Egy emberekkel teli autóbusz – körülbelül ennyi ember hal meg naponta nálunk a dohányzás következtében. Szlovákiában több mint egymillió azoknak a száma, akik dohányoznak, csaknem egymillióan vannak azok, akik ugyan nem akarnak rágyújtani, de képtelenek leszokni. A nikotinfüggőség betegség, megszabadulni nehéz tőle. Ennek ellenére több ezer embernek sikerül.
A diagnózis neve: F 17
A cigarettafüstben több mint 60 rákkeltő vagy másképpen mérgező anyag van. Például itt van a kianohidrogén, amelyet a második világháború idején a gázkamrákban használtak. Érdekességként említjük meg, hogy 1 köbcentiméter cigarettafüstben 10 ezerszer több polónium van, mint az autópálya szmogjában a legnagyobb forgalom idején. És még arról a mérgező anyagról nem is beszéltünk, amelyből a dohányos évente háromnegyed kilogrammot szív be, s ennek egy része a tüdőben rakódik le.
Az F17-es diagnózis dohányfüggőséget jelent. Két részből áll: testi és lelki függőségből. A lelki függőség azokat a perceket foglalja magába, amelyek a dohányos számára elengedhetetlenül kapcsolódnak a cigarettához. A konkrét helyzetekben a dohányzási rituálé – kávézás, stressz, munka, autóvezetés – a gyakori ismétlődésnek köszönhetően annyira fixálódtak, hogy nélkülük az ember el sem tudja képzelni az életét.
Testi függőség: a nikotin okozza, amely pszichoaktív anyag, a tőle való függőség a heroinfüggőséghez hasonlítható.
Arról már többször írtunk, hogy a dohányzás az egész testet károsítja. Távolról sem csak a tüdőről van szó, bár ez a szervünk van a legnagyobb veszélyben. Néhány súlyos betegségen kívül (rák, krónikus obstrukciós betegség) infarktust, szív- és érrendszeri betegséget, gyomorfekélyt, cukorbajt, agyi érkatasztrófát, csontritkulást, terméketlenséget, a szem degenerációját, nyelőcső- és gégerákot idéz elő.
Nagymértékben befolyásolja az egészséget a passzív dohányzás is. A szakemberek szerint daganatot okoz, károsítja az ereket, rendkívüli mértékben árt az allergiásoknak, gyermekeknek és időseknek.
Mi történik közvetlenül az után, hogy elszívta az utolsó cigit? Már nyolc óra elteltével a vér oxigéntartalma normálissá válik és bizonyos káros anyag mennyisége a felére csökken. 24 óra múlva a tüdő fokozatosan megszabadul a szennyeződésektől, 48 óra múlva javul a szaglás és az ízek érzékelése, 72 óra múlva javul a légzés, megnő az életerő. A jobb vérellátásnak köszönhetően két hét alatt javul a légzés, egy év után pedig a felére csökken a dohányzás okozta halálesetek száma.
Lépések a leszokás felé
Épp most döntötte le, hogy leszokik, vagy még mindig gondolkodik? Lehet, hogy az alábbi tanácsok segítenek.
Találjon megfelelő motivációt, segíthet az egészségügyi vagy gazdasági motiváció is.
Gondolkodjon el azokról a helyzetekről és okokról, amelyek a dohányzáshoz vezetik és tegye fel a kérdést: Nem lehetne másképp?
Amint döntött, tüntesse el a cigarettát, hamutartót, s legalább átmenetileg kerülje azokat a helyiségeket, amelyek dohányzásra csábítanák.
Számoljon azzal, hogy elvonási tünetek jelentkezhetnek, legyen rá felkészülve. Vigasztalja az a tény, hogy az első 2-4 hét a legnehezebb.
A korábban a cigarettához kapcsolódott szokásos rítusait mással helyettesítse.
A sikerért jutalmazza meg magát, de nem több evéssel, hanem mondjuk több gyümölccsel.
Tegye félre naponta azt a pénzt, amit korábban cigivásárlásra költött.
Nagyobb impotencia-esély
Egy ausztrál vizsgálat szerint azok a férfiak, akik napi egy doboznyi, vagy annál is több cigarettát szívnak el, 40%-al nagyobb valószínűséggel lesznek impotensek, mint a nemdohányzók.
A kutatók 8300 16-59 éves férfi adatainak feldolgozásával jutottak erre az eredményre. Ausztráliában tízből egy férfi vallotta be, hogy az elmúlt egy év során legalább egy hónapig fennálló merevedési zavara volt. A válaszadók több mint negyede dohányzott, ötből egy férfi pedig egy doboznyit, vagy annál kevesebb cigarettát szívott el naponta. A férfiak 6%-a szívott el több mint egy doboz cigarettát naponta.
A vizsgálatból kiderült, hogy az impotencia kialakulásának valószínűsége egyenesen arányos a naponta elszívott cigaretták számával. Azok, akik maximum egy doboz cigarettát szívnak naponta, 24%-al nagyobb valószínűséggel lesznek impotensek, mint a nemdohányzók.
Rosszabbul gyógyulnak
„Sok éve dohányzom. Utána nem sokkal komplikált szájüregi beavatkozásom volt, ami után a seb elég lassan gyógyult. Erre hatással lehet a dohányzás?”
A dohányosok sebe lassan gyógyul. Kórházban is egy-két nappal tovább vannak. Több szövődmény alakul ki náluk. Ezért ajánlatos műtét előtt kerülni a cigarettát, utána pedig lehetőleg nem rágyújtani.
A dohányzás – számokban
A világon 1,3 milliárd dohányos van n Az EU-ban évente 660 ezer, a világon 5 millió ember hal meg a dohányzás következményeiben. n A világon naponta 15 mld cigit szívnak el, 10-ből 7 felnőtt nem dohányozna, ha még lehetne választani n A dohányosok átlagosan 10 évvel korábban halnak meg. n A dohányzás kb. 20 betegséget okoz. A passzív dohányzásnak évente több ezer áldozata van Európában. n A dohányfüst bizonyítottan 60 rákeltő anyagot tartalmaz. Az emberek 69 százaléka örülne, ha dohányzást betiltanák a nyilvános helyeken.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.