Hamarosan újra ezrek kerekednek fel, hogy nyári szabadságukat külföldön, akár valamelyik szomszédos ország turistaközpontjában töltsék. A környező országokba általában saját autónkkal utazunk, így még mielőtt átlépnénk a határt, érdemes felmérni, mire is számíthatunk a külföldi rendőrök részéről.
Ha elkapnak a rendőrök...
Fizessünk a helyszínen!
Külföldön természetesen a legokosabb, amit tehetünk, hogy a helyszínen kifizetjük a számlát, hiszen ha később fizetünk, ez nemcsak magasabb bírsággal, hanem felesleges gondokkal is párosul. A rendőröknek a bírságról szóló igazolásban pontosan fel kell tüntetniük, hogy miért is kell fizetnünk. Az indoklásban hivatkozniuk kell a vonatkozó törvényekre. Ha a rendőrök elmulasztják a számla kiadását, ezt nekünk kellene kérnünk. Sokan inkább a másik utat választják, vagyis a rendőrökkel közlik, hogy később fizetnek, arra számítva, hogy a későbbiekben külföldön úgysem követelhetik rajtuk a bírság kifizetését. Manapság azonban már ez sem mindig válik be, hiszen az Európai Unión belül a büntetések behajtása jól működik.
A legfontosabb ezért, hogy egy külföldi útnál mindig legyen nálunk legalább annyi pénz, amiből ki tudunk fizetni egy büntetést. A pénz, persze jól jön akkor is, ha a kocsink elromlik, vagy ha egy kisebb balesetnél mi vagyunk a hibásak, és a rendőrök kihívása helyett inkább fizetünk a sértettnek. Ha nincs nálunk elég pénz, egyes országokban előlegként lefoglalhatnak néhány személyes dolgunkat, súlyosabb eseteknél akár a kocsinkat is. Nem kis problémát okoz a sofőrök többségének a rendőri jegyzőkönyv is. Ha nem értjük a nyelvet, akár olyasmit is aláírattathatnak velünk, amivel nem értünk egyet. Ha ilyen szöveggel találkozunk, és súlyosabb szabálysértéssel vádolnak bennünket, érdemes tolmácsot fogadni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a jegyzőkönyvön az aláírásunk mellé odaírhatjuk, hogy nem értettük a szöveget.
Ha meg vagyunk róla győződve, hogy semmilyen szabálysértést nem követtünk el, akkor a rendőröket felszólíthatjuk, hogy bizonyítsák be az állításaikat. Ha erre képtelenek, akkor csak a kauciót fizessük ki, és a későbbiekben vizsgáltassuk ki az ügyet. Ezt a módszert azonban csak akkor érdemes választani, ha száz százalékig biztosak vagyunk az ártatlanságunkban, egyébként a pénztárcánk látja kárát az egésznek.
Magyarország
A szomszédos országokban nemcsak a közlekedési szabályokban vannak enyhe eltérések, hanem más-más a szabálysértések során kiszabott büntetés is. Magyarországon a rendőröknek nincs joguk lefoglalni az autót vagy egyéb személyes dolgainkat, ha nem tudunk fizetni. Helyszíni bírságot csak a kisebb szabálysértésekért szabhatnak ki, legfeljebb 10 ezer forintig. Ha súlyosabb hibát követtünk el, a számlát a rendőrségnek kell befizetnünk. A büntetést nem téríthetjük meg közvetlenül, hanem csak egy postán feladott csekkel. Ha ezt a büntetés kiszabását követő harminc napon belül nem tesszük meg, a rendőrség bírósági úton hajtja be a pénzt.
Csehország
Ha Csehországban szabálysértést követünk el, és nincs nálunk elég pénz, a rendőrök egy olyan számlát állítanak ki számunkra, amielyet tíz napon belül kell megtérítenünk postai átutalással vagy közvetlenül a rendőrségen. A büntetést az ország elhagyása előtt ki kellene fizetnünk. Ha ezt elutasítjuk, eljárást indíthatnak ellenünk. A külföldi sofőröktől azonban a cseh rendőrség később csak rendkívüli nehézségek árán képes behajtani a bírságot. A cseh jogrend ugyanis nem teszi lehetővé az autó vagy egyéb személyes tárgyak lefoglalását.
Ausztria
Nyugati szomszédunknál a rendőrök súlyosabb szabálysértés esetén kauciót követelhetnek tőlünk, ami elérheti akár az 1308 eurót is. Ilyen esetben a büntetés fennmaradó részét két héten belül kell kifizetnünk. Ha nincs nálunk elég pénz, a rendőrség lefoglalhat néhány személyes dolgunkat az előlegnek megfelelő értékben.
Lengyelország
A rendőrök Lengyelországban ugyan felszólíthatják a sofőrt, hogy a bírságot a helyszínen fizesse ki, de nem foglalhatnak le semmilyen személyes dolgunkat. Az országban a szabálysértésekre pontrendszert vezettek be, ami a külföldiekre is érvényes. Ha például 20–30 kilométer/órával lépjük túl a megengedett sebességet, négy büntetőpontot kapunk, ha áthajtunk a piroson hatot, ittas vezetésnél pedig tízet. A külföldiek szabálysértéseiről szóló jelentést megküldik a szlovák rendőrségnek is.
Németország
Ha a bírságot nem fizetjük ki a helyszínen, akkor egy hetünk van arra, hogy ezt postán utaljuk át, a rendőrség egyébként bírósági úton hajtja be. Németországban a rendőrök szintén kérhetnek előleget. Ha nincs nálunk pénz, akár a kocsinkat is lefoglalhatják. Az országban a külföldiekre is érvényes pontrendszert alkalmaznak. Ha elérjük a 18 büntetőpontot, elveszik a jogosítványunkat. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.