Gyilkos japán légzsákoktól retteg a világ

<p>Tokió. A japán Toyota autógyártó utasoldali légzsákproblémák miatt visszahív 185 ezer gépkocsit Japánban és 5 ezret Kínában – jelentette be a Toyota csütörtökön. A vállalat közlése szerint az utasoldali légzsákok elrepedtek, mikor azokat szándékosan működésbe hozták régebbi autók leselejtezése közben. A Toyota nem értesült az esetleges hibához köthető személyi sérülésről vagy halálesetről, a mostani visszahívást elővigyázatossági okokból rendelte el.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A visszahívás a 2002 szeptembere és 2003 decembere között gyártott Corollákat érinti, valamint az ugyanekkor gyártott Noah, Voxy, Mark II és Will típusú autókat.

A hibás légzsákokat a japán Takata cég gyártotta, amely miatt már világszerte 14 millió járművet hívtak vissza, ebből 8 milliót az Egyesült Államokban. Az alapvető probléma, hogy a Takata légzsákjai olyan erővel fújódnak fel az ütközés közben, hogy gyakorlatilag szétrobbantják a légzsák körüli tároló rekeszeket, és a törmeléket az utastérbe lövik. A gyanú szerint a magas páratartalmú levegőben túl gyorsan égnek el azok a vegyszerek, amelyek segítik a légzsákok felfúvódását, ez okozza a meghibásodásokat. A hibás légzsákok eddig legalább öt halálesetet és több tucat sérülést okoztak világszerte.

Az amerikai közlekedésbiztonsági szolgálat az egész Egyesült Államokra kiterjedő visszahívást sürget, mivel az eddigiek csak a déli államokat érintették, ahol magasabb a páratartalom.

A Takata vizsgálatot folytat az ügyben, és továbbra is azt állítja, hogy biztonságosak a légzsákjai. A cég szerint Amerikában az országos méretű visszahíváshoz nem állnak rendelkezésre tudományos bizonyítékok.

Állítólag tudtak

a próblémáról

A cég volt alkalmazottai elmondták a New York Times újságírójának, hogy a cégvezetők már 2004-ben tudtak a problémáról. Akkor egy Honda légzsákja szórta még fémtörmelékkel a vezetőt, és amikor autóbontókban lerakott roncsokat vizsgáltak, további ötven olyan légzsákot találtak, amelynél a felfúvó rendszer nem rendeltetésszerűen működött. A vezetőség azonban a gondok orvoslása helyett egyik napról a másikra leállította az eleve titokban kezdeményezett belső vizsgálatot.

A hiba okaként a nem megfelelő gyártási folyamatokat hozták fel, illetve okozhatta azokat a megfeszített termelési ritmus: a Takata a 2000-es évek elején túlságosan sok megrendelést kapott, és nem győzték a munkát.

Már a japán

kormány is ideges

A Honda Motor már tárgyalásokat folytat két légzsákgyártóval, hogy segítsenek lecserélni a hibás Takata légzsákokat. A Takata minőségbiztosítási alelnöke, Hiroshi Shimizu ugyanis azt mondta Washingtonban a szenátusi bizottsági meghallgatáson, hogy a társaság nem tud lépést tartani a csereigényekkel.

A szenátusi meghallgatásra öt olyan haláleset miatt idézték be a tokiói központú légzsákgyártó képviselőjét, amelyek a hibás légzsákokkal hozhatók kapcsolatba. Négy halálos baleset az Egyesült Államokban, egy pedig Malajziában következett be – írta a New York Times.

Az elmúlt hat év alatt 16 millió autót hívtak vissza világszerte a Takata légzsákok hibája miatt – jelentette a Reuters, amely megjegyzi, hogy a cég legnagyobb partnere, a Honda 6 millió autót rendelt a szervizekbe 2008 óta, és ugyanerre kényszerült a Nissan, a BMW, a Ford és a Chrysler is az elmúlt években.

A japán közlekedési minisztérium alapos vizsgálatra szólította a Takatát, és arra, hogy az eddiginél több információval lássa el a kormányt. Akihiro Ohta közlekedési miniszter végére akar járni az ügynek. Egy hónapja 23 százalékkal zuhant néhány óra alatt a Takata részvényárfolyama, miután a Toyota felszólította autói amerikai tulajdonosait, a repeszveszély miatt ne üljenek a vezető mellett.

Az amerikai közlekedésbiztonsági szervezet, az NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) széles körű vizsgálatot folytatott a légzsákok ügyében, és sürgeti az autógyártókat, hogy azonnal cseréljék a biztonsági egységet.

Csődbe viheti

a botrány a Takatát

A New York Times szerint Hiroshi Shimizu kevés új információval szolgált, ugyanakkor a kérdésre, hogy támogatja-e a visszahívás országossá szélesítését, azt válaszolta: nehéz igent vagy nemet mondani. Ha országossá tennék a visszahívást, 18 millióra nőne a szervizekbe rendelt autók száma az Egyesült Államokban.

Ugyanakkor két szenátor beadott egy jogszabálytervezetet, amellyel arra ösztönöznék az informátorokat, hogy jelentsék a hibás termékeket a kormánynak. A kétpárti jogszabály a tippadóknak akár 30 százalékot is juttatna az egymillió dollár fölötti szövetségi bírságokból.

A Takatának akár 500 millió dollárjába is kerülhet a légzsákcsere, ami miatt az idei pénzügyi évben nagymértékben nő a veszteség. A vállalat már korábban bejelentette, hogy a tervezett 16 milliárd jenes nyereséggel szemben a folyó üzleti évben a nettó veszteség elérheti a 24 milliárd jent (235 millió dollár).

A Reuters szerint a cég – amelynek vezérigazgatója, Shigehisa Takada bocsánatot kért a részvényesektől a júniusi éves közgyűlésen – nettó vesztesége a 2012/2013-as üzleti évben 21,1 milliárd jenre rúgott. (vezess.hu, vg.hu, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?