Peugeot 607 2.7 HDi Pack: Kétszáz lóerőn túl

A Peugeot büszke zászlóshajójának évekig nem volt a rangjához illő dízelmotorja. Félreértés ne essék, a 133 lóerős, négyhengeres 2,2-est senki nem nevezte gyengécskének, rossznak még kevésbé – éppen csak labdába sem tudott rúgni a felső középkategória Mercedes E-vel, BMW 5-össel vagy Audi A6-ossal fémjelzett dízelászai mellett.

Ennek állapotnak tavaly decemberben szakadt vége, amikor a 607-es egyrészt fazonigazításon esett át, másrészt megkapta a PSA és a Ford közös fejlesztésű hathengeres, 2,7 literes turbódízelét. Kétszáz lóerő feletti teljesítménnyel! Az űr tehát betöltetett, a konkurencia utoléretett, mi pedig alig vártuk, hogy megismerhessük az új csúcsmotort. Előtte azonban járjuk végig a bemutatás szokásos állomásait.

Külalak, besorolás

Néhány évvel ezelőtt, a budapesti autószalonon az egyik kollégám odahívott a Peugeot standjának díszhelyén méltóságteljesen körbeforgó 607-eshez: „Te, figyeld csak, ez az autó minden szögből szép!” Együtt néztük egy darabig, és rájöttem, hogy igazat mondott. A lágy ívek sehol nem törik meg tekintetünket, a kocsi minden porcikája olyan harmóniát sugároz, amelyben csakis egy szőrszálhasogató ítész találna tételes elemeznivalót. A tavalyi fazonigazítás okán azonban mégiscsak idekívánkozik néhány konkrétum a külsővel kapcsolatban: nagyobb és impozánsabb lett az elülső légnyelőnyílás, a kerek ködfényszórókat keskeny, krómozott élű lap köti össze, a hathengeres motor használata pedig 3 cm-rel megnövelte az elülső túlnyúlást; az autó teljes hossza ennek eredményeképpen meghaladja a 4,9 métert. A besorolásról és a konkurenciáról már volt szó, most csak pontosítunk: Alfa Romeo 166 2.4 JTD (175 LE), Audi A6 2.7 TDI (180), BMW 525d (177), Mercedes-Benz E 270 CDI (177), Renault Vel Satis 3.0 dCi (177), Škoda Superb 2.5 TDI (163). A számok önmagukért beszélnek: a 607-es nemcsak utolérte, hanem le is körözte közvetlen vetélytársait.

Komfort, szereltség,

Térkínálat

Tesztkocsink a magasabb PACK szereltségi fokozatú volt, amely tavaly decembertől szintén többet kínál, mint korábban. Oldal- és függönylégzsákok elöl és hátul is vannak, az ABS, ESP és ASR magától értetődő, a sebességtartó automatika szintúgy, a szervó ezzel a motorral (és a benzines hathengeressel) sebességfüggő, a hátsó parkolószenzorok alaplistásak, az elülsők 15 900 koronáért rendelhetők meg, a légkondi természetesen kétzónás, a guminyomás-ellenőrző rendszer és a fedélzeti számítógép sem hiányzik, a lámpák xenonégősek. A távirányítható CD-táras rádió, a telefon és a navigációs rendszer közös blokkot alkot – lásd a megfelelő képet –, két emelettel feljebb elhelyezett színes kijelzőjük szintén közös. Mind az elektromosan állítható elülső, mind a hátsó ülések fűthetők, de bőrkárpitozásuk ezen a szinten is feláras (79 ezer korona). A helykínálat természetesen elöl-hátul impozáns; egyetlen kifogásunk, hogy ilyen királyi komfort mellett nehezen érthető az önállóan szabályozható hátsó szellőzőnyílások hiánya.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Az új dízelmotorról csakis a legnagyobb elismerés hangján szólhatunk. Rangját mi sem bizonyítja jobban, hogy a Jaguar S-Type erőforrásául is szolgál. Mindössze 7 lóerővel gyengébb az ugyancsak hathengeres, háromliteres benzinmotornál, ám gigantikus nyomatékának köszönhetően 0-ról százra fél másodperccel rövidebb idő alatt gyorsítja fel az autót! Műszakilag is a legkorszerűbb konstrukció: közös csöves befecskendező rendszere 1650 bar nyomással dolgozik, piezoelektromos fúvókáinak 7 nyílása egyenként mindössze 145 mikron átmérőjű. A japán Aisintól származó hatfokozatú szekvenciális automata váltóval párosították, amelynek „kézi” üzemmódja a Porschétól átvett Tiptronic rendszerű. Természetesen sportos fokozata is van, amelyben a motor, dízelektől teljesen szokatlan fürgeséggel pörög fel közel ötezres percenkénti fordulatszámig, miközben a gyorsulás érezhetően az ülésbe nyom bennünket. Ha ilyen stílusban vezetünk, az elektronikusan vezérelt lengéscsillapítókat ajánlatos SPORT állásba kapcsolnunk, ami érezhetően megkeményíti az alapállásban kellemesen komfortos rugózást. A motor egyébként minden rezsimben hihetetlenül csendes, és a kocsi jelentékeny tömegéhez képest a fogyasztása is elfogadhatónak nevezhető.

Zárszó helyett

Új motorjával a 607-es elsősorban azok érdeklődésére tarthat számot, akik a) kemény dízelpártiak, b) eddig is tetszett nekik ez az autó, de kevesellték a 2,2-es motor 133 lóerejét. És bízvást hozzátehetjük: akiknek a pénzen kívül ízlésük is van, mert a Peugeot büszkesége külalakban és eleganciában bármely prémiummárkás konkurensével felveszi a versenyt. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2720 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 150 kW (204 LE)/4000 min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 440 Nm/1900 min-1

Sebességváltó: hatfokozatú automata

Legnagyobb sebesség: 230 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,7 s

Menetkész tömeg: 1723 kg

Méretek (h/sz/m): 4902x1800x1442 mm

A csomagtér űrtartalma: 468 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,6/6,6/8,4 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 80 l

Ár: 1 760 000 korona

Az alapmodell ára: 1 290 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?