Mire kell ügyelnünk használt kocsi vásárlásakor? (2)

Ha mód van rá, ragaszkodjunk a kocsi teljes írásbeli dokumentációjához. A fentebb említett iratokon kívül elsősorban a szervizkönyvről és a kezelési útmutatóról van szó.

Ha mód van rá, ragaszkodjunk a kocsi teljes írásbeli dokumentációjához. A fentebb említett iratokon kívül elsősorban a szervizkönyvről és a kezelési útmutatóról van szó. Az előbbi ugyanis sokat elárulhat az autó műszaki állapotáról: ha az előző tulajdonos(ok) rendszeresen vezették, a kocsit a szervizintervallumoknak megfelelően vitték ellenőrzésre, és a megfelelő helyeken ott a szerviz pecsétje, nem kell különösebb meglepetésektől tartanunk. A kezelési útmutató pedig azért fontos, mert az általánosságokon kívül mindig tartalmaz az adott kocsival kapcsolatos konkrét tudnivalókat, tanácsokat, esetleg tilalmakat. Ha az autóban audio-berendezés is van, szintén igyekezzünk megszerezni a hozzávaló dokumentációt.

Ellenőrizzük, használható állapotban van-e a pótkerék, vagy egyáltalán megvan-e. A szerszámok közül minimum az emelő és a kerékkulcs legyen a kocsiban, mivel ezek nem biztos, hogy univerzálisakkal helyettesíthetők.

Feltétlenül kérjünk próbautat, amelyre – ha mi magunk nem vagyunk különösebb autószakértők – vigyünk magunkkal olyan rokont, barátot, ismerőst, aki ért a kocsikhoz. ĺgy nagyobb az esélye, hogy idejében kiszúrjuk a lötyögő futóművet, kopogó kormányberendezést, hatástalan lengéscsillapítókat, lefutott gumiabroncsokat, lyukas kipufogót, kopott tengelykapcsolót; egyszóval az olyasmiket, amelyek javítása vagy cseréje rövid időn belül tízezres nagyságrendű kiadásokkal járna.

u ĺrjunk vagy írassunk rendes adásvételi szerződést, amely tartalmazza a) az eladó és a vásárló fél minden lényeges adatát, b) a gépkocsi pontos nevét és gyártási évét, c) a kilométer-számláló állását, d) a motor és a karosszéria gyártási számát, e) az ismert hibák jegyzékét, f) a kocsihoz kapott extrák és egyéb kellékek listáját, g) az esetleges jótállási időt, h) a vásárlás dátumát, i) a vételárat, a fizetés módjával (készpénz, részletek) együtt. A szerződés két példányban készüljön, magánszemélyek közötti adásvétel esetén az aláírások közjegyzővel hitelesítendők.

Már a kocsi megvásárlását követő első napokban nézzük meg a szervizkönyvben, hogy mikor, de főleg hány kilométernél volt utoljára cserélve a vezérműszíj (rozvodový remeň), a motorolaj és a fékfolyadék? Amennyiben élettartamuk a vége felé közeleg (csereintervallumaikat szintén a szervizkönyv tartalmazza), haladéktalanul cseréltessük ki őket. Főleg egy vezérműszíj-szakadás kerülhet igen sokba, mert ilyenkor általában a dugattyúk és a szelepek egyaránt tönkremennek. Ha dokumentáció híján semmi támpontunk nincs arra nézve, hány kilométer van a szíjban és az említett folyadékokban, inkább mindhármat a legrövidebb időn belül cseréltessük ki.

Ha mindez megvan, már csak egy jó biztosítót kell választanunk, ahol megkötjük a kötelező kárfelelősség-biztosítást, esetleg a baleset-biztosítást is. Utóbbi természetesen nem kötelező, sőt ha a kocsi túl öreg, tulajdonképpen nem is kifizetődő. Megfontolandó olyankor is, ha a jármű garázsban tölti az éjszakákat, így ellopásának veszélye jóval kisebb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?