Babzsizsik és molylepkék ellen

A különböző élelmiszerekkel táplálkozó, a háztartásokban is károsító molylepkefajok közül az aszalványmoly és a lisztmoly tartozik a leggyakoribb kártevők közé.

Az aszalványmoly (Plodia intepunctella) sok bosszúságot okoz a háztartásban, valamint az élelmiszerraktárakban. A gabonafélék magvain kívül a lisztet, őrölt paprikát, tésztaféléket, diót, mandulát, szárított zöldséget, továbbá a gyógy- és fűszernövényeket, sőt a csokoládét is megtámadja. Hernyója a legkülönbözőbb anyagokon is megél, ezért is olyan gyakori a lakásokban. Még a panelházak legmagasabb emeletein is rendszeresen előfordul. A vörösbarna fejű, ám a táplálék függvényében változó színű hernyó mennyiségi és minőségi kárt is okoz. Kártétele a sűrű, ürülékkel szennyezett finom szövedékről jól felismerhető.

Meleg éléskamrákban, raktárakban egymást követik az aszalványmoly nemzedékei. Szobahőmérsékleten 20 C fok körül 6-8 hét alatt fejlődik ki, majd védett helyre – polcok sarkába, repedésekbe, zsákgyűrődésekbe – mászva bábozódik. A hernyók igen ellenállók, táplálék hiányában sem pusztulnak el, ilyenkor különböző zugokban, résekben, repedésekben felhalmozódott hulladékon élnek. Ez esetben azonban lassabban fejlődnek.

Az aszalványmoly elszaporodásának megelőzése szempontjából a legfontosabb a termények gondos tárolása valamint a tisztaság betartása. Az éléskamrák, szekrények, az élelmiszertároló polcok rendszeres tisztítása éppen olyan fontos, mint az élelmiszerek időnkénti alapos átnézése. A már fertőzött termények átválogatásával megakadályozhatjuk e kellemetlen kártevő terjedését.

Az élelmiszereinket károsító molyfajok közül a lisztmoly (Aganasta kuehniella) hernyója főleg a gabonafélékkel és az őrleményekkel táplálkozik. Gyakran a fertőzött liszttel vagy más őrleménnyel kerül az éléskamránkba. A liszten kívül a lisztből készült terményeket, a búzadarát, a zabpelyhet kedveli, de megtalálható a szárított gyümölcsfélékben, sőt a különböző olajos magvakban is. Rágásával okozza a kisebb kárt, ennél sokkal rosszabb, hogy a megtámadott terményen szövedékcsomót készít, amelybe az ürülékét is beletapasztja. A fehér, néha rózsaszínes árnyalatú hernyó egész évben károsít. Ennek megfelelően a raktár, az éléskamra, az élelmiszertároló hőmérsékletétől függően a lisztmolynak évente 3-5 nemzedéke fejlődik ki.

A lepke csukott szárnnyal 8–12 mm hosszú, elülső szárnyának alapszíne szürke. Éjszakai állat, az alkonyati óráktól repül, a mesterséges fény is vonzza. Nappal a sötétebb zugokban húzódik meg. Fejlődése előrehaladtával mind jobban beszövi táplálkozási helye környékét, majd többszöri vedlés után, 8–10 hét múlva védett helyen laza gubóban bábozódik, 10–12 nap múlva pedig már a következő nemzedék rajzik.

A védekezés egyik fontos irányelve a háztartásokban a kisebb liszttartalék képzésében és a tárolt liszt rendszeres felhasználásában rejlik, így a hernyóknak nem marad idejük a teljes kifejlődésre. Felhasználás előtt a lisztet ajánlatos átszitálni. A kártevő minden fejlődési alakja, beleértve a tojásokat is, a 0,23 mm-es lyukbőségű szitával eltávolítható.

A háztartásokban a téli hónapokban is nagy károkat okoz a babzsizsik (Acanthoscelides obtectus). Őshazája Közép- és Dél-Amerika, ám ma már az egész világon elterjedt. A bogár 3–5 mm hosszú, zömök testű, körte alakú. A test felső része világosszürke, pikkelyezett. Tojása 0,6–0,8 mm-es, lárvája 4–5mm-re nő a babszem belsejében. A báb csontszínű. A bogár a magban vagy a tárolók repedéseiben telel, de a meleg raktározási körülmények között folyamatosan szaporodik, évente 3-4 nemzedéke is lehet. Az imágó a tojásokat az eredő hüvelyekre a varrat mentén helyezi el, raktárban a babszemre, és a zsákokra is lerakja. A kikelt lárváknak már lábai is vannak, így könnyen megkeresheti az alkalmas helyet a babszemen, ahol berágja magát. Ott kifejlődik, majd elkészíti az „ablakot”, melyen keresztül távozik. Kedvező körülmények között a nőstény akár 100 tojást is rakhat. Egy magban akár 10-20 egyed is lehet, ez esetben a szem tele van „ablakkal”.

A babzsizsik szabadföldön is fertőz. Betakarítás után, kedvező körülmények között a raktárakban is gyorsan szaporodik. A már megvásárolt, kisebb mennyiségű otthoni babkészletünket zsizsikmentesen tarthatjuk, ha azt megfelelően becsomagolva a mélyhűtőbe tesszük minimum 24 órára. A hideg által a babzsizsik minden fejlődési alakja elpusztul. A továbbiakban már csak arra kell vigyáznunk, hogy a kártevő az éléskamránkban újra ne terjedjen el.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?