Nehéz lenne még egy olyan szervet találni, melynek betegségei annyira változatos – és sokszor ennek ellenére nehezen azonosítható – tünetekkel jelentkeznének, mint a bőr.
A bőr betegségei – 5.
Hiperhidrózis
A hiperhidrózis fokozott verejtékezés, amely érintheti az egész bőrfelületet, de korlátozódhat a tenyerekre, a talpakra, a hónaljra és a lágyékra. Az érintett bőrfelület gyakran rózsaszínes, súlyos esetben a bőr bereped, hámlik és felpuhul. Az esetleges kellemetlen szagot baktériumok és sarjadzógombák okozzák.
Bizonyos esetekben (pl. szorongás, láz) az erős verejtékezés szokványos tünet, máskor azonban súlyos betegségre (pl. pajzsmirigy-túlműködés, hipoglikémia) utalhat.
Kipállás
A kipállás (intertrigo) a természetes hajlatokban lévő bőr irritációja, amit kidörzsölődés, felázás okozhat. Az elváltozás főleg elhízás, hiperhidrózis, cukorbetegség vagy elhanyagolt higiéné esetén jelentkezik.
A kezelés alapja a szigorú higiénés szabályok betartásán és a bőr szárazon tartásán kívül a fertőtlenítő szerek és gombaellenes szerek alkalmazása. A kipállott bőrt tilos dörzsölni (pl. törülközéskor).
Hipertrichózis
Fokozott haj és szőrnövekedés. A szőrzet rendellenes növekedése az arcon és a végtagokon főleg nőknél figyelhető meg, gyakran a változás korában. Az elváltozás nem súlyos, de nagyon kellemetlen zavar, és a belső elválasztású mirigyek működésével függ össze. Az alapterápia a hormonzavar kezeléséből áll. Az elektromos vagy lézeres szőrtelenítés általában jó eredménnyel jár, de előfordul, hogy csak átmeneti a javulás.
Impetigo
Heveny gyulladásos bőrbetegség. Gennykeltő baktériumok (Staphilococcus, Streptococcus) okozta fertőzés, mely gyermekkorban gyakori. A bőrön apró hólyagok jelennek meg, amelyek gennyes kiütésekké alakulnak, majd bevarasodnak. Az impetigo gyors lefolyású betegség, de hajlamos a kiújulásra, és vöröses hegeket hagyhat maga után.
A kezelés antibiotikumok és helyi fertőtlenítők társításából áll. Tilos a kiütések, hólyagok dörzsölése és vakarása.
Kraurózis
A nem szervek (férfiaknél a fityma, nőknél a vulva) bőrének sorvadásával, zsugorodásával és erős viszketéssel járó elváltozás. A bőrbántalom nőknél jól reagál a hormonkezelésre, férfiaknál pedig ha a kezelés nem segít, műtét is szóba jöhet.
E bőrbetegség talaján kialakulhat az elszarusodó laphámrák, tehát rákmegelőző állapotról van szó.
Lichen ruber plánusz
A gyakran kiújuló bőrbetegség oka ismeretlen. Kis lapos, kemény, lilásvörös, sokszögletű lapos foltok jelennek meg, rendszerint szimmetrikusan elhelyezkedve a szájban, a törzsön, a csuklók belső felszínén, a farpofákon, a makkon és a hüvelyben, a lábszárakon. A kiütések általában erősen viszketnek, gyógyulásuk után helyükön sötét elszíneződés maradhat.
Az orvos a viszketés enyhítésére antihisztaminokat alkalmaz, a gyulladás csökkentésére kortikoszteroidokat pedig a plakkokba injekciózva, szájon át vagy közvetlenül a bőrön lehet alkalmazni. A betegség fellobbanása általában tartós kezelést tesz szükségessé, a tünetmentes időszakban azonban nem igényel kezelést.
Forrás: Család és Egészség
Herpesz szimplex
A herpesz szimplex visszatérő, vírus okozta betegség. A fertőzés a bőrön és a nyálkahártyán néha csoportosan megjelenő, viszkető, égő, vörös peremű hólyagokkal jár. A hólyagocskák kialakulását viszketés vagy bőrpírral járó kis folt előzi meg. Néhány nap múlva a hólyagok vékony, sárgás pörk vagy kis fekélyek képződésével beszáradnak. A tünetek általában az ajkak szélén, ritkábban a nemi szerveken (genitális herpesz) jelennek meg. A vírus általában a szájból vagy környékéről származó váladékkal vihető át, a nemi szervi herpesz pedig leggyakrabban nemi érintkezés útján terjed. A tünetek vírusellenes szerekkel viszonylag jól kezelhetők, de a kiújulások gyakoriak. Fontos a fertőzött terület szappanos vízzel való tisztán tartása és gondos szárítása. A nemi szervi herpesz speciális kezelést igényel.
Keratózis pilárisz
„A kisfiam arcán apró, hegyes , világos pattanások jelentek meg, de az elváltozás egyáltalán nem hasonlít a szokásos pattanásokhoz, és nem lehet kinyomkodni sem őket. Mi lehet ez, és hogyan gyógyítható?”
Bár látatlanban tilos bőrbetegségekről beszélni, valószínű, hogy a baj oka egy gyakori rendellenesség a keratózis pilárisz. Ilyenkor az elhalt hámsejtek szarudugóként tömítik el a szőrtüszők nyílását. A pattanások leginkább a felkaron, a combokon és a farpofákon jelennek meg, az arcon főleg gyermekeknél gyakori. A tünetek télen feltűnőbbek, nyárra legtöbbször maguktól elmúlnak. Az elváltozást mutassák meg bőrgyógyász szakorvosnak, aki majd felírja a megfelelő kenőcsöt vagy ecsetelőszert. A pattanások csak kozmetikai problémát jelentenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.