Drasztikus visszaeséssel szembesült az autóipar

<p>Tavaly is jelentősen csökkent az új autók eladása az Európai Unióban; a gazdasági válság nagymértékben befolyásolta a lakosság fogyasztói magatartását is – több ezren úgy döntöttek, elhalasztják az új autó vásárlását. 2008-ban az autóipar csupán néhány uniós tagállamban ért el kedvező eredményeket, köztük Szlovákiában is. Idén az ágazatot már csak a roncsprémium tartja életben, az viszont továbbra is kérdéses, milyen hatása lesz hosszú távon.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Az országban még a roncsprémium sem járult hozzá ahhoz, hogy 2008-hoz képest javuljon az új autók eladása. 2009 első négy hónapjába 4000 új autóval kevesebbet adtak el, mint az előző év hasonló időszakában. Nyilvánvaló, hogy roncsprémium nélkül a visszaesés még ennél is jelentősebb lenne.

Az állami támogatás bevezetése előtt ugyanis az eladók januárban és februárban 40 százalékos veszteséget könyveltek el. Azok közül, akik öreg autójukat már leadták valamilyen autóbontóban, már közel 30 ezren megvették új gépkocsijukat. Az eladók így a maradék 13 ezer igénylőért fognak harcolni. A prémiumot év végéig lehet meríteni.

Probléma akkor adódhatna, ha leállítanák egy autótípus gyártását. „Előfordulhat, hogy a vételi szerződést eltörlik, ha leállították egy modell gyártását, és már raktáron sincs belőle” – nyilatkozta Vahram Chuguryan, a gazdasági minisztérium sajtóosztályának munkatársa.

A roncsprémium igénylőjének ez akkor okozhatna gondot, ha a prémium alapján idén decemberben rendelne meg egy autót, viszont az eladó csak 2010 januárjában lépne vissza a szerződéstől.

Folyamatos visszaesés

Tavaly az EU és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagállamaiban 15 milliónál is kevesebb autót adtak el. A 2007-es adatokkal összehasonlítva, amikor az eladás a 16 millió darabot is elérte, ez közel nyolcszázalékos visszaesést jelent. Az európai eladók így az elmúlt 15 év legrosszabb eredményét produkálták. Minden ország autóipara hanyatlott. Spanyolországban 28 százalékkal kevesebb új autó került az utakra. Az eladók Lettországban, Írországban, Izlandon és Észtországban is jelentős volt a veszteség, hiszen éves szinten több mint 20 százalékkal csökkent az eladás.

Ezen a negatív mutatón az a néhány ország sem tudott változtatni, amely éves szinten tavaly növekedést könyvelt el. Ezek közül is – 17 százalékos növekedéssel – Szlovákia állt akkor az első helyen. 70 040 új gépkocsit sikerült eladni.

Roncsprémium a mentőöv

Számos uniós tagállam roncsprémium formájában adott mentőövet az autóiparnak abban bízva, hogy ezzel újra fellendíti az új gépkocsik eladását. Az intézkedéssel a statisztikai adatok szerint Németország érte el a legnagyobb sikereket – a kormány az új autók vásárlását 1,5 milliárd euróval támogatta. Ezzel körülbelül 600 ezer új autó eladását tudják támogatni.

A német autógyártók szövetségének (VDA) felmérése alapján az összeg jelentős része már elfogyott. Sajtóértesülések szerint az intézkedésből a német Volkswagennek és a cseh Škodának volt a legnagyobb haszna. Az Audi, a BMW vagy a Mercedes nyeresége a roncsprémiumon egyelőre elhanyagolható.

A duisburg-esseni Car Institute Univerzity felmérése szerint viszont a prémium a Toyota, a Hyundai és a Suzuki modelljeinek eladásán is segített – az előző évhez képest az emelkedés 140 és 300 százalék között mozgott.

Hasznot remélnek

Bár a pénzügyminiszter még most sem tudja megjósolni, milyen hatással lesz az ország gazdaságára a roncsprémium, a gazdasági tárca számításai szerint hasznot fog termelni. Harmadik forduló mégsem lesz.

Radovan Ďurana, az INESS gazdaságkutató intézet munkatársa szerint viszont a prémiumnak több negatív hatása is volt. „Nem sokkal bevezetése után figyelmeztettünk, hogy nem csak pozitív mutatói lesznek. Az így megvásárolt autók többségét mindenképpen megvették volna, a prémium csupán felgyorsította ezt a folyamatot” – jelentette ki a szakértő.

A szomszédos Csehországban például nem vezették be a roncsprémiumot, az új gépkocsik eladása nyugati szomszédainknál mégis fokozatosan emelkedik. Áprilisban az új autók vásárlása márciushoz képest egy ötödével emelkedett, ami jelentős eredmény, tekintettel az ágazatot sújtó válságra. Azt viszont szakértők sem tudják pontossággal meghatározni, mit hoznak a következő hónapok. (dem, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?