Ha egy márka olyan modellekkel szerzett hírnevet a terepkocsik gyártásában, mint a Patrol és a Terrano, egy 4x4-es szabadidő-autó összeütése nyilván nem több számára könynyű ujjgyakorlatnál.
Nissan X-Trail 2.0 Luxury: ha elfogy az út
A LOCK gomb megnyomása után akár ilyen emelkedőnek is nekivághatunk... A szerző felvételeHa egy márka olyan modellekkel szerzett hírnevet a terepkocsik gyártásában, mint a Patrol és a Terrano, egy 4x4-es szabadidő-autó összeütése nyilván nem több számára könynyű ujjgyakorlatnál. A Nissanról, illetve az X-Trailről van szó, amely nem a kőkemény terepesek, hanem az úgynevezett szabadidő-autók (SUV – Sub Utility Vehicles) kategóriájába tartozik, ahol egyebek között a Honda CR-V, a Toyota RAV4 vagy a Hyundai Santa Fe pozícióira jelent komoly veszélyt. A kocsi szériaérett formában tavaly ősszel, a frankfurti autószalonon debütált, Szlovákiában idén tavasszal jelent meg a piacon, és néhány hét múlva mi is megejthettük a szokásos egyhetes ismerkedést.
ALAKTAN
A Nissan márkájú off-roadok elülső maszkja igen hasonló, és ez alól az X-Trail sem kivétel. A reflektorok viszont „urasan” nagyok, tehát nem éppen bozóttörésre készültek. Hátul is inkább az elegancia dominál: a két lámpatest például egészen a tetőig fut fel, ami ma nagy divat. A karosszéria vonalvezetése józanul mértéktartó – már-már kissé konzervatív –, de a sárhányók kidomborodó szoknyái kissé felélénkítik az összképet. Az autó negyed méterrel magasabb, mint egy átlagos limuzin (mondjuk a Primera, amelynek padlólemezére épült), a gumiabroncsok profilszélessége 215 milliméter. Az X-Trail egészében véve robusztus benyomást kelt, és egész külalakja sejtetni engedi, hogy az átlagnál alighanem jóval többet tudó szabadidő-autóval van dolgunk.
BELTÉR, KOMFORT,
SZERELTSÉG
A mai terepjárók közül már csak azok spártaiak, amelyek olyanok is akartak maradni. A gyártók tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy túlnyomó részben kik (és mire) használják ezeket az autókat, ezért egymást túllicitálva ömlesztik beléjük a luxuskategóriájú extrákat. Tesztkocsink alaplistája is impozáns volt: elektronikus fékerő-elosztóval és fékasszisztenssel kiegészített ABS, két elülső és két oldallégzsák, négy tárcsafék (először ebben a kategóriában!), távirányítású központi zár, gyári riasztóberendezés, elülső ködlámpák, reflektormosók, könnyűfém keréktárcsák, színrefújt tükrök, védőcsíkok és lökhárítók, tetősínek, pollenszűrős automata klímaberendezés, elektromos ablakemelők, elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, állítható magasságú volán és vezetőülés (deréktámasszal), hűtött italbokszok, középső könyöktámaszok, síalagút, a volánról távirányítható hathangszórós kazettás rádiómagnó. És ez „csak” a középső (Luxury) komfortfokozat a három közül; igaz, a csúcsnak számító Elegance már csak elöl fűthető bőrülésekkel gazdagabb. A krémszínű textilkárpitozás azonban szemnek és kéznek egyaránt kellemes volt, és jól harmonizált a műszerfal ezüstös színárnyalatú részeivel. A klasszikus három körműszert egy merész ötlettel középen helyezték el a tervezők, kissé a vezető felé fordítva. „Normális” helyükön, a sofőr előtt egy csukható szekrény található, sarkában elektromos csatlakozóval. Sufniból-rekeszből egyébként is igen sok van, az elülső középső könyöktámla ürege például videokamera méretű tárgyakat is befogad. Ami pedig az utasok kényelmét illeti, a hátsó traktusról készült kép aligha igényel külön kommentárt. Esetleg csak annyit, hogy a könyöktámlát természetesen fel is lehet hajtani, illetve hogy az osztott hátsó üléstámlák két szögben állíthatók be, ami variabilisabbá teszi a csomagteret is.
