C-vitamin a párkányról

A biokert egyes részeiben még mindig van élet. Ameddig a meteorológusok nem jelentenek mínusz 10 fokos fagyok után nulla fok feletti enyhülést, a kertben gyökéren hagyhatjuk a bimbós- és fodroskelt, és onnan fokozatosan fogyaszthatjuk ezt a zöldséget.

A biokert egyes részeiben még mindig van élet. Ameddig a meteorológusok nem jelentenek mínusz 10 fokos fagyok után nulla fok feletti enyhülést, a kertben gyökéren hagyhatjuk a bimbós- és fodroskelt, és onnan fokozatosan fogyaszthatjuk ezt a zöldséget. Az említett növények szárát, levelét helyben felaprítjuk és a talaj takarására használjuk, vagy a komposztáló előterében gyűjtjük más aprított növényi maradványokkal és növényi eredetű konyhai hulladékkal. Ha a hulladék főtt részeket is tartalmaz, ajánlatos az anyagot szalmával, kukoricaszárral vagy más szerves anyaggal takarni.

A spenótsort és a sóskatöveket – a korábbi szedés elérése érdekében –ajánlatos fóliával takarni.

Ha az időjárás engedi, még decemberben is ültethetünk – a megszokottnál egy kicsit mélyebbre – fokhagymát. Néha nagyon jó korai tavaszi kelést érünk el az ebben a hónapban elvetett petrezselyem, borsó vagy hagymamag esetében is.

Csíráztassunk zsázsamagot. A magot alacsony tálkákba, nedvesített szűrő- vagy itatóspapírra szórjuk. A tálcákat fűtött helyiségbe, ám nem ablakpárkányra helyezzük. Ha a papírt állandóan nevesen tartjuk, 7-10 nap múlva nyírhatjuk az ételek ízesítésére, díszítésére alkalmas C vitaminban gazdag növénykéket. A vetést tanácsos a tél folyamán 10 naponként megismételni. A tél folyamán hasonlóan hajtathatunk fűtött, napos ablakpárkányon metélőhagymát, vékony petrezselyemgyökeret vagy dughagymát.

Állandóan gondoskodjunk a tárolt zöldség megfelelő szellőztetéséről, szükség esetén takarásról. A romlásnak indult egyedeket haladéktalanul távolítsuk el.

Azok a biokertészek, akik kertjükben olyan fagyérzékeny gyümölcsfákkal is termesztenek, mint amilyen a füge vagy a kiwi, feltétlenül fejezzék be ezek fagyvédelmi takarását.

Vizsgáljuk meg, javítsuk ki a kerítést, hogy a mezei nyúl ne juthasson kertünkbe. A kerítetlen vagy elégtelenül bekerített kertekben feltétlenül fejezzük be a vadkár elleni védelmet a fák gondos bekötözésével.

A gyümölcstárolóban is szellőztetéssel és takarással gondoskodjunk a megfelelő hőmérsékletről és ha szükséges, a padló locsolásával vagy esetleg vizes edények kihelyezésével az optimális páratartalomról.

Jó, ha már decemberben leszedjük az oltógallyakat, és ezeket felhasználásig megfelelő helyen tároljuk.

Ajánlatos befejezni a rózsatövek fagy elleni takarását.

Ha december 5-én aranyeső, cseresznye vagy virágrügykezdeménnyel berakott ágakat vágunk, ezeket langyos vízben áztatjuk, majd világos szobában vázában tartjuk, az ágak valószínűleg karácsonyra kinyílnak. Kísérletezhetünk gyöngyvirágrizómák és sáfrányhagymák időzített virágoztatásával is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?