<p>Pozsony. Statisztikai adatok szerint az autógyártók által meghatározott átlagfogyasztási értékek és a valódi fogyasztás között évi 300 eurós különbség van.</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
Az erőforrások teljesítménye évről évre emelkedik. Míg évekkel ezelőtt egy bizonyos teljesítmény eléréséhez még kétliteres motorra volt szükség, ma már elég az egyliteres is. Az autók teljesítménye megugrott, a fogyasztás pedig csökkent – ideális sikertörténet vagy inkább csak mese?
Az autógyártók nagyon jó, de sajnos „igazságos” kibeszélése rendszerint a károsanyag-kibocsátási normákat érinti. Hogy teljesítsék az előírásokat, a gyártók a motorok fejlesztésénél az Európai Unió által meghatározott normák határán mozognak. A fejlesztés során minden módszert kihasználnak, amit az unió engedélyez vagy kifejezetten nem tilt. Így aztán az erőforrásokat nem úgy gyártják, hogy a sofőröknek, hanem az uniós normáknak feleljenek meg.
A cél egyértelmű: elérni a lehető legalacsonyabb CO2-kibocsátást, aminek velejárója az alacsony fogyasztás is, de csak papíron. Ahhoz, hogy egy sofőr a gyakorlatban is elérje a gyári adatokat, nagyon sok szempontot kellene teljesítenie. Például tökéletes útfelületen kellene vezetnie; soha nem nyithatná ki az ablakot; nem kapcsolhatná be a légkondicionálót; csak bekapcsolt Start-Stop rendszerrel vezethetne; a karosszéria minden hézagát be kellene tömnie; csak akkor vezethetne, ha 30 foknál is melegebb lenne; soha nem siethetne; s mindenekelőtt diplomáznia kellene a gazdaságos vezetési technikákból. Az autók ugyanis csak ilyen extrém tesztelés során érik el a környezetvédelmi normákat. Az már más lapra tartozik, hogy a gyakorlatban senki sem vezet úgy, mint a tesztelés során.
A Tiszta és Környezetbarát Közlekedésért Tanácsa (ICCT) által végzett felmérés szerint a gyártók által megadott fogyasztási adatok és a valós, fogyasztók tapasztalatai szerint regisztrált értékek között átlagosan 25 százalék a differencia, ami igen jelentős különbség. Ami sokkal meglepőbb, hogy az elmúlt tíz évben ez a mutató 2,5-szer romlott – 2003-ban a szóban forgó eltérés csupán 10 százalékos volt. A kutatásban több mint tízezer konkrét autó fogyasztási mutatóit figyelték. A legnagyobb eltéréseket a német BMW járgányainál tapasztalták. Az autoespress.co.uk portál szerint a ranglista legvégén a francia gyártók modelljei szerepelnek, a legigazságosabbnak pedig a japán Toyota autói bizonyultak. A statisztikát figyelve felmerül a kérdés, hogy az autógyártók csalnak vagy csak a Mercedesek, a BMW-k és az Audik tulajdonosai vezetnek gyorsabban? Másképp vezetnek mint tíz évvel ezelőtt?
Egyik gyártó sem akar büntetést fizetni a túlzott károsanyag-kibocsátásért, mivel ezt végül a vásárlókkal fizettetné meg, drágábban kellene árulnia az adott modellt.
A harc ráadásul még inkább kiéleződhet, hiszen az Európai Bizottság új, az eddiginél jóval szigorúbb emissziós normák kidolgozását tervezi, amelyek becslések szerint 2017-től lépnek hatályba. Kérdés, hogy mi okozna nagyobb örömet a vásárlóknak. Alacsonyabb károsanyag-kibocsátás vagy minimális különbség a gyári és reális fogyasztási értékek között. (dp)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.