<p>Pozsony. Az idei árvíz után is nagy valószínűséggel próbálnak majd olyan autókat eladni, amelyeket megrongált az áradás. A legnagyobb kockázatot ebben az időszakban a külföldről behozott autók jelentik – figyelmeztetett a gépjármű-tulajdonosokat tömörítő szervezet,</p>
Megmenthetjük az áradásban megrongált autót?
ÖSSZEFOGLALÓ
Minden nagyobb árvíz után akadnak olyanok, akik megpróbálják eladni a víz által megrongált autójukat. Nemegyszer előfordul, hogy külföldről hozzák be ezeket a tönkretett autókat. A figyelmetlen vásárló könnyen pórul járhat, ugyanis az autón első ránézésre nem látni, hogy néhány hete még el volt öntve. A víz rendszerint az elektronikát és motort károsítja.
„A vízben áztatott elektronikai berendezések, kábelek aránylag gyorsan elkezdenek rozsdásodni, az autó használata során később váratlan hibák merülhetnek fel” – magyarázta Július Petrus, a SOVA elnöke.
Karolína Topolová, az AAA Auto bazár elnöke valószínűnek tartja, hogy az árvíz által megrongált autókat Ausztriából és Németországból fogják behozni az országba, mivel egyébként is ebből a két államból érkezik a legtöbb használt autó. „Becslések szerint az árvíz sújtotta övezetekből több ezer ilyen autó kerülhet a szlovák piacra. Először nálunk próbálnak majd túladni rajtuk, s ha nem járnak sikerrel, tovább viszik a kocsikat keletre, akár Oroszországba is” – véli Topolová.
A SOVA szerint a legnagyobb kockázatot az interneten vagy hirdetésen keresztül vásárolt autók jelentik. A klasszikus bazárokban való vásárlásnál is nagyobb elővigyázatosságra van szükség ebben az időszakban.
Petrus szerint az sem kizárt, hogy néhány eladó az elöntött autókat vadonatújként fogja árulni. „A vásárlás előtt ezért nem árt kideríteni, milyen feltételek vonatkoznak a bazárban a reklamációra, visszafizetik-e a pénzt, ha rejtett hibák merülnek fel vagy sem” – mondta a szakértő.
Ha leapadt a víz
Előfordulhat, hogy az árvíz saját autónkat rongálja meg, s ha a víz már leapad, fontos néhány dolgot betartani, hogy legalább teoretikus esélyünk legyen az autó megmentésére. „Míg a víz csak kerékmagasságig ér, addig nem kell komolyabb károktól tartani. Minél magasabb a vízszint, annál nagyobb lehet a baj. A szervizekben általában három kategóriába sorolják az árvízben megrongált autókat. Így könnyen kideríthető, milyen hibákra lehet számítani” – nyilatkozta lapunknak Robert Hukel, a Škoda Auto Aftersales részlegének vezetője.
Az A csoportba a tetőig elöntött gépjárművek tartoznak, a B-be azok, amelyeket a küszöb felett 100 milliméterrel öntött el a víz, a C-be pedig azok, amelyeknek csak a kereke állt vízben.
Akinek az autóját elöntötte a víz, a legfontosabb, hogy ne próbálja újraindítani s mielőbb kapcsolja ki az akkumulátort. A víz leginkább az elektronikát rongálja, s ha kikapcsoljuk az akkumulátort, megelőzzük a rövidzárlatot, amely tönkreteheti az elektronikai rendszert. Nem biztos, hogy a hibák azonnal megjelennek, eltart egy ideig, míg az elektronikai rendszer egyes részei megrozsdásodnak. A problémák már néhány napos használat után jelentkezhetnek.
Csak a biztosító kártalanít
Miután leapadt a víz, fontos, hogy az autó minimum 1-2 napig száradjon, mielőtt elkezdjük tisztítani. A takarítás előtt ajánlott lefényképezni a megrongálódást, ez segíthet a biztosítóval való kártalanítási eljárás során. Ha a víz a motort is érte, akkor az autót a száradás után vontassuk el a legközelebbi szervizbe, ahol pontosan felmérik a keletkezett kárt s megmondják, mit kell kicserélni, s mit lehet még megjavítani.
Az árvíz okozta károkra nem vonatkozik az autó jótállása, a kártérítést ezért a biztosítóval kell elintézni. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.