Múlt heti mellékletünkben az Audi A6 Avant kapcsán elemezgettük a „kombi” szó metamorfózisait. Akkor szándékosan nem említettük a Renault márkát, tudván, hogy már a következő számban sorra kerül. Most itt van, tehát ünnepélyesen közölhetjük, hogy náluk a kombit kicsiben és nagyban egyaránt „Grandtour”-nak hívják.
Renault Laguna Grandtour 2.2 dCi Initiale
Külalak, besorolás
„Elveszítette individualitását!” – hördültek fel az extrém, kihívó formák kedvelői, amikor meglátták a fazonigazításon átesett Lagunát. Tény, hogy a semmihez nem hasonlítható elülső maszk a múlté, viszont ennek fejében egyrészt a konzervatívabb ízlésű vásárlók számára is elfogadhatóvá vált az autó, másrészt sokkal olvashatóbb a márkahovatartozása (lásd az összes többi Renault-modell maszkját). Az alapformák azonban gyakorlatilag semmit nem változtak: a hátrafelé emelkedő övvonalat itt is mintha zsinór mentén húzták volna meg, a leghátulsó karosszériaoszlop íve most is inkább egy szép kupéra, mintsem kombira emlékeztet, s ezt a sportos oldalnézetet még izgalmasabbá teszik a sárhányókba mélyen beékelődő hátsó lámpák. Egy szó mint száz: a „civilizáltabb” elülső maszk ellenére még bőven maradt lendület és dinamika a kocsi külalakjában. Ami pedig a hovatartozást illeti, már szó volt róla, a konkurencia pedig ebből kifolyólag a középkategóriás kombik hosszú sora (Ford Mondeo Wagon, Toyota Avensis Verso, VW Passat Variant, Nissan Primera Wagon, Peugeot 407 SW, Opel Vectra Caravan, Honda Accord Tourer, Citroe#n C5 Break és még folytathatnánk).
Komfort, szereltség,
Térkínálat
A szereltséggel kezdünk, amely az új Lagunánál már alapfokon is imponáló, az Initiale csúcsmodellé pedig egyenesen pazar. Lássuk csak a valóban értékes holmik tömörített listáját: kulcsként funkcionáló intelligens elektronikus kártya, elöl-hátul teljes oldal- és függönylégzsákkészlet, az alulkormányzottságot ellensúlyozó elektronikus rendszer, kétzónás automata légkondi, guminyomás-ellenőrző automatika, elektromosan állítható-fűthető elülső ülések, sebességkorlátozásra is beállítható tempomat, xenonégős fényszórók, fedélzeti számítógép, a volánról távirányítható CD-táras rádió… Tesztkocsink szereltségéből ezen kívül egyebek között a 139 800 koronába kerülő Carminat navigációs és kommunikációs rendszer sem hiányzott, amely pl. Pozsony területén utcányi pontossággal igazítja el az autóst. (Hogy az ország területének kb. kétharmad részén nem működik, arról már nem a rendszer tehet). Mindezek nyilván önmagukban is nagyban emelik a kocsi komfortját, de képeinken is látható, hogy a standardnak számító bőrülések elöl-hátul kényelmesek, és a helykínálat is nagyvonalú. A koffer mérete viszont jócskán elmarad a kategória átlagától; megközelítőleg 100 köbdecimétert kellett feláldozni a szépség oltárán…
Motor, meghajtás menettulajdonságok
A legerősebb dízelmotorhoz alapáron hatfokozatú kézi váltó jár, de tesztautónkban a 80 000 koronáért megrendelhető ötfokozatú szekvenciális automata váltómű dolgozott. Kitűnően gazdálkodik a motor nagy teljesítményével és tekintélyes nyomatékával, visszaváltó (kick-down) rendszere fürgén reagál, kézi üzemmódját legfeljebb játszadozás gyanánt érdemes kipróbálni. Az erő tehát, hogy a klasszikusokat idézzük, végig velünk van, de azt azért hozzá kell tennünk, hogy az automatika érezhetően lefarag a hatfokozatú kézi váltóval elérhető dinamikai mutatókból (212 km/óra, 9,8 s). A kocsi a nagy tengelytávnak köszönhetően versenytempóban vett kanyarokban is elképesztően stabil, az alacsony építésű karosszéria rezzenéstelenül ül a kissé megkeményített alvázon. A kormányművet is bekeményítették, de természetesen nem annyira, hogy fárasztó legyen a volánnal való munka, az útérzékelés viszont éppen ettől lett érezhetően jobb. A „kártyaszisztémán” kívül mazsolaként említhetjük még a nyomógombos indítást és a félautomata elektronikus kéziféket, amely induláskor a gázpedál érintésére önműködően kioldódik.
Zárszó helyett
A Renault Laguna Grandtour az úgynevezett lifestyle (életstílust kifejező) kombik közé tartozik, amelyeknél a szépséget és a dinamikus formákat részesítették előnyben a furgonfunkciókkal szemben. Ilyen minőségében tehát egyértelműen azoknak készült, akik a középkategóriás kombik (Wagonok, Versók, Caravanok, Grandtourok stb.) kiválasztásakor ezt az irányzatot favorizálják és ilyen prioritásokat tartanak szem előtt. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2188 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 110 kW (150 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1750min-1
Sebességváltó: ötfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 207 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,4 s
Menetkész tömeg: 1525 kg
Méretek (h/sz/m): 4713x1774x1439 mm
A csomagtér űrtartalma: 475–1515 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,6/6,0/7,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 68 l
Ár: 1 229 900 korona
Az alapmodell ára: 789 900 korona
A tesztelt változat ára: 1 507 380 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.