A komáromi magyar Speciális Alapiskola épülete a Kassai utcán
Bátorkeszin sem örülnek a komáromi Speciális Alapiskola átszervezésének
Nem látja indokoltnak a komáromi Speciális Alapiskola önállóságának megszüntetését Bátorkeszi polgármestere. Az iskola kihelyezett tagozatot működtet a faluban, átszervezése után az érintett gyerekeket a Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában helyeznék el valamilyen formában.
Lapunk február 20-i számában adtunk hírt arról, hogy a Nyitrai Járási Hivatal a költségek és az emberi erőforrások hatékonyabb felhasználására hivatkozva augusztus 31-től megszüntetné a mintegy 100 diákkal működő komáromi Speciális Alapiskola jogalanyiságát, és szervezeti egységként a most még csak szlovák tannyelvű Összevont Alapiskola részeként működtetné tovább. A szlovák tannyelvű speciális alapiskolát 36 diák látogatja, az átszervezés következtében egyik szervezeti egységét – a kórházban ápolt gyerekekkel foglalkozó alapiskolát és óvodát – megszüntetné. Magyar részről pedig a Bátorkeszin működő kihelyezett tagozatot „lecsatolnáˮ az anyaintézményről. Nagy Beáta igazgató – aki egyébként Bátorkeszi alpolgármestere is – lapunk korábbi cikkében több szempontból is kifogásolta a járási hivatal szándékát, többek között nem világos számára a lépés gazdasági háttere.
Indokolatlan lépés
Bátorkeszi polgármestere, Labancz Roland (MKP) érdeklődésünkre elmondta, végleges döntés még nem született az ügyben, az önkormányzaton belül pedig még semmilyen szinten nem tárgyaltak a kérdésről: „Le szeretném szögezni, hogy nagyon nem örülünk ennek a történetnek. Nemcsak a speciális iskola miatt, hanem mert ezt egy olyan lépésnek tartjuk, ami nem szolgálja a gyerekek érdekeit.ˮ
A komáromi Speciális Alapiskola Bátorkeszin működő kihelyezett részlegén pillanatnyilag nyolc diák részesül a sajátos nevelési igényeinek megfelelő oktatásban. A polgármester szerint két alternatíva áll fenn az elhelyezésükre. Az első szerint a gyerekeket integrálnák a Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola osztályaiba. Ezt szakmai szempontból mélyen problematikusnak látja, mivel más pedagógiai módszertan szerint kell oktatni a speciális iskola diákjait. A másik lehetőség pedig az volna, hogy külön osztályt hoznának létre az érintett gyerekek számára, ugyancsak a helyi alapiskola keretein belül. Labancz Roland szerint minden követ megmozgatnak az átszervezési folyamat megakadályozásáért, de ha nem lesz más út, akkor inkább a második változatot fogják pártolni.
A településvezető sem anyagi, sem pedagógiai szempontból nem látja indokoltnak a járási hivatal tervét, emellett pedig úgy tartja, a magyar iskola jól működik a mostani formájában. „Ki is mondom, még akkor is, ha esetleg nem teljes mértékben indokolt, hogy érzek ebben nemzetiségi veszélyt is, amennyiben a nagyobb magyar iskolát összevonják a kisebb szlovákkalˮ – mondta Labancz Roland, majd hozzáfűzte, szlovák vezetés alatt véleménye szerint nem biztos, hogy ugyanolyan szempontok szerint veszik majd figyelembe az esetleges nemzetiségi kérdéseket, mint a jelenlegi felállásban.
Még csak szándék
Az ügyben megkerestük Nina Polákovát, az Összevont Iskola igazgatóját. Neki is több kérdést szerettünk volna feltenni, ám az ügyről egyelőre nem kívánta bővebben kifejteni a véleményét. Mindössze annyit hangsúlyozott, jelen pillanatban csak a fenntartó járási hivatal szándékáról beszélhetünk. Később SMS-ben még jelezte, részükről az iskolatanács ülése után várható hivatalos állásfoglalás, amelyet legkésőbb szerdán fognak nyilvánosságra hozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.