Csak az egészséges növényt hagyjuk meg

Eljött a muskátlik teleltetésének az ideje. Az anyanövények és begyökeresedett dugványok közül csak a rozsdabetegségtől mentes egyedeket érdemes teleteltetni. A rozsdagomba csak a szabadban nem telel át, ezért a gombabetegség egyedüli forrása az áttelelt muskátlin életbemaradt szaporodóképes gombaképződmény.

Eljött a muskátlik teleltetésének az ideje. Az anyanövények és begyökeresedett dugványok közül csak a rozsdabetegségtől mentes egyedeket érdemes teleteltetni. A rozsdagomba csak a szabadban nem telel át, ezért a gombabetegség egyedüli forrása az áttelelt muskátlin életbemaradt szaporodóképes gombaképződmény.

A muskátlirozsda fertőzésének tüneteit a növény valamennyi föld feletti részén megtalálhatjuk. A tünetek a leveleken a legfeltűnőbbek. A fertőzött levél színén apró, sárga foltok jelennek meg, amelyek fokozatosan növekszenek. A levélfonálon barna rozsdatelepek, ún. uredotelepek fejlődnek. A foltok egyre növekedve összeolvadnak, majd a levél megszáradva elpusztul, és a növény felkopaszodik. A rozsdatelepeket a száron, a levélnyélen, levélen, a pálhalevélen, sőt még a virágokon is megtalálhatjuk. A következő évben ezekről az átteleltetett fertőzött növényekről terjed a kórokozó.

A gomba fejlődésének a hűvösebb őszi és tavaszi időjárás kedvez. A kórokozó elleni védekezés legfontosabb része, hogy a szaporításra szánt dugványt egészséges növényről vágjuk le, s kizárólag rozsdamentes növényt hagyjuk meg. A muskátlirozsda ugyanis a mi éghajlati viszonyaink között szabadföldön nem telel át.

A muskátlit többféleképpen lehet teleltetni. A közönséges muskátli téli tárolása egyszerűbb. A töveket az edényből kiszedve lazán, kötegekbe, hűvös sötét kamrában vagy pincében felaggatva 5–6 C fok hőmérsékleten teleltetjük. E módszer legnagyobb előnye, hogy a növények kevés helyet foglalnak el. A futómuskátli téli tárolása kényesebb, mert a növény érzékenyebb a kiszáradásra. A futó fajtákat ezért edényben, a talajában meghagyva, világos, de 5–8 C foknál nem magasabb hőmérsékletű helyiségben teleltessük. A tél folyamán havonta egy-két alkalommal pótoljuk a nedvességet. A teleltetés alatt hozott cérnavékony, sápadt zöld színű, hosszú levélnyelű, kis levelű hajtásokat tavasszal ajánlatos visszavágni. Sokan esküdnek arra, hogy a futómuskátlit a gyökérnyaktól számított 6–7 cm-re visszavágják, mondván a növény tavasszal szebben bokrosodik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?