A Mazda korábban a Forddal közösen forgalmazott Tribute/Maverickkel volt jelen az SUV-piacon. Most több szinttel feljebb ugrott: az Amerika után tavaly Európában is bevezetett CX-7 ugyanis öt kontinens legsportosabb fazonú szabadidő-autója. Ráadásul 16 lóerővel feltupírozva érkezett az öreg kontinensre, mert a tengerentúlon „csak” 244 lóerős.
Mazda CX-7: Pont azt kaptuk, amit Amerika…!
Külalak, besorolás
Néhány kollégánk szerint a CX-7 úgy néz ki, mintha egy 6-os kombit összegyúrtak volna egy RX-8-assal. Mit mondjunk, van benne valami. Éppen ezért a tekintélyes méretek ellenére sincs szó tankszerűségről vagy dobozosságról: az elülső szélvédő dőlésszöge például 66 fok! Az igaz, hogy a minimalizált oldalüvegezés kicsit tényleg egy katonai járműhöz tenné hasonlatossá az autót – ha azok az oldalüvegek nem lennének ennyire áramvonalasak, és alattuk nem ilyen izgalmasan törne meg a krómozással hangsúlyozott övvonal… Az embléma a legnagyobb minden Mazdáé közül, az elülső sárhányók az RX-8-aséhoz hasonlóan „vállasak”, a kerekek 18 colosak (rajtuk 235/60-as gumikkal), alul az egész autón fekete műanyagszoknya fut körül. Hátul formára-tartalomra gyönyörűek a lámpák, a szélvédő pedig nemcsak hogy személyautós, de átmenet a kupé és a hatchback között. Alul két karvastagságú kipufogó egészíti ki a valóban dinamikus összképet. Konkurensek? Formavilágot, motorteljesítményt, hajtásláncot figyelembe véve a Nissan Muranót említhetnénk elsőként, de nyugodtan ide sorolhatnánk még a 230 lóerős – és természetesen szintén összkerekes – Subaru Forester XT-t is. A Mitsubishi Outlandert legfeljebb majd akkor, ha a 2,4 literes benzinmotorral is kapható lesz – de akkor is erős fenntartásokkal a mínusz 90 lóerő mián…
Komfort, szereltség, térkínálat
Belül minden abszolút személyautós, ott is a magasabb kategóriából. A tesztelt legmagasabb komfortfokozat oldal- és függönylégzsákokat, DSC dinamikus menetszabályozót, TCS kipörgésgátlót, mosóval ellátott, automatikus állítású xenonlámpákat, eső- és fényszenzort, kulcs nélküli ajtónyitást és indítást, fedélzeti számítógépet, tempomatot, automata légkondit és fantasztikus minőségű, 9 hangszórós, CD-táras, MP3-asokat is játszó BOSE audiorendszert kínál – utóbbit természetesen a volánról is vezérelhető kivitelben. A komplett bőrkárpitozás magától értetődő, a vezetőülés elektromos állítása és elöl az ülésfűtés szintén Mindez azonban már középfokon is rendelkezésre áll, a csúcsmodell egyetlen többlete az elektromos napfénytető. Az éjszakai belső megvilágítás kifejezetten egzotikus: már a kapcsoló elfordítása előtt kéken dereng a műszerfal, amely aztán rőtesvörösben izzik fel… Az ergonómia is példás, a térkínálatot pedig lásd a képeken, illetve a számokban.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Dízelt tehát csak később ígér a Mazda, de minden bizonnyal már az idén; a CX-7 egyetlen erőforrása jelenleg a 6-os és 3-as MPS-ből már ismert, közvetlen befecskendezésű, 2,3 literes turbómotor 244-ről 260 lóerőre izmosított változata. Van egy DISI pótmegjelölése is, ami nem más, mint Direct Injection Spark Ignition (közvetlen befecskendezésű, szikragyújtású). A név első része még csak hagyján, de a második teljesen fölösleges, és nyilvánvalóan csak egy új rövidítés kiötlésének szándéka szülte… A motor ezzel együtt maga a tökély: nemcsak 260 lóereje, de 380 Nm-es nyomatéka is nagyon-nagyon érződik vezetés közben. Az amerikai verzió automata váltója helyett itt hatfokozatú kézivel társították, amelynek felső fokozatai érzésünk szerint picit hosszúra sikeredtek. Az elérhető dinamikából ez valamicskét visszavett, a fogyasztásnak viszont jót tett. Mielőtt ennek ellenére szörnyülködni kezdenénk az adatokon, emlékeztessük magunkat a kocsi súlyára, alakjára, méreteire, gumijaira, plusz az összkerékhajtásra. Mert természetesen az is van, ha nem is felezős-difizáras – de nem is állítja senki, hogy a Mazda CX-7 igazi off-road. A 4x4-es technika tulajdonképpen a 6 MPS-ből származik tehát a kocsi szinte mindig fronthajtásúként viselkedik; a hátsó tengelyre csak extrém körülmények között osztja le a maximális 50% nyomatékot a kardántengely végére szerelt, elektronikusan vezérelt tengelykapcsoló. A futómű is inkább sportos, mint terepjárós, de viszonylagos keménységét jól közömbösítik a ballongumik. Ezeknek, plusz a tekintélyes hasmagasságnak köszönhetően az átlagosnál hepehupásabb földutakon is magabiztosan viselkedik az autó, és utasaiból sem rázza ki a lelket. A bizonytalan mélységű dagonyákat azonban jobb, ha szépen kikerüljük; ott csak a komolyabb off-road technika adhat kellő biztonságot.
Zárszó helyett
Egy ilyen autó kifejezetten azoknak készül, akik bizonyos márkanevek csengésével szemben egyértelműen a formákat részesítik előnyben. Bónuszként olyan teljesítményt kapnak melléje, amely, ha az említett márkák csúcsmodelljeihez nem is mérhető, de mindenképpen átlagon felüli. A vele járó fogyasztást pedig – vagy elfogadják, vagy megvárják a dízelt… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2260 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 191 kW (260 LE)/5500min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 380 Nm/3000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 210 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8 s
Menetkész tömeg: 1745 kg
Méretek (h/sz/m): 4680x1870x1645 mm
Hasmagasság: 205 mm
A csomagtér űrtartalma: 455–1348 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 13,8/8,1/10,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 68 l
CO2-kibocsátás: 243 g/km
Ár: 1 129 900 korona
Az alapmodell ára: 1 005 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.