Betekintést nyertünk a váltókat gyártó Getrag társaság gyárába

Kenyhec. Azt, hogy hány autógyár tevékenykedik az országban, s melyik nyitja meg hamarosan új üzemét Nyitra mellett, már mindenki fejből fújja.

Kenyhec. Azt, hogy hány autógyár tevékenykedik az országban, s melyik nyitja meg hamarosan új üzemét Nyitra mellett, már mindenki fejből fújja. Az autógyár-tóknak beszállító cégekről viszont keveset tudunk.

Múlt héten a Kassához közeli Kenyhecen található Getrag társaságot látogattuk meg, melynek váltóit az egész világon használják. Mint minden autógyár, úgy a komoly beszállító cégek is őrzik a fejlesztési és gyártási titkokat. Ezért kell például a látogatás előtt lediktálni annak a kamerának vagy fényképezőgépnek a pontos típusát, amellyel fényképezni szeretnénk. Tilos a munkásokat az ő beleegyezésük nélkül fényképezni, tilos a gépek beállítását fotózni, s tilos a gyár területének több részén felvételt készíteni. Tilos ráadásul olyan fényképet a nyilvánosságra hozni, amelyre a gyártó képviselői korábban nem adtak volna engedélyt. Tiltásból tehát több is van a soknál. Mit óvnak és őriznek ennyire a Getragban?

Kenyhecről a világba

Kevesen tudják, hogy a társaság a világ legnagyobb váltókat gyártó cége. 1935-ben alapították, s a világon szétszórt 23 üzemében évente összesen 3,9 millió váltót gyártanak. A Getrag váltóit szerelik az Audi, a Ferrari, a Porsche, a BMW, a Ford, a Renault, a Volvo vagy a Qoros számos modelljébe. A kenyheci gyár legnagyobb partnere a Ford, ugyanis a világon egyedül itt gyártják a márka által használt duplakuplungos hatfokozatos váltót, amely a Fordnál a Powershift nevet kapta. Állítólag azt, hogy a Ford sebességváltóit Szlovákiában gyártják, még az itteni márkakereskedők képviselői sem tudták sokáig, ezért évekkel ezelőtt látogatásra hívták el őket a Getragba.

A 81 kilós Powershift váltó előnye, hogy a start-stop rendszer is alkalmazható nála, s négykerék-meghajtású modellekhez is használható. Maximális forgatónyomatéka 450 Nm, s a jövőben elektromotorokkal is párosítható lesz. A Ford modelljei közül ezt a váltót találjuk a Focusban, a Modeóban, a C-Maxban, az S-Maxban, a Galaxyban, az Edge-ben és a Kugában. Ezt használja a Renault a Talisman, az Espace és a Scénic modellekben, illetve két kínai márka, melynek létezéséről Európában csak kevesen sejtenek: a Great Wall és a Haval.

Igen, gondolhatnák, hogy a Getrag gyárában halálra unja magát az, aki nem rajong a váltók technikája iránt, nem érdekli, hány kismillió részből tevődnek össze, s mennyire időigényes és bonyolult az összeszerelésük. Ez viszont nem teljesen igaz. Ilyen nagy gyár látogatása ugyanis rendkívül érdekes egy átlagos halandó számára is. Lélegzetelállító, milyen pontossággal dolgoznak a gépek, milyen odafigyelés szükséges az alkalmazottaktól, s mennyire fontos az, hogy mindenki pontosan elvégezze a munkáját.

Vannak részlegek, ahova csak speciális védőöltözetben lehet eljutni, a váltók egyes alkatrészei ugyanis rendkívül háklisak a szennyeződésre és a statikus áramkisülésre, ezért ha például valamelyik részt szabad kézzel fognánk meg, azt azonnal tönkretennénk.

Titkos modellek

A gyár ezrével ontja megállás nélkül a különböző váltókat, az alkalmazottak 12 órás műszakokban dolgoznak megállás nélkül. A kész váltókat aztán tesztelik, s épp ez volt a gyárcsarnok legérdekesebb része. Aki itt dolgozik, az a Getrag legboldogabb alkalmazottja lehet, hiszen gyakran olyan modellekkel kerül kapcsolatba, amelyek sorozatgyártásáról még csak pár ember tud. Így jutott el Kenyhecre még hónapokkal az első fényképek megjelenése előtt a Renault Espace maszkírozott tesztpéldánya. Látogatásunk során csak az új Megane volt jelent, ez pedig már nem okozott olyan meglepetést. Több olyan kínai modell is már megjelent Kenyhecen, amely sohasem fogja járni az európai utakat. Ahhoz, hogy ilyen autó egy métert is megtegyen az európai utakon, számos engedélyt kell elintézni, a végleges „műszaki igazolvány” könnyen lehet egy 40–50 oldalból álló dokumentum. A Getrag tesztpilótái szerint már nem egy rendőr elcsodálkozott, amikor közúti ellenőrzésnél kézhez kapta ezt a szokatlan műszaki engedélyt.

A tesztek egyébként pontosan úgy zajlanak, ahogy elképzelnénk, különböző modellekbe szerelik be és ki a különböző váltókat, s aztán vezetnek a kocsikkal, s feljegyzik az észrevételeket. Minderről folyamatosan tájékoztatják a klienseket, az autógyártókat, s igényeik szerint igazítják a végterméket.

Apropó, hogyan került az ország keleti régiójába, Kenyhecre a világ legnagyobb váltókat gyártó cégének egyik kulcsfontosságú gyára? Hivatalos tájékoztatás nincs, a nem hivatalos szerint pedig a válasz egyszerű: két opció volt, Kenyhec és Miskolc, s mivel a gyár egyik tulajdonosának a Kenyhechez közeli Kassa sokkal jobban tetszett, mint Miskolc, a választás egyértelmű volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?