A férfiakat is sújtja...

Életünk delén túljutva előbb-utóbb kellemetlen fizikai és lelki jelenségekkel kell együtt élnünk: hőhullámokat, csapongó kedélyállapotot, és ennek összes mellékhatását kényszerülünk elviselni. Kinél egy-két évig, kinél hosszabb ideig tart ez az állapot, amit klimaxnak nevezünk. Még nem eléggé köztudott: nem csak a nőket, hanem a férfiakat is sújtják az alapvetően hormonális változásra visszavezethető folyamatok.

Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO kormegjelölése szerint: középkorúnak tekinthetők a 45-59 év közöttiek; öregedők a 60-73 éves korúak; öregnek minősülnek a 74-90 évig terjedő korosztályba tartozók, az aggkort pedig 90 év felett érik el. Életünk egyik jelentős periódusa a változás, vagy klimax kora, amelybe negyvenedik életév után él meg az ember. A félreértések elkerülése végett elmondható: a klimax nem egyenlő az öregséggel, változást jelent és ez mindkét nemnél bekövetkezik, tehát tévedés azt hinni, hogy ez női sajátosság. A férfiaknál ez a változás általában az ötvenedik év körül alakul ki, ha előbb, akkor az a korai klimax. A késői klimax a hatvanas években bontakozik ki. Mindkét nemnél a változás időszakát fizikai, pszichés jelenségek, tünetek kísérik, ezek ismeretében felkészülhetünk a kedvezőtlen hatások kivédésére, elkerülésére, az esetleges panaszok enyhítésére.

A férfiak klimaxának hátterében is a szervezet hormontermelésének csökkenése áll, de sokaknál szerepet játszik az érelmeszesedés, a vércukorszint emelkedése, a vérnyomás ingadozása.

A környezet szerepe ronthat és javíthat: a toleráns környezet könnyíti e helyzetet, a feszült, perlekedő viszonyok nehezítik. Gyakori ebben az időszakban, hogy az emberi kapcsolatok fellazulnak, munkahelyi problémák is keletkeznek. Megjelenhetnek értékítéleti hibák, jellegzetes a fiatalokkal szembeni féltékenység, miközben a változás korában élő férfi önmagát csalhatatlannak véli. A vezető beosztásúaknál gyakori, hogy hízelgőkkel veszik körül magukat. Miután – a már említett okok miatt – a rendszeres nemi élet zavart szenved, ez a magánéletben hibás lépésekhez vezethet. A változó korú férfiak egy része a „kezelést” sokkal fiatalabb partnerben véli felfedezni. Évtizedes házasságok bomlanak fel, ifjú nő veheti át a feleség szerepét. A szexuális partnerek lebecsülő kijelentései tovább ronthatják a hanyatló szexuális teljesítőképességet. A problémák feloldásában segíthet, ha az is tudatosul az illetőben, hogy a férfiaknál is megjelenik a klimax.

A női klimax pregnánsabban jelenik meg, mivel a hormonháztartás változása a menstruáció elmaradásával, a menopauzával jár. A vérzési rendellenességek 40 éves kortól megkezdődhetnek. A hormonok változása gyakran a vegetatív idegrendszer egyensúlyát is megbontja, kísérőjelensége a szorongás, alvászavar, depresszió. A csontritkulás is együtt jár a változás korával, ami csonttörések okaként jelenik meg. A klimaxos panaszok nem törvényszerűek, ezért a nők kétharmada az élet természetes velejárójaként éli meg és nem fordul orvoshoz. Mindemellett, ha a testi és lelki változások kóros formában jelennek meg, kezelést igényelnek. Gyakoriak a szív- és érrendszeri zavarok, úgyszintén a kismedencében végbemenő változások méhelőreesést, hólyag- és húgycső bajokat idéznek elő. A hőhullámok az ösztrogénhiány következtében rohamszerűek a nők egynegyedénél, ez akadályozza a normális életvitelt. Noha általában ezek egy év után megszűnnek, akadnak, akiknél négy-öt évig is tart ez a kellemetlen életszakasz. A nemi szervek változása is kísérőjelenség, ugyanis csökken a hüvely nedvességtartalma, a savas kémhatás lúgosra változik, ami kedvező terep a baktériumoknak, gombáknak. A hüvelyfertőzési hajlam mellé társulhat, a kötőszövetek meglazulása révén a vizeletcsepegés. A nőknél szintén lelki reakciók kapcsolódnak a testi panaszokhoz. Ilyenek az alvás zavarai, a hangulatváltozások, túlérzékenység, feledékenység. A nőknél a klimax kiválthatja az öregedéstől való pánikszerű félelmet, ezek kifejezésre juthatnak önkritikátlanságban, meggondolatlan lépésekben, tinédzser-szerű viselkedésben.

A változás korával reálisan kellene szembenézni, akár férfi, akár nő az illető. Számoljunk azzal, hogy ez az élet átmeneti szakasza, ami a középkorból vezet át a nyugodt, kiegyensúlyozott idős évekbe. (MTI)

Tünetek

a nemi vágy csökkenése

szexuális potenciazavarok

alvászavarok

ingerlékenység

a tűrőképesség csökkenése észlelhető

depresszív állapotok

Ami átsegít a nehézségeken

az életmód, életfelfogás átértékelése

céltudatos táplálkozás

kevés alkoholfogyasztás

sok mozgás

pszichoterápia, esetleg gyógyszer

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?