hanyagol el, és két hétig is vár, mire eljut a kórházba. Addigra már rossz helyzetbe rögzül az ízület.

Ha valaki a fejét üti meg, feltétlenül szükséges a mihamarabbi kivizsgálás. Különösen, ha az eszméletét vesztette. Bár idővel kitisztulhat a tudata, néhány óra múlva mégis hirtelen rosszul lehet. Ha ilyenkor nincs éppen kórházban, előfordulhat, hogy már nem lehet rajta segíteni. Még ha csak egy pillanatra veszítette el valaki az eszméletét, akkor is történhetett komoly baj. Ha az esésre vagy a baleset előtti, utáni perceire nem emlékszik, agyrázkódást szenvedett, vagyis szükséges, hogy orvos lássa.

Épkézláb tanácsok

Csúszós időben jó szolgálatot tesz egy pár zokni, amelyet a csizmára húzunk, így a jeges úton nem esünk el.

A megfelelő téli lábbeli lapos sarkú, recés talpú, amelyben biztonságos a járás.

Készüljünk fel az esésre. Ha letesszük a tenyerünket, tompíthatjuk a becsapódást, így kisebb lehet a sérülés.

Sokat számít, ha járóbotra támaszkodik, aki bizonytalanul közlekedik a jeges úton.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?