Mire kell ügyelnünk használt kocsi vásárlásakor? (1)

Egy ilyen döntés meghozatala előtt elsősorban is még egyszer alaposan fontolóra kell vennünk, hogy csakugyan használt kocsit szeretnénk-e vásárolni. Mert az új autóval szembeni százezres nagyságrendű megtakarítás kétségtelenül vonzó ugyan, de lehetséges hátrányaival is tisztában kell lennünk. Nevezetesen: 1.

Egy ilyen döntés meghozatala előtt elsősorban is még egyszer alaposan fontolóra kell vennünk, hogy csakugyan használt kocsit szeretnénk-e vásárolni. Mert az új autóval szembeni százezres nagyságrendű megtakarítás kétségtelenül vonzó ugyan, de lehetséges hátrányaival is tisztában kell lennünk. Nevezetesen: 1. Kisebbet vagy nagyobbat, de mindenképpen zsákbamacskát készülünk vásárolni. Főleg dokumentáció híján nem tudhatjuk, milyen állapotban van az autó. Márpedig ha rövid időn belül komolyabb javítások egész sorát lesz kénytelen abszolválni, hamar elúszhatnak a vásárlásakor megspórolt tíz- vagy százezrek. Arról nem is beszélve, hogy agyonjavítva is csak használt autó marad. 2. Az új kocsik kétségtelenül drágák a hazai átlagjövedelemhez képest. Óriási előnyük viszont a most már minimum kétéves – egyes márkáknál még hosszabb – jótállás, továbbá az, hogy a jármű későbbi viselkedését nagyban meghatározó befuttatást mi végezzük. Mert bizonyos fokú befuttatásra, az első három-négyezer kilométer kíméletesebb megtételére a mai korszerű kocsiknál is szükség van. 3. Kivétel nélkül minden új kocsi kapható lízingre, és maga a lízingpiac kínálata is igen gazdag. Ha tehát új kocsit szeretnénk, de teljes árát nem tudjuk vagy nem akarjuk egyszerre kifizetni, a lízing ideális megoldás lehet. Ha ezek ellenére mégis végérvényesen használt autó vásárlása mellett döntöttünk, az alábbiakra kell különösen odafigyelnünk:

u Száz százalékig biztosnak kell lennünk a jármű eredetében, magyarán abban, hogy nem lopott kocsiról van-e szó. Ilyen veszély főleg a hirdetések útján ismeretlen személyektől vásárolt autók esetében fenyeget, de az autóbazárok döntő többségében sem végeznek eredetvizsgálatot. Ilyen esetekben tehát alaposan tanulmányozzuk át a műszaki igazolványt és a forgalmi engedélyt, egyeztessük a gyártási számokat (VIN), és ha a motoron vagy a karosszérián az ezekkel való manipuláció legkisebb jeleit tapasztalnánk, azonnal álljunk el a vásárlástól. Ilyen jel például a számok leköszörülése és „átütése”, amit a környezeténél szemmel láthatólag újabbnak látszó fémfelület árul el.

u Használt kocsiknál gyakori trükk a kilométer-számláló adatainak meghamisítása. Erre akkor gyanakodhatunk teljes joggal, amikor a jármű egészében véve jóval elhasználtabbnak tűnik, mint kilométereinek száma mutatja. A lakkozás ebből nem biztos, hogy sokat elárul – kiváló autóápolási készítmények kaphatók a fényüket vesztett, karcos lakkok felújítására –, inkább apróbb jeleket keressünk. Például: mennyire van „kiülve” a vezetőülés, milyen állapotban van a kuplungpedál gumipapucsa? Ha az előbbiből csaknem kikandikálnak a rugók, utóbbi a fémig le van kopva, de a számláló ötvenezer kilométert mutat, a dolog több, mint gyanús. Ha a gumipapucs szemmel láthatóan vadonatúj, az a tachométer állásától függetlenül még gyanúsabb.

(Befejezés a következő számban)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?