Döntés életről vagy halálról?

Hollandiában 2002-ben 1882 gyógyíthatatlan beteg választotta a „kegyes halált”, s ez a szám emelkedést jelent az előző évhez képest – derül ki az eutanázia törvényi feltételeinek betartatására az amszterdami kormány által életre hívott úgynevezett ellenőrző bizottságok éves jelentéséből.

A bizottságok megállapítása szerint 1544-en otthonukban, a többiek kórházban, vagy más egészségügyi intézményben, illetőleg tágabb családjuk körében mondtak búcsút ily módon az életnek. Az esetek többségében gyógyíthatatlan, rákos betegek kérelmezték a kegyes halál lehetőségét – állapította meg az elmúlt két év tapasztalatairól a kormány kérésére készített bizottsági beszámoló. A testületekhez 2001-ben öszszesen 2054, 2002-ben pedig 2123 eutanázia-kérelem érkezett, néhányat azonban bizonyos törvényben meghatározott feltételek hiánya miatt elutasítottak. A kormány által létrehozott öt regionális ellenőrző bizottság, amelyek mindegyikének tagja egy etikai szakértő, egy orvos, valamint egy bíró, azt hivatott felügyelni, hogy az orvosok minden egyes esetben betartják-e az eutanázia engedélyezésének feltételéül szabott igen szigorú kritériumokat.

Múlt hétfőn a magyar Alkotmánybíróság az eutanáziával kapcsolatos beadányokat „ejtette”, mondván, nincs szükség változtatásra ebben a kérdésben. A döntés a római katolikus egyház számára kedvező, amely ellenzi az úgynevezett „kegyes halál” gondolatát. A testület szerint nem szükséges módosítani azon a szabályozáson, amely jelenleg illegálisnak minősíti és bünteti a halálos betegek szenvedéseinek lerövidítését orvosi segítséggel. A korlátozás megmaradása „szükséges az élet védelme érdekében“. Nem ellenkezik tehát – mondta ki a bíróság – az alkotmánnyal a mostani szabályozás. A döntés véget vethet annak a vitának, ami a rendszerváltás után indult, s egy ügy kapcsán pontosan tíz éve zajlik.

Az Alkotmánybíróság elé úgy került a kérdés, hogy két ügyvéd egy 1993-ban történt esettel kapcsolatban beadvánnyal fordult a testülethez. Tíz éve egy anya megölte 11 éves, gyógyíthatatlan beteg leányát. Az anya ugyan két éves börtönbüntetést kapott, ám nem sokkal később, 1996-ban Göncz Árpád akkori köztársasági elnöktől kegyelemben részesült. Az ügyvédek törvénymódosítást kértek, mert szerintük a gyógyíthatatlan betegnek joga van méltó módon meghalni. Akár újra az alkotmánybíróság elé kerülhet az eutanázia ügye – jelentette ki Takács Albert helyettes ombudsman, akinek a kegyes halállal kapcsolatos, 10 évvel ezelőtti beadványát tegnap utasította el az alkotmánybíróság. Takács Albert most ismét vizsgálatot indítana a betegjogok érvényesüléséről. Az ombudsman szerint elképzelhető, hogy a passzív eutanázia végrehajtása lehetetlen a túl bonyolult szabályozás miatt. Ha ez lesz a vizsgálat eredménye – mondta Takács Albert, nem kizárt, hogy újból az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben. Európában csupán két államban megengedett hivatalosan az eutanázia: Hollandiában és Svájcban. Az utóbbiban azonban néhány hete nagy port kavart egy eset: öngyilkosságot követett el egy brit házaspár egy svájci eutanáziát támogató csoport segítségével, annak ellenére, hogy nem voltak halálos betegek. A svájci hatóságok szerint rémisztően megnőtt az ország területén öngyilkosságot elkövető külföldiek száma. A Bedfordshire-i Leighton Buzzardban élő 59 éves Robert Stokes és 53 éves felesége, Jennifer március végén érkeztek Zürichbe. Itt a Dignitas nev? eutanáziát támogató csoport segítségével halálos adag altató hatású pentobarbitált ittak, hogy véget vessenek életüknek. Mindketten krónikus, de nem szükségszerűen végzetes betegségben szenvedtek.

A Dignitas csoport eddig a világ különböző pontjáról érkezett több mint száz embert segített a halálba. A Stokes házaspár másik három emberrel együtt, március 31. és április 5-e között érkezett az országba, és mind az öten a csoport segítségét vették igénybe. A svájci hatóságokat és az eutanázia-ellenes csoportokat egyre jobban nyugtalanítja az „öngyilkos turisták“ számának megugrása. Edwin Löscher, egy zürichi kerületi ügyész szerint öt öngyilkosság egy héten „túl sok“. Stokes-ék holttestét már visszaszállították Nagy-Britanniába, és április 10-én a halottszemlét is megtartották. A rendőrség úgy döntött, hogy nem tesz jogi lépéseket az ugyancsak a Dignitas segítségével öngyilkosságot elkövető 74 éves Reginald Crew özvegye ellen. Crew egy olyan betegségben szenvedett, amely mozgatóidegeit támadta meg. (o-o, Magyar Hírlap, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?