MOTOR, MEGHAJTÁS,
MENETTULAJDONSÁGOK
Most már végre eljutottunk odáig, hogy elmondhassuk, mitől több a Nissan X-Trail a könnyű terepre tervezett szabadidő-autók abszolút többségénél. Nos, ez a többlet az ALL MODE 4x4 típusú összkerék-meghajtásból adódik, amelynek valamennyi üzemmódja elektromos kapcsolású. A megfelelő rezsimet a műszerfalon elhelyezett gombok valamelyikének megnyomásával választjuk meg, sebességtől teljesen függetlenül. Lehetőségeink a következők: a) 2WD – hagyományos fronthajtás hagyományos országúti autózásra, b) AUTO – a rendszer automata üzemmódra vált, amely csak akkor – és csak olyan nyomatékkal – kapcsolja a hátsó meghajtást, amikor és amilyen arányban csökken az elülső kerekek talajfogása. Ha pedig minden kötél szakad, jön a c) LOCK, vagyis a két tengely közötti konstans, 57:43%-os erőelosztás. Mindez már nem újdonság, mondhatná akárki – az viszont igen, hogy mindez elektromos kapcsolással történik. Nincs tehát késedelem, mint az olajszivattyús viszkókuplungok esetében: itt az elülső kerekek legkisebb kipörgésekor azonnal megjelenik hátul a vonóerő. Márpedig egy „bennragadásról” akár egyetlen másodperc is dönthet... Közepesen nehéz terepen tehát nincs egyéb dolgunk, mint megnyomni az AUTO gombot, a többit teljes egészében a kocsira bízhatjuk. Ugyanezt tanácsos tennünk akkor is, amikor vizes-havas-jeges úttesten autózunk. Ha pedig terepezéskor kissé elmérjük magunkat és elsőre nem sikerül átevickélnünk egy jókora dagonyán, a második nekifutást már LOCK üzemmódban abszolváljuk. Esélyeink egyetlen gombnyomásra kb. 50%-kal javulnak.
Ha már visszafelé haladunk a hajtáslánc leírásában, most logikusan az erőforrás, illetve a sebességváltó következik. Tesztkocsink kétliteres, 16 szelepes benzinmotorral és négyfokozatú automata váltóval volt felszerelve, ami a jármű küldetését tekintve igen előnyös kombináció. Nemcsak autópályán, hanem terepen is: sehol nem fenyeget a lefulladás veszélye, az intelligens erőátviteli rendszer minden pillanatban a legoptimálisabb hajtáskombinációt szolgáltatja, mi tulajdonképpen csak a gáz- és a fékpedállal operálunk. Ha pedig egy kritikus szakaszon tartós összkerék-meghajtásra kényszerülünk, még a visszakapcsolására sincs gond: 40 km/órás sebesség felett ezt is elvégzi helyettünk az automatika. S hogy a legmelegebb helyzetekben se legyen melegünk, félfoknyi pontossággal temperálhatjuk az utasteret, miközben feszültségoldóként hathangszórós sztereórádió muzsikál a fülünkbe...
ZÁRSZÓ
Új modelljével a Nissan megmutatta, mit értenek szabadidő-autón azok, akik tudják, hogyan kell igazi terepkocsikat gyártani. Az X-Trail ennek (is) köszönhetően tudott újat hozni a kategóriájában: az üzemmódok elektromos kapcsolásának lehetősége nemcsak tovább egyszerűsítette az „összkerekes” kocsik kezelését, hanem a konkurenciával szemben is számottevő lépéselőnyt jelent. Vas Gyula
NÉVJEGYKÁRTYA
Modell: Nissan X-Trail 2.0 Luxury
Karosszéria: ötajtós
Motor: négyhengeres, 16 szelepes benzinmotor
Hengerűrtartalom: 1998 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (146 LE)/6000 ford./perc
Legnagyobb forgatónyomaték: 192 Nm/4000 ford./perc
Sebességváltó: négyfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 163 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,1 s
Önsúly: 1549 kg
Méretek (H/Sz/M): 4510x1675x1765 mm
A csomagtér űrtartalma: 350–410 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 13,2/8,1/10 l/100 km
Az utánfutó össztömege: max. 1300/750 kg
Ár: 1 239 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.