Beköszöntött a fatelepítés ideje. Nem is olyan kis munka ez, mint gondolnánk. Mert ha azt akarjuk, hogy a gyümölcsfa egészséges legyen, és hamar hozzon sok termést, körültekintően kell előkészíteni az ültetését. Természetesen ki kell választani a telepítésre szánt fajtát, és azt is végig kell gondolni, hogy hol lenne igazán jó helye kertünkben.
Az őszi fatelepítés előnye, veszélye
Tavasszal vagy ősszel telepítsünk fát?
Bizonyos gyümölcsfajták esetében a szakirodalom a tavaszi telepítést tartja előnyösebbnek. Ilyen például az őszibarack, viszont a siker akkor sem garantált, a lehetséges fagykár miatt. Háztájiban, kiskertekben – alapos előáztatás után Agrisorbos oldatban, a föld kupacolásával a fa körül és a fatörzs gongos védelemmel – néhány oltványt én is ősszel telepítek. Aki ugyanezt akarja tenni, szívleljen meg néhány tanácsot.
A vízveszteség pótlása
A kis fák, oltványok a kiszedést követően, szállítás közben és a lerakatokban jelentős mennyiségű vizet vesztenek. A vízleadás a csonthéjasoknál sokkal nagyobb, mint az almaoltványoknál. Ezért olyan fontos a fa alapos áztatása telepítés előtt. Ajánlom az Agrisobos oldat használatát vagy ennek hiányában az iszapba, híg anyagba mártást.
Ha nincs időnk a facsemetét azonnal, vagy a vásárlás után egy-két napon belül elültetni, akkor az oltványokat telepítésig vermeljük el. Nagyobb az eredés és a kiegyensúlyozottabb fejlődés esélye, ha a gyümölcsfák gyökerét előzőleg 15-20 percig Agrisorbos oldatban áztattuk.
Rendszeres öntözés márciustól
Az ősszel elültetett oltányok esetében március végén, április elején bontsuk le a kupacot, kapával készítsünk tányért a fa körül és kezdjük el a csemete öntözését, függetlenül attól, hogy a télen mennyi csapadék esett. Ez a homokos és kötöttebb talajokra egyaránt érvényes. Az öntözést egészen addig ismételjük heti rendszerességgel, amíg a fa erőre nem kap.
Többen kérdezhetik, helyes-e ilyen korán kezdeni az öntözést, mivel a víz lehűti a talajt, ennek következtében később és nehezebben indul be a nedvkeringés a fában, a barack pedig egyébként is hőigényes. A kételkedőknek szeretnék beszámolni egy összehasonlító ültetés eredményéről: a terület egyik felén már március elején megkezdték az ősszel telepített őszibarackoltványok öntözését. Ennek eredményeként minden fa megillett és gyönyörűen fejlődött. A terület másik felén, ahol nem öntöztek, ötből két fácska kipusztult.
Tavaszi telepítés esetén is az oltványt egészen június végéig rendszeresen öntözzük. Ellenkező esetben rosszul fejlődik, esetleg kiszárad.
Többen felvethetik a kérdést, vajon miért kell az őszibarackot, kajszit és a diót ennyire pátyolgatni az eredés stádiumában? A válasz a faiskolában kifejlesztett ujjnyi vastagságú gyökerekkel függ össze. Minden kertész tudja azt, hogy a vadalanyú gyökereket az ültetéskor vissza kell metszeni. Ezeken azonban alig fejlődik hajszálgyökér, pedig a fa a vékony hajszálgyökereken keresztül veszi fel a vizet és a vízben oldott tápelemeket. Ezért kell a fácskát öntözni.
Betegségre utaló jelek a gyökérzeten
Facsemete vásárlásakor legyünk körültekintőek. Nem szabadna előfordulni, ám időnként mégis találunk a vásárolt oltványok gyökérzetén agrobactériumos gyökérgolyvát, roseliniás gyökérpenészt és a szegecsfejű gyökérgombát. Főként a dugványalanyú csonthéjasokon fordul elő a leukosztómás elhalás tünete. Az alma, körte törzsén vagy vesszőin mutatkozhatnak a fomopsziszos kéregelhalás, a pirosra színeződő, majd a spóratelepek képződése miatt rücskössé vált vesszőhéj tünetei. Csak olyan almafát vásároljunk, amelyen nincs vértetűtelep, vagy vértetű gyökérlakó alakja által okozott duzzanat.
Lehet, hogy a talajvizsgálat alapján az ültetés előtt nélkülözhetetlen a talaj fertőtlenítése a fonálférgek, rovarlárvák miatt. Ezt a következő engedélyezett rovarölő szerekkel végezhetjük: Basudin 5 G, Diazinon 5 G, Dursban 5 Granulátum. A várakozási időt a fatelepítés előtt mindenképpen tartsuk be.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Minden fás növény számára elég nagy és mély ültetőgödröt készítsünk. Az ültetéshez október vége, november eleje az igazán ideális időpont. Ássunk ki a fák számára 120 x 120 cm alapterületű és 70 cm mély, a cserjék részére pedig 60 x 60 cm alapterületű és 50 cm mély gödröt. A feltalajt halmozzuk az egyik, az altalajt a másik oldalra, hogy a gödör betemetésekor a két földréteget megcserélhessük. Minden idegen anyagot, gyökereket, követ, törmeléket távolítsunk el a földből. Tegyünk a gödör aljába komposztot vagy érett istállótrágyát. Egy hét után a gödröket visszatemetjük, hogy a talaj megtömörödjön. Minél korábban ültetünk, annál több idő lesz ahhoz, hogy fánk, bokrunk a fagyok beálltáig jól begyökeresedjen. (ém)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.