Pontosan egy hónappal ezelőtt, október 22-ei számunkban teszteltük először az új Škoda Octaviát – csúcsszereltségben és a kínálatban szereplő legkorszerűbb, közvetlen befecskendezéses benzinmotorral. Nos, második tesztautónknál a csúcsszereltség maradt, az erőforrás viszont a kínálatban szereplő turbódízelek egyike volt.
Škoda Octavia II: Egyre kellemesebb meglepetések!
Külalak, besorolás
Sokadszor is el kell mondani a második generációs Octaviáról, hogy végre egyértelműen középkategóriás autónak nevezhető. Hoszsza és tengelytávja egyaránt több mint 6 centiméterrel lett nagyobb, ami önmagában is bőven elég az átminősítéshez – nem is beszélve a pazar motorkínálatról és az abszolút kategóriabajnok csomagtérről. Aki tehát Passat-, Vectra-, Mondeo-, Laguna-, Primera-stb. méretosztályú autó vásárlását tervezi, most már az Octaviát is habozás nélkül besorolhatja a jelöltek közé. Ami pedig a külsőt illeti, ismét bebizonyosodott, hogy a Škoda nem a gyorsan múló divatirányzatokra, hanem az időtálló formákra tett. Az apróságnak tűnő változások – szélesebb, íveltebb keretű hűtőmaszk, erőteljesebben sarkított fényszórók, szebben domborodó motorháztető, a külső visszapillantó tükrökbe épített irányjelzők, esztétikusabban tagolt hátsó lámpatestek, lágyabb ívű csomagtartófedél – ékesen bizonyítják, hogyan lehet néhány diszkrét beavatkozással is sokat javítani egy autó fazonján. Egy szó mint száz: formailag tökéletesen beérett az új Octavia. Nem tudni, mihez kezdenek majd a rajzasztalnál, ha elérkezik az első frissítés ideje…
Komfort, szereltség, térkínálat
Mint múltkor is említettük, az Octavia második nemzedékét már alapfokon is tisztességesen felszerelték (oldallégzsákok, ABS, kipörgésgátló, hogy csak a leglényegesebb dolgokat említsük). Utána jön az Ambiente középfok, végül pedig az Elegance, amely – megint csak az értékesebb holmiknál maradva – már kétzónás automata klímaberendezést, a könyöktámlába épített temperálható rakodóbokszot, sebességtartó automatikát, fedélzeti számítógépet, ködfényszórókat és 15 hüvelykes könnyűfém keréktárcsákat tartalmaz. Egyedül a rádió hiánya kissé meglepő: csupán előszerelés van, 8 hangszóróval. Az opciós listán viszont kis túlzással a csillagos ég a határ. Egyik ámulatból a másikba estünk, amint sorra fedeztük fel az eddig csak jóval rangosabb márkáknál megszokott holmikat: a guminyomás-ellenőrző rendszert, az elülső és hátsó parkolószenzorokat, a mosókkal ellátott, sötétedéskor automatikusan kigyulladó xenonégős fényszórókat, a fűthető elülső üléseket, az esőszenzort, az automatikusan elsötétülő belső visszapillantó tükröt… Hát itt tartunk, ezt képes nyújtani ma egy Škoda Octavia! Mellesleg, még mindig a teljesség igénye nélkül! A térkínálat pedig – megint csak tömören és velősen – kerek egy nagyságrenddel jobb, mint az elődé. A megnyújtott tengelytáv előnyeit itt érezni a legjobban, az utastér hátsó traktusáról készült kép önmagáért beszél. Az ott ülők egyébként széles könyöktámaszt is lehajthatnak maguk közé, amely kettős szerkezetű: külön nyíló hátsó fala az úgynevezett „síalagút” csapóajtaja. Belül is bőven vannak kacattartók, elég ha a szemüvegtokot és az anyósülés alatti fiókot említjük. Ja, és hogy el ne felejtsük: az egész utastér kiváló minőségű, esztétikusan kivitelezett, jól megmunkált-összeillesztett anyagokból épül. E téren már nemcsak a Superb, hanem az új Octavia is utolérte a világszínvonalat.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Széles fordulatszám-tartományban jól húz és keveset fogyasztAz új Škoda a Golf padlólemezén kívül annak legtöbb motorját is megkapta, így a két turbódízelt is. Az erősebb, 140 lóerős kétliteressel most nem foglalkozunk, mivel tesztkocsink erőforrása az 1,9-es TDI volt. Az erőviszonyok említett relativitása abban nyilvánul meg, hogy ez a motor is már kb. 1500-as percenkénti fordulatszámtól könnyedén mozgatja az 1,3 tonnánál alig nehezebb autót, és egészen 4000-es fordulatszámig nem mutatja a kifulladás jeleit. A váltó áttételezése tökéletes, az egyes fokozatok simán, rövid pályán kapcsolhatók. Picit zavaró, hogy hidegen vagy erősebb gázadáskor a motor bemorog az utastérbe; ez a Golfénál valamivel gyengébb zajszűrés következménye. A menettulajdonságok viszont a jókora hátsó túlnyúlás ellenére parádésak, ami főleg annak köszönhető, hogy az új Octavia hátsó futóműve már nem csatolt lengőkaros, mint az elődé, hanem teljesen független, oldalanként négy lengőkaros rendszerű – magyarán azonos a Golféval.
Zárszó helyett
A kitűnő érzékkel végrehajtott modellváltást követően az Octavia nemcsak megszépült, nemcsak elérhetővé tette a legkorszerűbb motortechnikát és szereltséget, hanem mindezek együttes eredményeképpen már kicsit reprezentálni is lehet vele. De ami még talán ennél is fontosabb: megnövekedett méreteinek és kapitális kofferének köszönhetően immár valóban a D-szegmensbeli családi autók mezőnyében jelent választási lehetőséget – a legtöbb konkurensénél lényegesen alacsonyabb áron. Vas Gyula
Legnagyobb teljesítmény: 77 kW (105 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 250 Nm/1900min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 192 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,8 s
Menetkész tömeg: 1390 kg
Méretek (h/sz/m): 4572x1769x1462 mm
A csomagtér űrtartalma: 560–1350 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,4/4,2/5,0 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár: 719 990 korona
Az alapmodell ára: 499 990 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.