A szlovákiai polgárok közel felének nincs megtakarítása

megtakarítás

Szlovákiában szinte minden második ember úgy él hónapról hónapra, hogy nem tud készpénztartalékot képezni. 

Az EOS KSI Slovensko behajtó cég reprezentatív felmérést készíttetett a szlovák lakosság pénzügyi problémáiról. „A megkérdezettek 41,7 százaléka mondta azt, hogy nincs megtakarítása” – mondta Peter Dvornak, az EOS KSI Slovensko igazgatója. A felmérés adataiból kiderül, hogy azok között, akik még egy eurót sem tudnak megtakarítani, főleg azok vannak, akik kölcsönt vettek vagy vesznek fel, és személyes tapasztalataik vannak arról, hogy nem tudják visszafizetni adósságukat.

A megtakarítással nem rendelkező válaszadók mintáját főként a 34 és 49 év közötti nők alkotják. Ők a legalacsonyabb iskolai végzettségűek érettségi nélkül, a Besztercebányai, Trencséni, Zsolnai és Kassai régió lakói, az alacsony jövedelmi kategóriába tartozók, az egyedülálló szülők, az egyedül élők és a többgenerációs háztartásokban élők. 

Ezzel szemben a felmérés szerint a férfiak, az egyetemi vagy teljes középfokú végzettséggel, érettségivel rendelkezők, az Eperjes és Nagyszombat megyében régióban élők, valamint a párkapcsolatban élők nagyobb valószínűséggel rendelkeznek megtakarítással. És ők azok is, akiknek a személyes jövedelme meghaladja a havi ezer eurót, és akiknek a múltban sikerült időben fizetniük a hiteleiket. A felmérés egy másik érdekes jelenséget is kimutatott. Arról van szó, hogy mit értenek az emberek a „megtakarítással rendelkezők” alatt. A „Ha van megtakarítása, mennyi van?” kérdésre a válaszadók egyötöde azt válaszolta, hogy kevesebb mint ezer euró megtakarítása van. A válaszadók egyharmada ezer és ötezer euró közötti pénzügyi tartalékkal rendelkezik. 5000-10 000 eurót a válaszadók 19 százaléka takarít meg. A válaszadók mindössze 2,6 százaléka rendelkezik 50 ezer eurónál nagyobb megtakarítással.

Az adatok szerint a válaszadók pénzügyi helyzete 2023-hoz képest rosszabb. Tízből négy válaszadó nyilatkozott úgy, hogy rosszabbul áll, mint egy évvel ezelőtt. Átlagon felül gyakran vannak köztük nők, idősek és alacsony jövedelműek. Az 50-65 éves korosztályban már minden második ember nyilatkozik élethelyzetének romlásáról.

A „Hogyan ítéli meg anyagi helyzetét a tavalyi évhez képest?” kérdésre a válaszadóknak csak kevesebb mint 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jobb. Ez a férfiak, a 18 és 33 év közöttiek, az egyetemi végzettséggel rendelkezők, valamint az ezer eurónál többet keresők és a családdal együtt élők esetében gyakrabban fordul elő.

(trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?