KIA Carnival 2.9 CRDi LX: Hosszú távra építették

Egyre több gyártó fesz fel a programjába maxi egyterűeket, más nevükön vanokat vagy buszlimuzinokat. A KIA sem kivétel: még 1991-ben mutatta be a Carnivalt, néhány évvel később pedig már az autó második nemzedéke is napvilágot látott.

Szép az elülső maszk, jól mutat az intercooler légnyelőnyílásaA szerző felvételeiMi már természetesen ezt az új változatot kaptuk meg a szokásos tesztelésre, mégpedig egy szintén új, nagy hengerűrtartalmú turbódízel motorral és az alacsonyabbik LX szereltségi fokozatban.

Külalak, besorolás

A nagy buszlimuzinok külsején általában nincs sok elemeznivaló, és ez a Kia Carnivalra is érvényes. Hosszú, kissé kombira hasonlító karosszéria, amely azonban annál jóval magasabb, hátul viszonylag meredek fal, esetleg a szélvédő ívével enyhítve. Ilyenek a csoporttársak is: a Fiat Ulysse, a Hyundai Trajet, a Peugeot 807, a Citroe#n C8 és még folytathatnánk. Némi különbség a részletekben lelhető fel: kollégáinál egyértelműen impozánsabb a Carnival nagy hűtőmaszkja, a közteslevegő-hűtő motorháztetőre telepített légnyelője pedig kifejezetten macsós külsőt kölcsönöz az amúgy abszolút civil, békés küldetésű buszlimuzinnak.

Komfort, szereltség, térkínálat

Minden ülés egyformán kényelmes, kartámlák a középsőkhöz is járnak Miután a két hagyományos elülső, vagy az ugyancsak két oldalsó tolóajtó valamelyikén beszállunk, óriási belső terű járműben találjuk magunkat. A hatszemélyes kivitel három üléssora között szabad az átjárás, ami kivételes mozgásszabadságot ad. Egyedül leghátra kissé bonyodalmas a beszállás, de nyaktörőnek semmiképpen nem nevezhető, mivel a középső ülések egyetlen mozdulattal előrebillenthetők. Ez tehát a személyszállító verzió (egyébként rendkívül kényelmes, középen is kartámlával ellátott ülésekkel), ha pedig méretes szállítanivalóink akadnak, hozzáláthatunk a leghátsó, vagy akár a középső üléssor felszámolásához. Nem könnyű munka, de véghezvihető. Az eredmény pedig: több mint 2 köbméter rakodókapacitás.

A kocsi ergonómiája kifogástalan; a kapcsolók és kezelőszervek a nagy belső méretek ellenére is könnyen elérhetők, beleértve a hátsó rész külön fűtésszabályozónak körkapcsolóját is. A sebességváltó rövid karja a középkonzolból nyúlik ki, tehát magasan van és könynyen elérhető: e megoldás óhatatlan hátránya viszont, hogy a kar kevésbé egyértelműen jár, az egyes fokozatokat kissé nehezebb megtalálni. Ami pedig a szereltséget illeti, az LX még az úgynevezett olimpiai széria, ABS-szel, két frontlégzsákkal, az ütközéskor hátrahúzódó kormányoszloppal, kétzónás klímaberendezéssel, négyhangszórós rádió-előkészítéssel és faberakású műszerfallal. A kormányrásegítő igen hatásos, ködfényszórók viszont ezen a szinten nincsenek. Az elülső ülések magassága kézzel állítható, elektromos ablakemelőből négy van, a tükrök is elektromosan állíthatók. Pakolóhelyekben igazán nem szűkölködünk: kesztyűtartóból például kettő van, szemüvegtokból szintén, és az anyósülés alá is jutott egy közepes űrtartalmú fiók.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A közös csöves, közel három liter hengerűrtartalmú turbódízel erőpotenciálja nem lebecsülendő, de ennyire szüksége is van egy több mint 2 tonna önsúlyú, ráadásul aerodinamikailag sem az élmezőnybe tartozó autónak. Körülbelül azt nyújtja, mint egy 30-35 „lóval” gyengébb dízel egy hagyományos építésű középkategóriás limuzinban. Kivéve persze a fogyasztást, de itt ismét tekintettel kell lennünk a kocsi alakjára, súlyára és méreteire. Az autó egyébként méreteihez képest viszonylag könnyen vezethető; a kormány, mint említettük, kis erőráfordítással forgatható, magasan ülünk, jó áttekintésünk van a forgalomról. Egyedül tolatáskor, átlósan hátrafelé nem túl jó a kilátás, ilyenkor viszont a terjedelmes külső visszapillantó tükrök jönnek a segítségünkre.

Zárszó helyett

Nem kizárt, hogy tesztünk elolvasása után néhányan fanyalogni fognak: Ilyen bazi nagy batár, és hatszemélyes? Amikor a jóval kisebbek között is akadnak hétszemélyesek? Ez igaz. Viszont két másik dolog is igaz. Az egyik: a kocsi műszaki forgalmi engedélyében hivatalosan 7 férőhely szerepel, ám ekkor már némi kompromisszumra lesz szükség a kényelem terén. A másik: ha tényleg csak hat, méreteiben végképp nem korlátozott felnőtt utazik az autóval, mindegyikük akár 1000-1500 kilométeres út megtétele után is olyan pihenten fog kiszállni az egyformán tágas, fotelszerű kényelmes ülésekből, mint ahogyan beszállt. Mert igazi BUSZLIMUZINNAL utaztak, nem zsugorított-zanzásított ülésekkel telizsúfolt minivannal. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2902 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 106 kW (145 LE)/3600min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 310 Nm/2000min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 168 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 15,2 s

Menetkész tömeg: 2078 kg

Méretek (h/sz/m): 4925x1900x1805 mm

A csomagtér űrtartalma: 426–2059 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,0/6,6/8,2 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 75 l

Ár: 799 000 korona (azonos a benzines alapmodellével)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?