Ilyenkor, tél végén-tavasz elején nem ritka látvány, hogy az asztalon ott gőzölög a forró tea, mellette a lázmérő. Elég megfázni, és kész a baj.
A fertőzéstől a gyulladásig...
Egyszerű vírusfertőzés?
Ha az orvos szerint egyszerű vírusfertőzésről van szó, akkor nem marad más hátra, mint bízni saját immunrendszerünk erejében. A vírus ellen ugyanis semmi más nem segít. Ha a panaszok szaporodnak, és még légzési nehézségek is fellépnek, nem kerülhetjük el az antibiotikumot. Ilyenkor beszélünk másodlagos bakteriális fertőzésről, vagyis légcsőgyulladásról vagy orrmelléküreg-gyulladásról.
Amikor a légcső nem bírja
Ha nehézséget okoz a légzés, valószínűleg légcsőgyulladásunk van. Ilyenkor szükséges az antibiotikum, akárcsak a köhögéscsillapító. Nagyon fontos a kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, ugyanis minél többet iszunk, légzésünk annál jobb lesz. A folyadék azért kell, hogy a szervezet fel tudja dolgozni a sok váladékot. A légcsőgyulladás nem más, mint túlzott váladékképződés. A szervezet így figyelmeztet arra, hogy veszélyesen elszaporodtak a mérgező salakanyagok. A légutak és a tüdő nyálkahártyájában gyulladásos folyamat megy ilyenkor végbe, amit az elszaporodott vírusok és baktériumok okoznak. Ennek következtében felhalmozódik a váladék, ami köhögésre készteti a beteget. Az ún. produktív köhögést, amely során a váladék távozik a szervezetből, megfelelő mennyiségű folyadékkal és a váladékképződés fékezését elősegítő gyógyszerekkel, ún. mukolitikumokkal lehet segíteni. Ha a köhögésgátlás nem megfelelő, antibiotikumra is szükség van. Ha a kezelést nem kezdjük el idejében, a szervezetnek nem marad más hátra, mint megemelni a hőmérsékletet és további mechanizmusokat is bevetni.
Melléküreg-gyulladás
A statisztika azt mutatja, hogy a télen megbetegedett emberek 15 százaléka melléküreg-gyulladást kap. Szerencsére ez rendszerint szövődmény nélküli gyulladás, de ha mégis komplikálódik a helyzet, akkor az nagyon súlyos állapotot idéz elő. A melléküreg-gyulladás oka a fertőzés, főleg a vírusfertőzés. Leggyakrabban megfázáskor alakul ki. A vírusok hatására a nyálkahártya ellenálló képessége csökken, ami teret nyit a baktériumoknak. Baktériumok mindenütt vannak, s a légzéssel jutnak be a szervezetbe. Gyulladáskor a nyálkahártya megduzzad, az orr rendszerint eldugul. S ami még rosszabb, belül felhalmozódik a nyák, a genny, a gyulladás váladéka. Ha nagyobb mennyiség termelődik, azt már a röntgenfelvétel is mutatja. Az üregekben nyomás keletkezik, fejfájás alakul ki. Ilyenkor inhalátor, punkció és természetesen az antibiotikum segíthet. Inhalálásra nagyon jó a Vincentka ásványvíz, az egyszerű sós vagy tiszta víz, amelybe eukaliptusz olajat csepegtettünk. Néhány beteg a főtt burgonya gőzének belélegzésére esküszik. Nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel, mert a nedves nyálkahártya könnyebben megbirkózik a gyulladással. Egész idő alatt ágynyugalomban kell lenni.
Ha a gyógyszer nem hat, vagy ha későn kezdte a beteg szedni, amikor a gyulladás már előrehaladott, az orvos punkciót végezhet. Sokan nagyon félnek ettől a beavatkozástól. Valóban nem kellemes, amikor az orvos vastag tűt szúr az orr és az állkapocs közé, s a beteg hallja, ahogyan a csont recseg-ropog. A punkció előnye, hogy azonnal enyhülést hoz és a beteg saját szemével győződhet meg arról, mi termelődött a szervezetében. Az orvos antibiotikumot fecskendez az üregekbe, s előfordulhat, hogy a beavatkozást két nap múlva meg kell ismételni.
Az eldugult orr további okai
Előfordulhat, hogy a melléküreg-gyulladást gombafertőzés váltja ki, vagyis hogy a nyálkahártyán penészgombák telepszenek meg, de polipok, a megnagyobbodott orrmandulák, az orrsövény ferdülése is okozhatja az orrdugulást, akárcsak a szuvas foggyökerek is.
A gennygóc eltávolítása
Sajnos, néha előfordul, hogy a melléküreg-gyulladást nem sikerül teljesen kigyógyítani, és krónikussá válik. Az egyedüli vigasz, hogy nem fáj, de nagyon kellemetlen. Állandóan hordani kell az orrcseppeket, pedig az orvosok intenek, hogy hosszú ideig tartó alkalmazásuk megszokáshoz vezet és roncsolja a nyálkahártyát. Szerencsére a mostani készítmények kíméletesek. A krónikus orrdugulást meg lehet műteni: az orvos az orron keresztül jut az üregekbe, a műtét enyhülést hoz, mert eltávolítja a maradék gennyet, s az orr átjárhatóvá válik.
Szélsőséges szövődmények
A melléküregek gyulladásának szövődménye a szemüreggyulladás, amikor megduzzadnak és kivörösödnek a szemhéjak, és a szem kidülled. Ehhez még láz és fejfájás is járul. További szövődmény a szemöldök részének kiboltosodása és gyulladása. Ilyenkor világos, hogy a szervezet nem tudja legyőzni a gyulladást, a kezelés nem a kívánt irányba halad. Kivételes esetben a gyulladás a koponya belsejébe terjedhet. Ilyenkor már az agy kerül veszélybe. Ez az állapot kórházi kezelést és műtétet igényel. (Moje zdravie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.